آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 241053
تاریخ انتشار : 9 تیر 1397 12:19
تعداد بازدید : 214

فرصت ۶ ماهه پتروشیمی ها برای ارائه ارز در سامانه نیما

مدیرکل دفتر مبارزه با قاچاق ارز و پولشویی گفت: طبق مصوبه دولت، به صادرکنندگان پتروشیمی شش ماه فرصت داده شده که ارز حاصل از صادرات را به سامانه نیما وارد کنند.

ایسنا- امیرمحمد پرهام فر با بیان اینکه برخی از تقاضاهای ارز در حال حاضر به سامانه نیما سوق داده شده است، اظهار داشت: دسته ای از افراد ارز مورد نیاز خود را از سیستم بانکی و دسته ای از طریق سامانه نیما دریافت کردند. در حال حاضر صادرکنندگان کالاهای پتروشیمی و کسانی که ارزآور هستند باید ارز را با همان نرخ ۴۲۰۰ تومان وارد سامانه نیما کنند.
وی با بیان اینکه پتروشیمی ها ارز خود را به سامانه نیما می آورند، افزود: سایر صادرکنندگان الزامی به سامانه نیما ندارند و خودشان می توانند ارز وارد کنند. همچنین برخی از واردکنندگان ارز خود را در توافق با صادرکنندگان تهیه و وارد کشور می کنند. اگر در مورد کالاهایی باشد که ضرورت ورود دارد و واردکننده آن نتواند ارز مورد نیاز خود را از طریق سامانه نیما تهیه کند، می تواند از سایر تامین کنندگان دریافت کند.
پرهام فر درباره تاخیر در ارائه ارز به برخی درخواست کنندگان به دلیل خودداری پتروشیمی ها از تحویل ارز خود به سامانه نیما توضیح داد: مصوبه دوم اردیبهشت سال جاری دولت به صادرکنندگان پتروشیمی شش ماه فرصت داده است. در سه ماه نخست سال جاری نزدیک به ۱۲ میلیارد دلار صادرات داشتیم. از این میزان نزدیک به دو میلیارد یورو در سامانه نیما عرضه شده و باقی هم شش ماه فرصت دارند ۱۰ میلیارد باقی مانده را وارد سامانه نیما کنند. البته از ابتدای مصوبه نمی توان شدیدترین حالت را در نظر گرفت و همین بازه شش ماهه هم مزیت محسوب می شود، اما حتی این زمان ممکن است در آینده کمتر شود.
وی با اشاره به دسته بندی کالاها با اولویت سه گانه بیان کرد: هر کدام از این سه گروه اگر بخواند کالایشان را وارد کشور کنند، قاچاق محسوب نمی شود، زیرا تشریفاتش را طی می کنند. گوشی تلفن هم در هر یک از دسته ها قرار بگیرد، قاعدتا زمان ورود به کشور در گمرک، IMEI آن ثبت شده و گوشی به عنوان گوشی قانونی شناخته می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :