آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 241175
تاریخ انتشار : 12 تیر 1397 10:33
تعداد بازدید : 336

سازمان امنیت ملی آمریکا صدها میلیون تماس تلفنی را حذف می کند

سازمان امنیت ملی آمریکا (NSA)که ید طولایی در نقض حریم خصوصی کاربران دارد، دست به اقدامی زده که برعکس گذشته نمی توان به آن خرده گرفت. این سازمان اقدام به حذف صدها میلیون تماس تلفنی و پیامکی کرده است که از سال 2015 تاکنون ثبت شده اند.


نسترن صائبی
 این سازمان بعد از اینکه «بی نظمی های فنی» را شناسایی کرد که منجر به دریافت پرونده هایی شد که از نظر قانون آزادی آمریکا به رسمیت شناخته می شد، حال اقدام به حذف سوابق داده ها و پیام های متنی کرده است. 
گلن گرستل، مشاور کل سازمان امنیت ملی در مصاحبه ای با نیویورک تایمز اعلام کرد که یک یا چند شرکت مخابراتی نامعلوم بنابر درخواست این سازمان اطلاعات تماس های افراد خاصی را ارایه داده است که نه تنها اطلاعات تماس آنها را شامل می شود، بلکه اطلاعات کسانی که با این افراد خاص در ارتباط بودند نیز شامل می شود. سازمان امنیت ملی آمریکا در این راستا تصمیم گرفته است که تمام اطلاعات تماس ها را پاک کند چون استفاده از تمامی این اطلاعات کاری نشدنی است و تنها می خواهند به اطلاعات مجاز دسترسی پیدا کنند. 
حذف این اطلاعات از تاریخ 23 مه آغاز شد. هنوز مشخص نیست که چه زمانی این پاکسازی به پایان می رسد، اما این اطلاعات همه اطلاعات جانبی هستند و شامل محتوای تماس ها و پیغام های متنی نمی شوند. این اتفاق پس از آن رخ داد که تحلیلگران آژانس امنیت ملی متوجه برخی اختلالات فنی در داده هایی شده اند که از شرکت های مخابراتی دریافت کرده اند. در بیانیه سازمان امنیت ملی همچنین آمده است که اختلالات باعث دسترسی به جزییاتی از تماس های تلفنی شده که آژانس مجوز دسترسی به آن را نداشته است.
سخنگوی سازمان امنیت ملی آمریکا در این زمینه گفت: شرکت هایی که در ارائه اطلاعات دخیل بوده اند، به مشکلاتی که ممکن است براساس این اطلاعات پیش بیاید، گوشزد کرده اند. 
در حالی که اقدام سازمان امنیت ملی آمریکا نشان می دهد که این سازمان قصد دارد اشتباهش را با احتیاط جبران کند، باز هم کل این ماجرا نشان دهنده نقض حریم خصوصی کاربران اینترنت است؛ اگر چه خود جمع آوری اطلاعات تماس ها تحت قانون نظارت بر اطلاعات خارجی در سال 2004 مطرح و شکل قانونی به خود می گیرد. قانون نظارت بر اطلاعات، یک قانون فدرال آمریکا است که روش های نظارت فیزیکی و الکترونیکی و جمع آوری «اطلاعات خارجی» میان «قدرت های خارجی» و «نمایندگان قدرت های خارجی» را در برمی گیرد که مظنون به جاسوسی یا تروریسم هستند. این قانون که توسط دیوان نظارت بر اطلاعات خارجی (FISC) ایجاد شده، از حملات 11 سپتامبر بارها و بارها دستخوش تغییر شده است.
دیوید کریس، مقام ارشد سابق آژانس امنیت ملی در وزارت دادگستری در این باره گفته است که این اتفاق بیانگر شکست برنامه آژانس است.

 استفاده از AT&T  برای جاسوسی از شهروندان
این در حالی است که هفته گذشته، نشریه «اینترسپت» از همدستی آژانس امنیت ملی آمریکا با شرکت مخابراتی AT&T برای جاسوسی از شهروندان این کشور خبر داد. 
طبق اعلام نشریه اینترسپت، آژانس امنیت ملس آمریکا برای جاسوسی از آمریکایی ها از مراکز پردازش داده شرکت AT&T در سراسر آمریکا استفاده کرده است. طبق اعلام این پایگاه، هشت مرکز در سراسر آمریکا شناسایی شده اند که به وسیله آژانس امنیت ملی آمریکا برای این منظور مورد استفاده قرار گرفته اند.
مراکز داده ای که از سوی آژانس امنیت ملی آمریکا برای جاسوسی استفاده شده اند، در ایالت های آتلانتا، شیکاگو، دالاس، لس آنجلس، نیویورک، سان فرانسیسکو، سیاتل و واشنگتن دی سی مستقر بوده اند. 
گفتنی است این نخستین باری نیست که غول های مخابراتی به همدستی با دولت آمریکا برای جاسوسی از مردم این کشور متهم می شوند. این در حالی است که شرکت AT&T، بزرگ ترین شرکت مخابرات تلفن ثابت، سرویس دهنده اینترنت پهن باند و دومین اپراتور شبکه تلفن همراه آمریکا محسوب می شود.
بنا بر این گزارش، آژانس امنیت ملی آمریکا بدین منظور در حال سواستفاده از مراکز پردازش شرکت AT&T است و برای این کار از یکی از مراکز جاسوسی خود مستقر در آنچه به «آشپزخانه جهنم» موسوم است، استفاده می کند. 
اینترسپت همچنین در گزارش خود از تاسیسات آژانس امنیت ملی در مناطق مختلف آمریکا خبر داده است که با استفاده از آنها برای سال ها میلیاردها ایمیل، پست های شبکه های اجتماعی و پیشینه جست وجوهای اینترنتی و چت های افراد رصد شده است. این رسانه به صورت دقیق آدرس هشت مجتمع در آمریکا را منتشر کرده است که این نهاد اطلاعاتی از آنها برای جاسوسی از مردم آمریکا استفاده می کند.
اینترسپت گفته است که برای این گزارش به اسناد محرمانه آژانس امنیت ملی آمریکا و همچنین اظهارات علنی و همچنین مصاحبه های چندین نفر از کارمندان سابق AT&T رجوع کرده است. جالب است بدانید که همه این هشت مجتمع، ساختمان هایی بلند هستند که یا اصلا پنجره ندارند و یا اینکه پنجره های سیاه و مات دارند.
مارک کلاین، تکنسین سابق AT&T که 22 سال در این شرکت سابقه فعالیت داشته است، به اینترسپت گفته که آژانس امنیت ملی آمریکا با استفاده از تاسیساتش در آتلانتا می تواند به همه داده های تبادل شده بین شبکه این شرکت و دیگر شرکت ها، دسترسی داشته باشد.
اما سخنگوی کنونی AT&T به خبر اینترسپت واکنش نشان داد و مدعی شد که این شرکت همه اقداماتش مطابق با قانون انجام می گیرد.
به گفته جیم گریر، این شرکت قانونا باید تا حدی معین، اطلاعات به مقامات دولتی ارایه دهد و همچنین احکام و فرامین دادگاه ها را اجرا کند. 
سخنگوی شرکت همچنین گفته که در صورت نیاز فوری و شرایط اضطراری،AT&T  به نیروهای دولتی «کمک داوطلبانه» می کند، اما در همه موارد، اقدام شرکت مطابق با قانون انجام خواهد شد.
شرکت مخابراتی AT&T برای نخستین بار نیست که به یک نهاد بزرگتر امکان دسترسی به اطلاعات کاربرانش را می دهد. این شرکت دو سال پیش، به وسیله یک برنامه مخفیانه با نام  Hemisphere اجازه دسترسی به کل متادیتای مکالمات انجام شده مشتریانش را به پلیس و نهادهای قضایی ایالات متحده داد. این برنامه که تمامی مشترکان Hemisphere را هدف قرار می داد، بدون نیاز به دریافت حکم دادگاه اجرا می شد و امنیت و حریم شخصی میلیون ها نفر از این طریق به خطر افتاد.
این برنامه به پلیس امکان می دهد بدون ارایه هیچ حکم و درخواستی به داده های کاربران دسترسی یابد. آنها برای مشاهده اطلاعات تماس های کاربران تنها باید اعلام کنند که اطلاعات درخواستی به تحقیقاتشان مربوط است. 
 منابع: Engadget و CNet


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :