آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 240794
تاریخ انتشار : 4 تیر 1397 9:51
تعداد بازدید : 582

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:

اسنپ و تپسی دیگر استارت آپ نیستند

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نشست مشترک با جوانان و دانشگاهیان کرمان وعده داد با تصویب طرح کارآفرین مشکلات استارت آپ ها حل خواهد شد.

فناوران - محمد جواد آذری جهرمی گفت: در طرح نوآفرین که اکنون در کمیسیون اقتصادی هیات دولت در حال بررسی است،  استارت آپ ها تعریف شده است تا معلوم شود از چه شرکتی باید حمایت شود و از چه شرکتی نه. مثلا اسنپ و تپسی دیگر  استارت آپ نیستند و به مرحله بلوغ رسیده اند.
وی افزود: بحث بیمه استارت آپ ها انجام شده و جزییات آن در دیداری که با مسوولان وزارت کار داشتیم، بررسی شد. برای مثال یکی از مشکلات  استارت آپ ها این است که باید آدرس برای دریافت کد کارگاهی بیمه ارایه دهند. اما اکنون در طرح نوآفرین دفاتر مجازی به رسمیت شناخته می شود.
به گفته آذری جهرمی، برای حل مشکل مالیاتی، پارک های اقتصاد دیجیتال ذیل پارک علم و فناوری در استان ها ایجاد خواهد شد. این پارک ها الزاما مکان فیزیکی ندارند و  استارت آپ ها صرفا باید به عنوان عضوی از این پارک ثبت شوند و به این ترتیب تا زمانی که در مرحله  استارت آپ باقی بمانند، از مالیات معاف خواهند بود.
وی با بیان اینکه با دسترسی آزاد به اطلاعات کارها آسان تر و بهتر انجام می پذیرد، گفت: امروز عصر تحول و اقتصاد دیجیتال است و اگر زمینه رشد این نوع اقتصاد را فراهم آوریم، بسیاری از مشکلات را حل خواهیم کرد.
جهرمی با بیان اینکه ایجاد امکانات ارتباطی امتیاز نیست که ما به مردم می دهیم بلکه حقی است که هر شهروند بر گردن ما دارد، گفت: امروز عصر تحول و اقتصاد دیجیتال است و اگر زمینه رشد این نوع اقتصاد را فراهم کنیم، بسیاری از مشکلات را حل کرده ایم.
وزیر فاوا گفت: سیاست های کلی نظام مبتنی بر افزایش بهره وری است و در برنامه ششم توسعه نیز به این موضوع تاکید شده است و بدون استفاده از فناوری دیجیتال، افزایش بهره وری امکان پذیر نیست.
وی درباره مشکلات کسب وکارهای نوپا چون بیمه و مالیات گفت: در جلسه ای که هفته گذشته با وزیر کار و معاونان وی داشتیم، قرار شد تسهیلاتی برای شرکت هایی که افراد شاغل در آن صددرصد سهامدار هستند فراهم شود تا بتوانند از معافیت بیمه ای استفاده کنند. 
وزیر ارتباطات گفت: اگر در نظام تحول دیجیتال دسترسی آزاد به اطلاعات نباشد، رانت ایجاد می شود و اگر دسترسی آزاد به اطلاعات وجود داشته باشد کارها با برنامه و دقیق صورت می گیرد. 
وی افزود: دسترسی آزاد به اطلاعات یکی از مظاهر منشور حقوق شهروندی و مورد تاکید دولت تدبیر و امید است. 

 در کرمان چه اتفاقی افتاد؟
با حضور وزیر ارتباطات وفناوری اطلاعات طرح پیوستن ۷۰۰ کیلومتر از جاده ها و ۲۶۲ روستای محروم استان کرمان به خدمات ارتباطی تلفن همراه کشور آغاز شد تا همانطور که در آذر سال پیش وعده داده بود، مشکلات مناطق محروم و زلزله زده این استان که پیش از این هیچ پوشش ارتباطی نداشتند، برطرف شود.
آذری در روستای گروک منطقه راور، ۹۶ سایت جدید تلفن همراه برای پوشش ۲۶۲ روستای محروم و فاقد ارتباط به ویژه برای روستاهای زلزله زده شهرستان های کوهبنان و راور را رسما افتتاح کرد. 
بر اساس این گزارش با اجرای این طرح علاوه بر روستاهای محروم، ۷۰۰ کیلومتر از جاده های استان کرمان که پیش از این هیچگونه پوششی نداشتند، از امروز تحت پوشش خدمات ارتباطی تلفن همراه قرار گرفت. 
در این سفر همچنین طرح برقراری تلفن خانگی ۱۳۲۸ روستای محروم در جنوب و شرق این استان که تاکنون به تلفن ثابت دسترسی نداشتند یا امکان توسعه تلفن خانگی در روستای آنها نبود، آغاز به کار کرد.
با برقراری خدمات نسل چهارم همراه اول، ایرانسل و رایتل، در مجموع ۱۷۷۱ روستا برای نخستین بار قابلیت دسترسی به اینترنت پرسرعت همراه را پیدا کردند.
با بهره برداری های صورت گرفته در استان کرمان مشکل عدم پوشش متوازن اپراتورهای تلفن همراه با برقراری خدمات تلفن همراه ایرانسل در 2432 روستا برطرف شد، به صورتی که امروز خدمات هر سه اپراتور در این روستاها قابل دسترس است.
همچنین با ارتقای ۹۸ سایت اپراتورهای تلفن همراه به 3G و 156 سایت به 4G ارتباطات پهن باند شهری نیز بهبود محسوسی یافته است. 
علاوه بر آن با وجود ظرفیت های علمی و دانشجویی استان کرمان و در مسیر تحول دیجیتال، مرکز آمادگی، پشتیبانی و امداد رخدادهای رایانه ای این استان موسوم به مرکز آپا و همچنین مرکز توانمندسازی و تسهیل گری کسب و کارهای نوپا به منظور تجمیع منابع و ایجاد زیست بوم کارآفرینی، در این استان تجهیز و راه اندازی شدند که یکی از دستاوردهای مرکز توانمندسازی حمایت از ۵۰ کسب و کار نویی است که زمینه اشتغال جوانان را فراهم می کند.
همچنین واحد استانی شتاب دهنده تولید محتوای دیجیتال به عنوان مرکز مشاوره، آموزش، سرمایه گذاری و مشارکت در کسب و کارهای نوپا با همکاری دانشگاه پیام نور راه اندازی شد. 
نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی نیز در اجتماع مردم روستای گروک از توابع شهرستان راور در استان کرمان گفت: با وجود همه مشکلات و محدودیت های دولت، وزیر ارتباطات به وعده هایش عمل کرد و ایجاد ۸۸ دکل فرستنده با پیگیرهای انجام شده در سطح مناطق استان نصب و راه اندازی شد.
پورابراهیمی ادامه داد: مشکل تلفن ثابت بسیاری از نقاط حل شد و برای حل مشکل اینترنت ۲۴۰۰ روستا در جنوب استان کرمان تصمیمات خوبی اتخاذ شد.
پور ابراهیمی با بیان مشکل بزرگ بیکاری در استان کرمان گفت: به دنبال این هستیم از زیرساخت هایی که وزارت ارتباطات ایجاد کرده در راستای ایجاد اشتغال و خلق ثروت استفاده کنیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :