آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 240840
تاریخ انتشار : 4 تیر 1397 13:16
تعداد بازدید : 383

9 ایراد مرکز پژوهش‌های مجلس به قانون چک

بانک مرکزی زیرساخت های چک الکترونیکی را فراهم کند

همزمان با طراحی نسل جدید چک های بانکی (صیادی) و اجرای آن از شهریورماه امسال، مجلس نیز به دنبال اصلاح قانون چک و رفع برخی نواقص آن است.

ایبِنا- بانک مرکزی اخیرا اعلام کرده به دلیل طولانی بودن فرایند یکسان سازی چک های صیادی و لزوم هماهنگ شدن همه بانک ها با این سامانه، برنامه اولیه عملیاتی سازی چک های نسل جدید را از اردیبهشت ماه سال جاری به شهریورماه تغییر خواهد داد. حال قرار است تا پایان شهریورماه امسال، همه بانک ها مراحل اتصال سیستم های خود با سامانه صیاد را تکمیل و وارد فرایند اجرایی شوند. از آن سو، مجلس نیز در زمینه چک و اصلاح قوانین مربوط به آن برخی اقدامات را از طریق کمیسیون قضایی دنبال و مصوباتی را هم در این باره داشته است. مرکز پژوهش های مجلس در اظهارنظری کارشناسی به این اقدامات پرداخته و برخی راهکارها را ارایه کرده است. در این پژوهش با تاکید بر لزوم اصلاح قانون صدور چک آمده است: کاهش اعتبار چک نزد فعالان اقتصادی و وجود چندین میلیون برگه چک برگشتی معلول خلاء ها و نواقصی است که در قانون فعلی و سیستم بانکی وجود دارد.
به نظر مرکز پژوهش ها، مهم ترین خلاء های قانون فعلی و نظام بانکی در خصوص چک عبارتند از:
الف-خلاء چک الکترونیکی در نظام بانکی 
ب- ارائه دسته چک به اشخاص فاقد اعتبار و صلاحیت
ج- نبود ابزارهای جایگزین چک
د- نبود ضمانت اجراهای موثر بانکی برای صادرکنندگان چک بلامحل
ه ـ نبود سامانه جامع بانکی
و- عدم امکان ثبت و رهگیری چک
ز- تشکیل پرونده های بسیار در نظام دادگستری در خصوص چک
ح- عدم افتتاح حساب جاری بدون دسته چک
ط- عدم افتتاح حساب جاری برای خارجیان مقیم ایران
این مرکز، راهکارهایی را نیز در جهت رفع و کاهش آسیب های بیان شده، مطرح کرده که عبارتند از:
پیش بینی چک الکترونیکی و مکلف کردن بانک مرکزی به تهیه زیرساخت آن، پیش بینی ضمانت اجراهای بانکی موثر مربوط منع افراد دارای چک بلامحل از گرفتن دسته چک جدید، الزامی کردن اعتبارسنجی متقاضیان دسته چک، پیش بینی ابزار جایگزین چک، پیش بینی سامانه جامع بانکی، پیش بینی امکان ثبت، استعلام و رهگیری چک های صادره و امکان اجرای چک از طریق اجرای احکام دادگستری.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :