آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 241177
تاریخ انتشار : 12 تیر 1397 10:36
تعداد بازدید : 279

رییس سازمان فضایی:

فناوری فضایی به حل کمبود آب و گرد و غبار کمک می کند

رییس سازمان فضایی در مراسم معارفه رییس پژوهشگاه فضایی گفت: ایجاد امکان حضور سرمایه گذاران و بخش خصوصی، باعث توسعه روند تجاری سازی فناوری فضایی و عملیاتی شدن ماهواره ها می شود.


وزارت ارتباطات - مرتضی براری در مراسم تودیع و معارفه رییس پژوهشگاه فضایی ایران گفت: در حال حاضر دانشگاه های کشور در تمام زنجیره این حوزه به آموزش نیروی انسانی می پردازند و این نیروی انسانی متخصص، سرمایه ای ارزشمند برای کشور است که باید برای ورود آن به صنعت فضایی و تولید خدمات، برنامه ریزی کنیم.
معاون وزیر ارتباطات گفت: حوزه فضایی بازار بزرگ و روبه رشدی را به خود اختصاص داده است که با شتاب بالایی در حال توسعه است  و باید در روند بلوغ فناوری های فضایی کشور تسریع کنیم و وضعیت کنونی را به سطح عملیاتی برای رفع نیازهای کشور سوق دهیم و در این مسیر باید از تمام ظرفیت های موجود در کشور بهره مند شویم.
وی با تاکید بر دسترسی هر چه سریع تر به جنبه های تجاری و اقتصادی حوزه فضایی ادامه داد: باید به تمام بخش های مختلف زنجیره این حوزه توجه شود و هم زمان با توسعه زیرساخت ها، باید به نیازهای جامعه هم توجه ویژه داشته باشیم و به توسعه بازار این حوزه بپردازیم.
رییس سازمان فضایی ایران گفت: با ایجاد امکان حضور سرمایه گذاران و بخش خصوصی به روند تجاری سازی این فناوری و عملیاتی شدن ماهواره ها که به نوبه خود منجر به توسعه این حوزه می شود، شرایط لازم برای رونق اقتصادی حوزه فضایی کشور مهیا شده تا بتوانیم به ارایه سرویس و خدمات کاربردی به جامعه بپردازیم.
براری با بیان پیشرفت های حوزه ICT کشور افزود: هر کجا که بخش خصوصی به آن ورود کرده و سرمایه گذاری خصوصی انجام شده، آن حوزه به موفقیت رسیده است و برای پیشرفت و توسعه حوزه فضایی ابتدا باید تصدی گری را کنار بگذاریم و فرصت را برای حضور بخش خصوصی در این حوزه فراهم کنیم.
براری به ضرورت فراهم کردن بستر لازم برای اشتغال دانشجویان و فارغ التحصیلان فضایی کشور تاکید کرد و بستر لازم برای دستیابی به این هدف را توسعه بخش خصوصی دانست.
وی در خصوص سخنان رییس جمهوری در نشست مدیران اجرایی کشور گفت: اشتغال، فقرزدایی، تنظیم بازار و رونق تولید چهار محوری است که رییس جمهور در سخنان خود از آن به عنوان محورهای اصلی تدوین برنامه ها نام بردند و در این راستا نیز سازمان فضایی ایران کمیته ای را شکل داده است تا در راستای تحقق اهداف در این محورها و در حوزه فضایی کشور نیز برنامه ریزی کند.
رییس سازمان فضایی ایران، گفت: امروز کشور با چالش های متعددی در حوزه های کمبود آب، گرد و غبار، خشکسالی، محیط زیست روبرو است که در مدیریت تمام این حوزه ها، فناوری فضایی می تواند نقش به سزایی داشته باشد و باید با ساماندهی تمامی ظرفیت های تحقیقاتی، پژوهشی، دانشگاهی و صنعتی موجود در بخش فضایی کشور در راستای خدمت رسانی به جامعه و رفع نیازهای اساسی آن تلاش کنیم.

 بازبینی نهادی و ساختاری در کار پژوهشگاه
رییس جدید پژوهشگاه فضایی ایران نیز با بیان اینکه پروژه های تحقیقاتی زمانی که با زندگی مردم و اقتصاد کشور گره بخورند، می توانند موثر واقع شوند، گفت: پژوهشگاه فضایی نسبت به سیاست های سازمان فضایی به عنوان یک نهاد سیاستگذار وفادار است و همگام با آن حرکت می کند.
حسین صمیمی با بیان اینکه امروزه صنعت فضایی، تجلی گاه پیشرفت های علمی و اقتدار ملی هر کشور محسوب می شود، گفت: در کشور ما هم با وجود همه تحریم ها و محدودیت ها و با تکیه بر توان متخصصان و نخبگان داخلی دستاوردهای درخشانی به دست آمده است، به نحوی که نام کشور به عنوان یکی از قدرت های نوظهور این حوزه مطرح می شود که در این چرخه، پژوهشگاه فضایی به عنوان یک پژوهشگاه محصول محور فعالیت های ارزنده ای انجام داده است.
وی با بیان این که تداوم این فعالیت ها نیازمند انسجام کارهاست، افزود: این انسجام کارها، نگاشت های مختلفی در داخل پژوهشگاه، در داخل وزارت ارتباطات و در خارج از حوزه وزارت وجود دارد.
صمیمی با تاکید بر اینکه پژوهشگاه فضایی ترکیبی از مولفه های مختلف است گفت: هر کدام از این مولفه ها در حوزه های مختلف صنعتی دارای تجربیات با ارزشی هستند و موضوعی که در این حوزه مهم است، این است که این مولفه ها زیر پرچم پژوهشگاه فضایی ایران مشغول به فعالیت هستند و باید نسبت به ماموریت های محوله از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات متعهد و منسجم باشند.
رییس پژوهشگاه فضایی ایران با بیان اینکه همه فعالیت های ما در چارچوب برنامه های راهبردی وزارت ارتباطات تنظیم خواهد شد و نسبت به این برنامه ریزی ها نیز پایبند هستیم، تصریح کرد: سازمان فضایی یک نهاد سیاست گذار است بنابراین پژوهشگاه فضایی نسبت به سیاست های سازمان فضایی وفادار است و همگام با این سازمان حرکت خواهد کرد و از همه همکاران در این پژوهشگاه نیز تقاضا داریم که بر اساس این رویکردها، فعالیت کنند.
وی با بیان انسجام کاری و هماهنگی بین بازیگران مختلف بخش فضایی در خارج وزارت ارتباطات افزود: هماهنگی کلی در بخش فضایی با محوریت شورای عالی فضایی انجام خواهد گرفت و در این راستا سازمان فضایی کارهای خوبی انجام داده و چندین جلسه شورای راهبردی برای بررسی برنامه ها تشکیل شده است.
وی با تاکید بر لزوم نقش آفرینی پژوهشگاه فضایی در کل زنجیره های ارزش فضایی کشور، گفت: همه پروژه های تحقیقاتی پژوهشگاه فضایی بر طراحی و ساخت ماهواره ها و کسب دانش فنی متمرکز شده است، ولی این فعالیت ها زمانی که با زندگی مردم و اقتصاد کشور گره بخورند، می توانند موثر واقع شوند که این امر با توسعه خدمات و کاربردهای فضا پایه شکل می گیرد.
رییس پژوهشگاه فضایی برای تحقق این امر، پژوهشگاه را نیاز به بازبینی نهادی، ساختاری و کارکردی دانست و با بیان اینکه استفاده از توان حداکثری دانشگاه ها و شرکت های دانش بنیان از مهم ترین مولفه ها در این حوزه است، گفت: برای این منظور در سال جاری در برنامه و وجوه اداره شده وزارت ارتباطات دو ردیف برای تجاری سازی دستاوردهای علمی و توسعه کسب و کارهای فضایی در نظر گرفته شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :