آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 241226
تاریخ انتشار : 13 تیر 1397 10:35
تعداد بازدید : 828

فیس بوک زیر ذره بین FBI

بعد از رسوایی فیس بوک در دسترس شدن اطلاعات شخصی بیش از ۸۷ میلیون کاربر این شبکه اجتماعی به شیوه ای نامناسب توسط شرکت مشاوره سیاسی کمبریج آنالیتیکا، این بار وضعیت امنیت کاربران ابعاد دیگری به خود گرفته و فاش شده است که فیس بوک به 61 کمپانی حوزه فناوری اجازه دسترسی به داده های کاربرانش را داده است. در همین راستا نیز وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا اعلام کرده است که در حال بررسی و موشکافی دقیق رسوایی فیس بوک و همکاری این شرکت با موسسه کمبریج آنالتیکاست.

Engadget- فیس بوک در این راستا مجبور است که با چند سازمان مختلف فدرال بابت بررسی نقشش در رسوایی کمبریج آنالتیکا همکاری کند. به گزارش واشنگتن پست، FBI، کمیسیون اوراق بهادار (SEC) و کمیسیون تجارت فدرال (FTC) به شرکت بازرسی DOJ پیوسته اند تا بررسی های لازم روی این پرونده را آغاز کنند. نیویورک تایمز در ماه مه گذشته گزارش داد که DOJ به عنوان شرکت مشاوره سیاسی به FBI کمک می کند، اما به نظر می رسد این مشارکت چیزی فراتر از مشاوره است. 
به باور این شرکت ها، رسوایی فیس بوک امنیت ملی ایالات متحده آمریکا و بسیاری از کشورهای دیگر را به مخاطره انداخته است. همچنین فیس بوک دیروز از همکاری خود با این نهادهای امنیتی و پلیس فدرال آمریکا سخن گفته و خبر داده است. در ماه آوریل سال جاری ۲۰۱۸ میلادی بود که مارک زوکربرگ، موسس و مدیرعامل فیس بوک، در مقابل نمایندگان کنگره و مجلس سنای آمریکا شهادت داد و از شرکت خود دفاع کرد.
 اعتراف مدیر
فیس بوک در مه 2015 اعلام کرده بود که شرکت ها امکان دسترسی به اطلاعات کاربران فیس بوک را ندارد. با این حال به تازگی این شبکه اجتماعی اعتراف کرده است که پس از این تاریخ اطلاعات کاربران خود را در اختیار 61 شرکت سخت افزاری و نرم افزاری قرار داده است.
آگاهی فیس بوک از دسترسی شرکت ها به اطلاعات کاربران این شبکه اجتماعی در سندی 747 صفحه ای در اختیار کنگره قرار گرفته است. در ماه آوریل مدیر عامل فیس بوک برای پاسخ به سوالات نمایندگان در کنگره حضور پیدا کرده بود. 
گفتنی است که اطلاعات کاربران فیس بوک هر شش ماه یک بار در اختیار شرکت هایی مانند AOL و United Parcel Service قرار گرفته است. فیس بوک اطلاعاتی مانند دوستان کاربران، جنسیت و تاریخ تولد را در اختیار شرکت ها قرار نداده است.
 فیس بوک این اطلاعات را برای یکپارچه سازی این شبکه اجتماعی برای دستگاه ها و سیستم عامل های مختلف در اختیار شرکای خود قرار داده است. در اسناد عنوان شده که این اقدامات از سوی همکاران فیس بوک صورت گرفته با این حال مورد تایید این شبکه اجتماعی بوده است.
در این اسناد به امکان دسترسی پنج کمپانی به اطلاعات دوستان کاربران اشاره شده که البته این اقدام به صورت تئوری امکان پذیر بوده است. فیس بوک در این اسناد اعلام کرده که همکاری خود با 38 شرکت را متوقف کرده و تا پایان ماه ژوئیه همکاری خود را با هفت کمپانی دیگر نیز متوقف می کند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :