آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 240922
تاریخ انتشار : 6 تیر 1397 8:49
تعداد بازدید : 414

به روزرسانی جدید ویندوز و صفحه آبی مرگ

بسیاری از کاربران پس از به روزرسانی جدید ویندوز ۱۰، از ایجاد مشکلات جدید در ویندوزهای خود خبر داده اند. برخی از این کاربران حتی بارها با صفحه آبی موسوم به «صفحه» مرگ روبه رو شده اند و به برخی از سیستم ها هم آسیب جدی وارد شده است.

فناوران- بر اساس تحقیق موسسه ویچ (which) پس از به روزرسانی جدید ویندوز ۱۰ بسیاری از کاربران با مشکلات جدید روبه رو شده اند. برخی کاربران گزارش داده اند با به روزرسانی جدید همخوانی نرم افزارها با ویندوز از میان رفته است. عده ای نیز گفته اند سیستم های آنها دچار مشکلات سخت افزاری شده است. مشکلات در سیستم های به روز شده از موارد کوچک تا خرابی کامپیوترها رخ داده است. این در حالی است که مایکروسافت در اردیبهشت ماه اقدام به یک به روزرسانی جامع برای ویندوز ۱۰ کرد تا این سیستم عامل را در رقابت با دیگر رقبا کارآمدتر کند.
این شرکت در این به روزرسانی ويژگی جدید تایم لاین را به ویندوز ۱۰ اضافه کرد. این خصوصیت جدید به کاربران این فرصت را می دهد تا در هنگام کار با چندین اپلیکیشن در میان دستگاه های مختلف ویندوز ۱۰ تغییر وضعیت دهند. در نسخه جدید ویندوز ۱۰ منوی Task view جای خود را به تایم لاین داده است. 
ویندوز در این به روزرسانی اعلام کرده بود سعی کرده مشکلات امنیتی نسخه پیشین را هم بر طرف کنند. در این به روزرسانی مایکروسافت از یادگیری ماشین و برخی الگوریتم های هوش مصنوعی نیز استفاده کرده است. در این نسخه برای استفاده از «واقعیت افزوده» هم تغییراتی صورت گرفته است. اما حالا این به روزرسانی به دلیل حفره های فراوان مشکل ساز شده است.
براساس تحقیقات روی به روزرسانی جدید ویندوز، حدود ۲۱ درصد از خرابی های به وجود آمده، کار نکردن برنامه به صورت صحیح در ویندوز ۱۰ آپدیت شده است. حدود ۱۶ درصد هم پس از به روزرسانی دچار ایرادات سخت افزاری شده اند. برخی هم بعد از به روزرسانی، با کند شدن سیستم های خود روبه رو شده اند. حجم بالای به روزرسانی جدید ویندوز و نیاز به پردازنده های قوی سبب شده تا سیستم هایی که پردازنده های ضعیفی دارند با مشکل روبه رو شوند. بیش از ۴۰ درصد از کسانی که با به روزرسانی ویندوز ۱۰، خود با مشکل روبه رو شده اند مجبور شده اند تا دستگاه خود را به مراکز تعمیر ببرند و بیش از ۷۰ یورو را خرج تعمیر سیستم خود کنند.
مایکروسافت در حالی این به روزرسانی ها را انجام داده که هر روز از تعداد کاربران ویندوز کاسته می شود. چند سالی است استفاده از ویندوز در حال کاهش است و آمارها نشان می دهد استفاده از این سیستم عامل طی یک سال اخیر حدود ۱۷۰ میلیون کاربر کاهش یافته است.
طبق گزارش های اخیر مایکروسافت، هم اکنون یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون نفر در جهان از سیستم عامل ویندوز استفاده می کنند. بر اساس جدیدترین گزارش شرکت مایکروسافت ویندوز ۱۰، با کسب ۴۸ درصد از بازار سیستم عامل های این شرکت فاصله خود با ویندوز ۷ را افزایش داده است. مایکروسافت قصد داشت با به روزرسانی و ارایه امکانات جدید سبب رضایت مشتریان شود اما این به روزرسانی سبب شده برخی از کاربران ناراضی تر شوند.
در نسخه جدید به روزرسانی ویندوز چندین قابلیت جدید افزوده شده که یکی از آنها قابلیت دیکته گفتن است. در این حالت کاربر می تواند به رایانه دیکته گفته و ویندوز هم شروع به تایپ سخنان کاربر می کند. دیگر قابلیت که بعد از به روزرسانی در دسترس قرار گرفته، اشتراک گذاری نزدیک نام دارد؛ به گونه ای که کاربران می توانند اطلاعات مورد نظر خود را با دستگاهای نزدیک ویندوز ۱۰ اشتراک گذاری کنند. البته چنین قابلیت های جدیدی از نظر برخی کاربران ارزش کند شدن یا خرابی سیستم های خود را ندارد.
شرکت مایکروسافت در پاسخ به انتقادات از به روزرسانی جدید خود گفته است، ویندوز ۱۰ بالاترین میزان رضایت مشتریان و پایین ترین درخواست پشتیبانی را در مقایسه با ویندوزهای دیگر دارد و امن ترین ویندوز است و ما به کاربران می گوییم سیستم های خود را به روز رسانی کنند.
با این همه برخی از سیستم هایی که به روزرسانی جدید را انجام داده اند، برای حل مشکلات دوباره نسخه قدیمی تر را نصب کرده اند؛ چنین کاری می تواند امنیت سیستم را کاهش دهد ولی شاید بتواند سرعت سیستم ها را افزایش دهد. برخی کارشناسان می گویند برای جلوگیری از این مشکل مایکروسافت باید به روزرسانی های امنیتی را جدا از به روزرسانی کلی ویندوز ارایه دهد تا افرادی که نمی خواهند با به روزرسانی ویندوز، سیستم هایشان کند شود، تنها از به روزرسانی های امنیتی استفاده کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :