آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 240802
تاریخ انتشار : 4 تیر 1397 10:15
تعداد بازدید : 277

نمایندگان انجمن‌های صنفی نمایندگی بیمه در نامه‌ای اعلام کردند:

اینشورتک ها مشروعیت قانونی ندارند

علیرضا نوری اعتماد و محمد تقوی منتخبین انجمن های صنفی نمایندگی بیمه در هیات رسیدگی به اختلافات نماینده و شرکت بیمه پس از جلسه 9خرداد خود با پژوهشکده بیمه با موضوع فعالیت بازاریابان الکترونیکی(اینشورتک) طی نامه ای به روسای کانون ها و انجمن های صنفی نمایندگی سراسر کشور، مطالب طرح شده در این نشست را مطرح کردند.

اخبار پولی مالی- در این نامه 4 صفحه ای که حاوی پرسش های پژوهشکده بیمه و پاسخ نوری اعتماد و محمد تقوی است موضوعات در دو محور اصلی جایگاه حقوقی بازاریابی الکترونیکی و اثرگذاری بازاریابی الکترونیکی بر پرتفوی نمایندگان و کارگزاران مورد بررسی قرار گرفته است.
از نکات مهم این پرسخ و پاسخ می توان به عنوان شغلی «بازاریاب» در صنعت بیمه اشاره کرد که به استناد ماده 66 قانون تاسیس بیمه مرکزی عملا این عنوان شغلی بعنوان یکی از عرضه کنندگان مجاز بیمه شناخته نشده است!
در ماده 66 قانون آمده است: عرضه بیمه صرفا توسط عناوین «موسسات بیمه، نمایندگان و دلالان رسمی» مجاز است و سایرین حق انجام امور بیمه را ندارند.
همچنین با توجه به مسوولیت های حقوقی مواد 67 تا 69 قانون تاسیس بیمه مرکزی عملا «بازاریاب» در تعاریف حقوقی و قانونی تعریف نشده است. بنابراین چنین استنباط می شود که ابتدا می بایست عنوان شغلی  «بازاریاب بیمه» در قوانین بویژه در ماده 66 قانون وارد شود و سپس بتوان گفت که استارت آپ های بیمه ای با تعریف حقوقی «بازاریاب الکترونیکی بیمه» هستند و بدین شکل هویت آنها معنا می یابد.
در بخش دیگری از این نامه به نحوه فعالیت فعلی اینشورتک ها اشاره شده و صراحتا گفته شده است: 
فروش اینترنتی به روش فعلی بازاریابان الکترونیکی نه تنها بر روند ادامه حیات حرفه ای نمایندگان و کارگزاران اثرات سوء خواهد داشت، بلکه بدون مخاطره جدی برای صنعت بیمه هم نخواهد بود! با روند رو به رشد عرضه و بازاریابی برخط و شیوع حضور شرکت های بازاریابی الکترونیکی که مقید به رعایت قوانین و مقررات موجود نیستند(مثلا اعطای تخفیفات بدون پایه علمی و قانونی تحت عناوین هدیه و یا طرح های قرعه کشی علی الخصوص در بخش بیمه های اتومبیل و آتش سوزی که عمده فروش نمایندگان صنعت بیمه را در بر دارد) موجبات شیفت و جابه جایی پرتفوی نمایندگان فراهم شده است .


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :