آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 241021
تاریخ انتشار : 9 تیر 1397 10:57
تعداد بازدید : 370

مدیر پیام‌رسان آی‌گپ مدعی شد:

سرورهای تلگرام طلایی در زیرساخت است

مدیر پیام رسان آی گپ درباره ی ادعای دو روز پیش خود درباره تولید فیلترشکن داخلی و علت فعالیت طلاگرام و هاتگرام توضیحاتی را ارایه کرد.

باشگاه خبرنگاران جوان- محمدرسول کاظمی، مدیر پیام رسان آی گپ دو روز پیش با انتشار رشته توئیت هایی در صفحه توئیترش اعلام کرد که یکی از شرکت هایی که سازنده طلاگرام و هاتگرام است و به عنوان شرکت دانش بنیان هم شناخته شده، در حال ساخت فیلترشکن است اما هیچکدام از پیام رسان های داخلی به عنوان شرکت دانش بنیان شناخته نشده اند.  کاظمی در توییت های خود با  ارایه یک سری توضیحات فنی و تخصصی و  ارایه اسنادی اثبات می کند این شرکت ها که تحت حمایت دولت هستند، ابزاری را تولید می کنند که کارکرد فیلترشکن دارد.
مدیر پیام رسان آی گپ درباره مطلبی که در توییترش درباره فیلترشکن های داخلیِ تولید شده ازسوی یکی از شرکت های دانش بنیان مطرح کرده بود گفت: شرکتی که دو اپلیکیشن طلاگرام و هاتگرام را تولید کرده، بستری را فراهم کرده که روی نرم افزارهای خودش، فیلترشکن  ارایه می دهد. این فیلترشکن داخل کشور ایجاد شده و روی سرورهای داخل کشور است. این در شرایطی است که متاسفانه به آن شرکت اینترنت بدون فیلتر و بدون محدودیت داده شده و بر اساس همین امکانات، می تواند به تلگرام دسترسی پیدا کند و روی نرم افزارهای خودش این امکان را بدهد که کاربران ابتدا به سرورهای آن در شرکت ارتباطات زیرساخت رفته و سپس به تلگرام بروند. این همان راهکاری بود که من در توییتر توضیح دادم.
وی ادامه داد: در واقع هر 15 دقیقه یک بار فیلترشکنی را به کاربران خود می دهد تا با آن بتوانند به تلگرام دسترسی داشته باشند. چون تلگرام متن باز است، یک سری تغییراتی هم در آن ایجاد کردند، ازجمله اینکه شما به یکسری از کانال ها دسترسی ندارید و دست یافتن به آنها از طرف سرور خود هاتگرام و تلگرام طلایی به شما داده می شود. در حقیقت غیر از سرورهای خود تلگرام، سرورهای واسطی وجود دارند که به شما دستوراتی می دهند، مثلا اینکه در کدام کانال عضو شوید و در کدام نشوید یا یک سری تبلیغات در همان دستورات ارایه می شود که ما را دنبال کنید و آخرین به روزرسانی ها در آن قرار داده می شود.
کاظمی در ادامه از ارایه مستنداتی در توئیتر گفت که نشان می دهد سرورهای شرکت مزبور در شرکت ارتباطات زیرساخت قرار دارد و ارتباط مستقیم با زیرساخت های این شرکت دارد. 
اینکه گفته شد روتر های این شرکت به طور مستقیم با روتر های شرکت زیرساخت در ارتباط هستند به این معنی است که اگر در حقیقت بخواهید به روتر شرکت ارتباطات زیرساخت مرتبط باشید یا باید تولید کننده محتوا باشید یا مجوز فروش اینترنت داشته باشید تا به روتر اصلی شرکت ارتباطات زیرساخت وصل باشید. همین الان که ما از شرکت زیرساخت سرویس می گیریم و خدماتی مانند رک و اینترنت دریافت می کنیم، به طور مستقیم وصل نیستیم بلکه به شرکت آسیاتک وصلیم و از آن طریق به طورغیرمستقیم به روتر شرکت ارتباطات زیرساخت متصل می شویم. به این دلیل که ما تولیدکننده محتوا نیستیم، روتر را به یک شرکت واسط دادند و ما از طریق آن دریافت می کنیم این در حالی است که شرکت مذکور به طور مستقیم به روتر زیرساخت متصل است، برای این امر این شرکت یا باید جز هاتگرام و طلاگرام تولید محتوای دیگری داشته باشد یا مجوز فروش اینترنت داشته باشد یا به هر دلیل مجوز دیگری داشته باشد که اجازه اتصال به او داده شده است.
مدیر پیام رسان آی گپ ادامه داد: البته جای سوال های زیادی هست؛ چه کسی این زیرساخت را به این شرکت داده است؟ چطور یک شرکت دانش بنیان خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران فیلتر را دور می زند و هیچ جرمی مرتکب نمی شود؟ چطور قوه قضاییه که مجری قانون است، تنها به تماشای این موضوع می نشیند؟ انتظار قوه قضاییه این است مردم آن شرکت متخلف را دستگیر کنند؟ چطور این امکانات و اینترنت بدون فیلتر و محدودیت در اختیار این شرکت قرار می گیرد؟ چطور به حریم خصوصی کاربران آن که به قول خودشان بیش از 25 میلیون نفر هستند، تجاوز می شود و همه تماشا می کنند؟ اینها همه سوالاتی است که باید به آن پاسخ داده شود.

 دسترسی به همه سایت ها با فیلترشکن تلگرام طلایی
مدیر پیام رسان آی گپ درباره اینکه با این فیلترشکن فقط به تلگرام می توان دسترسی داشت یا به سایر سایت های فیلتر شده هم می توان رجوع کرد، توضیح داد: کاربر می تواند از همان اسم کاربری و رمز ورودی که از طریق شرکت دانش بنیان مذکور بابت رفع تلگرام به دست می آورد، علاوه بر تلگرام به دیگر سایت های فیلتر شده نیز، دسترسی پیدا کند.
کاظمی گفت: در واقع شرکتی که عملاً در حال تولید فیلترشکن است، به عنوان شرکت دانش بنیان شناخته شده، البته این یکی از محصولات آن شرکت است و آنها محصولات دیگری هم تولید می کنند که فیلترشکن نیستند و شاید خیلی هم خوب و مفید باشند. اما این در حالی است که ما مدت هاست درخواست داده بودیم ما را نیز به عنوان شرکت دانش بنیان معرفی کنند اما این اتفاق تا به حال نیفتاده است. البته بعد از توییت من در این باره با ما تماس گرفتند و گفتند که روال عادی آن باید طی شود و در حال انجام است. من در این زمینه باید یک عذرخواهی کنم بابت ادعایی که در پست های توییتری خود کردم؛ من در آنجا گفته بودم که هیچکدام از پیام رسان های داخلی به عنوان شرکت دانش بنیان انتخاب نشدند اما بعد به من اطلاع دادند که 4 پیام رسان داخلی به عنوان شرکت دانش بنیان معرفی شده بودند.
مدیر پیام رسان آی گپ در توضیح توییت آخر خود که از وزیر ارتباطات خواسته بود، امکاناتی که در اختیار هاتگرام و طلاگرام قرار داده اند، به پیام رسان های داخلی هم بدهند، گفت: انتظار ما این است دقیقاً همان زیرساخت هایی که به آنها داده شده که فکر نمی کنم در داخل به کس دیگر داده شده باشد یعنی اینترنتی که فیلتر نیست و محدودیت ترافیکی ندارد و خیلی چیزهای دیگر، به ما هم داده شود. بسیاری از زیرساخت های دیگری که در اختیار آنهاست، می تواند در اختیار ما هم قرار بگیرد به عنوان مثال اگر سرویس هایی که هاتگرام و طلاگرام در مرکز LCP لانچ کردند و خیلی امکانات دیگری که الان در اختیار این شرکت در آن مراکز است، در اختیار ما قرار گیرد مسلماً کیفیت کار ما بسیار بالاتر می رود. مرکز LCP مرکز اصلی و هسته مرکزی دیتاسنترهای ایران است یعنی یکی از بهترین دیتا سنتر های کشور از نظر کیفیت شبکه و خیلی از وسایل دیگر است که بعد از آن مرکز امام و جاهای دیگر هستند. یا همان چیزی که آقای خرم آبادی، معاون دادستان کل کشور و دبیر کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه اعلام کرد یعنی در اختیار قرار دادن حدود 200 سرور ازسوی شرکت زیرساخت به هاتگرام و طلاگرام که می توانست در اختیار پیام رسان های داخلی هم قرار گیرد. این در شرایطی است که هیچکدام از پیام رسان های داخلی چنین سرورهایی دریافت نکرده اند.
وی ادامه داد: البته ما این انتقادات را به وزارت ارتباطات وارد کردیم اما باید گفت که همین چند اقدام کوچک را این وزارتخانه و شخص آقای وزیر در حمایت از پیام رسان های داخلی انجام دادند، بقیه نکردند؛ به همین دلیل با وجود همه انتقادهایی که از این وزارتخانه داریم از آنها و آقای آذری جهرمی تشکر می کنیم. اما برخلاف آن چیزی که در مصوبه شورای عالی فضای مجازی آمده است، سایر دستگاه ها و ارگان های کشور به وظیفه خود در حمایت از پیام رسان ها داخلی عمل نکردند. در مصوبه شورا برای بسیاری از دستگاه ها و ارگان های کشور از جمله صدا و سیما، مجلس، قوه قضاییه، وزارت آموزش و پرورش، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و غیره وظایفی مشخص شده بود که عملی شدن آنها به تقویت و رشد پیام رسان های داخلی کمک زیادی می کند اما متاسفانه تا الان هیچکدام از آن دستگاه ها هیچ اقدامی انجام نداده اند.

 ادامه حمایت ها برای بقای تلگرام
کاظمی در رابطه با تاثیر هاتگرام و طلاگرام بر متوقف کردن کوچ مردم به پیام رسان های داخلی ابراز داشت: بعد از فیلترینگ تلگرام بیشترین رشد را در روزهای اول داشتیم اما با وجود طلاگرام و هاتگرام مردم انتقالشان دچار چالش شد و الان به هر دلیلی که هست این دوستان در حال کمک به ادامه فعالیت تلگرام به هر نحوی در کشور هستند. از همه مهم تر اینکه آنها در حال خریدن وقت برای تلگرام هستند تا سرویس های جدید رفع فیلتر را لانچ کند و همین امثال هاتگرام و طلاگرام هم در آن زمان کنار زده خواهند شد و این اتفاق فقط برای وقت خریدن برای تلگرام است. در حقیقت این امر باعث شده تا هیچکدام از پیام رسان های داخلی رشد نکند.
مدیر پیام رسان آی گپ درباره ضدفیلتر شدن تلگرام گفت: به هیچ وجه این مواردی که تلگرام اعلام می کند که با آنها ضد فیلتر می شود درست نیست بلکه همه آنها قابل مسدودسازی هستند و تلگرام تحت همه این شرایط می تواند در کشور مسدود شود در واقع آن چیزی که تا الان به عنوان روش های ضد فیلتر کردن تلگرام  ارایه کردند هیچدام صحت ندارد.
وی درباره اینکه آیا پیام رسان های داخلی توان جایگزینی تلگرام برای مردم را دارند گفت: شما اگر از هر کدام از پیام رسان های داخلی بپرسید قطعا همین را به شما می گویند که ما امکانات و زیرساخت  ارایه سرویس مد نظر مردم را فراهم کردیم، در نتیجه این توانایی در پیام رسان های داخلی وجود دارد و اینکه گفته می شود به علت اینکه نمی خواهیم مردم دچار مشکل شوند، به طور کامل تلگرام مسدود نمی شود، پیش داوری است. وقتی هنوز توانایی ما را امتحان نکرده اند چطور ادعا می کنند این توانایی وجود ندارد؛ در صورتی که ما می گوییم مشکلی پیش نخواهد آمد و این یک پیش داوری بدون آزمایش و بررسی است و چنین تصمیمات بدون بررسی قطعا درست نخواهد بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :