آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 241094
تاریخ انتشار : 10 تیر 1397 13:12
تعداد بازدید : 253

استارت آپ هایی که معاملات صوری انجام دهند جریمه می شوند

اگر شرکتی به قصد فریب بازار، اقدام به معاملات صوری کند، مجرم شناخته شده و علاوه بر جبران خسارات، باید تا 5 برابر سود به دست آورده جریمه پرداخت کند.


خبرگزاری صدا و سیما- برخی از شرکت های استارت آپی حوزه تجارت الکترونیکی که بعد از صرف هزینه های گزاف تبلیغات با مشکلات مالی روبه رو شدند به بورس یا فرابورس ایران درخواست دادند تا در لیست شرکت های پذیرفته شده قرار گیرند و با پذیرش در یکی از این دو بازار رسمی از طریق سرمایه های مردمی تامین مالی کنند. اما برای ورود هر شرکتی از جمله استارت آپی ها باید ارزش بازار آنها مشخص باشد. این در حالی است که بسیاری معتقدند این شرکت ها، با قصد فریب بازار اقدام به معاملات صوری کرده اند تا از طریق این معاملات ارزش بازار خود را بالا برده و با قیمت های نجومی قسمتی از سهام خود را در بازار سرمایه بفروشند و از طریق منابع مردمی مشکلات مالی خود را برطرف کنند.
جعفر جمالی، معاون حقوقی سازمان بورس اوراق بهادار در این باره گفت: از لحاظ قانون اوراق بهادار سال ۱۳۸۴ و قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید، هر گونه ارائه اطلاعات خلاف واقع یا عدم ارائه اطلاعات به سازمان بورس جرم است.
وی تاکید کرد: اگر مشخص شود شرکتی هنگام پذیرش در بورس یا فرابورس اطلاعاتی که به سازمان داده خلاف واقع بوده است؛ نه تنها از لحاظ انضباطی و تخلفاتی، نقض قانون مسوول است بلکه طبق قانون سهامداران و فعالان بورس تا سه سال می توانند علیه این شرکت ادعا کنند؛ بنابراین دادن هر گونه اطلاعات خلاف واقع به سازمان بورس جرم است.
جمالی گفت: این نوع جرایم، مجازات هایی همچون حبس یا جریمه نقدی دارد. مثلا اگر شخصی اطلاعات خلاف واقع به سازمان بورس دهد و سودی از این پروسه به دست آورد یا جلوی زیانی را با آن اطلاعات غلط بگیرد یا اینکه هر نوع مانور متقلبانه دهد، از دو تا پنج برابر سود به دست آمده یا زیان متحمل نشده جریمه می شود. جدا از این باید حقی که ناحق شده را نیز جبران کند. البته توجه شود که آن جریمه مالی از این جبران مستقل است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :