آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 241114
تاریخ انتشار : 11 تیر 1397 10:3
تعداد بازدید : 409

زیر نظر وزارت فاوا و سازمان نصر کشور

سامانه درخواست های ارزی نرم افزاری هفته آینده راه می افتد

جزییات جدیدی درباره نحوه اختصاص ارز دولتی به متقاضیان واردات نرم افزار اعلام شد.

فناوران - پس از آن که عبدالرضا بهادری فرد، معاون توسعه صنعت و اعتبار بخشی IT سازمان فناوری اطلاعات به فناوران گفت که به زودی روش اختصاص ارز به فعالان حوزه نرم افزار اعلام می شود، رئیس سازمان فناوری اطلاعات وعده داد این امکان هفته آینده فراهم خواهد شد.
براساس این گزارش طبق توافق میان معاونت توسعه مدیریت و امور پشتیبانی وزارت ارتباطات، سازمان فناوری اطلاعات ایران و سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور، سامانه ثبت و تایید درخواست های ارزی محصولات و خدمات نرم افزاری با هدف تسهیل و تسریع و شفاف سازی، کنترل و پایش، نظام پاسخگویی و فرآیند مربوط به تایید و تشخیص تا رفع تعهد ارزی ظرف مدت 10 روز آینده راه اندازی می شود.
رسول سراییان، رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران در نشست بررسی راه اندازی ثبت در خواست های ارزی محصولات و خدمات نرم افزاری با بیان واگذاری راه اندازی سامانه فرآیند ثبت و تایید درخواست های ارزی محصولات و خدمات نرم افزاری به سازمان نظام صنفی رایانه ای گفت: این سامانه می تواند مشکلات متقاضیان ارزی در حوزه محصولات و خدمات نرم افزاری را مرتفع کند. این اقدام با هدف واگذاری امور مربوط به بخش خصوصی و فعالان این حوزه صورت گرفته است. 
براساس این گزارش سامانه ثبت در خواست های ارزی محصولات و خدمات نرم افزاری برای تسهیل و تسریع و شفاف سازی، کنترل و پایش، نظام پاسخگویی و فرآیند مربوط به تایید و تشخیص تا رفع تعهد ارزی راه اندازی می شود و از این پس، همه متقاضیان درخواست های ارزی در حوزه محصولات و خدمات نرم افزاری که شامل شرکت های فعال در حوزه فناوری اطلاعات از جمله شرکت های نوپا (start up  ) و اپراتورها می شوند از طریق این سامانه درخواست های خود را ارایه کنند.
 این سامانه و فرآیند اجرایی آن به گونه ای طراحی شده است که پس از تخصیص ارز، فرآیند مصرف و کاربرد آن نیز به طور شفاف قابل رصد و پایش است. گروه های مختلف کارشناسی، فرآیند ثبت و تایید درخواست ها را بر اساس مبلغ درخواستی را بررسی و نتیجه آن را به بانک مرکزی و وزارت ارتباطات اعلام می کنند که در وبگاه مربوطه قابل مشاهده است. بهادری فرد معاون سازمان فناوری اطلاعات نیز پیشتر در این باره به فناوران گفته بود: براساس تصمیم دولت، تصمیم گیری درباره واردات برخی کالاها و نحوه تخصیص ارز، به نهادهای تخصصی ارجاع شده است. مثلا تصمیم گیری درباره واردات دارو به وزارت بهداشت و سازمان غذا دارو محول شده است.
معاون سازمان فناوری اطلاعات گفت: زمانی که این وظیفه به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات محول شد، جلسات مختلفی با بانک مرکزی و همچنین داخل وزارت ارتباطات تشکیل شد و راهکارهای لازم دیده شده است که خیلی زود به صورت عمومی اطلاع رسانی خواهد شد.
وی در پاسخ به این سوال که این فرآیند صرفا درباره حوزه نرم افزار است یا شامل سایر حوزه ها هم می شود، گفت: از آنجا که در جلسات مربوط به حوزه نرم افزار حضور داشته ام، اطلاع دقیقی درباره بخش سخت افزار و سوییچ های مخابراتی ندارم. اما درباره بخش نرم افزار، دوستان نگرانی نداشته باشند و سازوکار مربوط به آن خیلی زود اعلام می شود.البته هنوز مشخص نیست آیا تمام نیازهای نرم افزاری کشور از طریق این سامانه قابل پیگیری است یا صرفا به برخی نرم افزارهای استراتژیک ارز تعلق خواهد گرفت. علاوه بر این هرچند حضور نظام صنفی رایانه ای و وزارت فاوا در این فرایند سبب می شود، تایید درخواست ها با رانت کمتر و به صورت تخصصی تر صورت گیرد، اما باید دید حضور این دو نهاد چقدر سبب کندتر شدن پروسه بررسی و تایید تقاضا ها می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :