آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 240742
تاریخ انتشار : 3 تیر 1397 11:45
تعداد بازدید : 563

برای بازه‌ای طولانی

بازی های خارجی حاضر در TGC، پروانه انتشار نمی گیرند

برای جلوگیری از سوءاستفاده از حضور ناشران خارجی در تهران، بازی های ناشران خارجی حاضر در رویداد TGC، پروانه انتشار در بازار ایران نمی گیرند.

فناوران - بنیاد ملی بازی های رایانه ای اعلام کرد که در بازه ای طولانی، بازی های ناشران بین المللی که به TGC بیایند، برای انتشار در ایران پروانه نمی گیرند. علت این تصمیم هم این است که ناشران داخلی، در دو روز برگزاری TGC، فرصت را از بازی سازان ایرانی جهت صدور بازی هایشان نگیرند. هرچند ممکن است این موضوع در سال آینده به حضور بازی سازان خارجی ضربه بزند.
در بیانیه بنیاد ملی بازی ها در این باره آمده است:
«حضور گسترده بازی سازان، ناشران، ارایه دهندگان خدمات و سخنرانان داخلی و بین المللی در نخستین دوره رویداد Tehran Game Convention در سال گذشته، رویداد TGC را به بزرگ ترین رویداد آموزشی–تجاری صنعت بازی های رایانه ای در منطقه خاورمیانه بدل کرد. نظرسنجی ها از بازی سازان داخلی و فعالان بین المللی نیز نشان داد TGC2017 توانسته است ضمن برقراری ارتباطات گسترده بین المللی برای بازی سازان داخلی، به اهداف علمی و تجاری خود دست یابد و رضایت فعالان این حوزه را جلب کند.
برگزاری TGC2017 سبب شد تا دوره دوم این رویداد با رشد قابل توجهی در میزان استقبال و درخواست جهت شرکت در این رویداد روبه رو شود. بیش از ۱۵۰ تقاضا برای سخنرانی در این رویداد دریافت شد و همین موضوع دست هیات مشاوران را برای انتخاب مناسب ترین و بهترین موضوعات و سخنران ها باز گذاشت. ناشران فراوانی در راه تهران هستند و شاهد رشد حضور این گروه در TGC2018 خواهیم بود. فضای نمایشگاهی نیز به طور کامل پر شده است.
همچنین امسال نیز همانند سال گذشته بیش از ۲۰ ناشر بین المللی یا خریدار محصول به دعوت بنیاد ملی بازی های رایانه ای در رویداد حاضر خواهند بود تا بازی های ایرانی را برای انتشار در بازارهای جهانی بررسی کنند.
با وجود این موفقیت ها، گروهی با حسن نیت، از حضور ناشران خارجی در ایران ابراز نگرانی کرده و معتقدند حضور آنها ممکن است به فروش بازی های آنها در بازار ایران منتهی شود. برای رفع این دغدغه صحیح، نکات زیر به استحضار می رسد:
1- بزرگ ترین هدف از برگزاری تی جی سی، برقراری ارتباط میان بازی سازان ایرانی و ناشران و خریداران بین المللی در جهت توسعه صادرات است. در همین راستا در مذاکره با ناشران خارجی، انتظارات بنیاد ملی بازی های رایانه ای از حضور آنها در ایران به صورت شفاف و کامل منتقل شده و آنها نیز می دانند هدف از حضورشان بررسی بازی های ایرانی برای انتشار این بازی ها در بازارهای جهانی است.
2- باید به این موضوع توجه کرد که تجارت، جاده ای یک طرفه نیست و طبیعتا یک صنعت پویا و سالم همزمان با صادرات شاهد واردات نیز خواهد بود که البته در شرایط کنونی اولویت باید حمایت از تولیدکنندگان داخلی باشد تا شرایط برای رقابت با بازی های خارجی در شرایط مساوی مهیا شود.
3- در نهایت و برای رفع کامل دغدغه ها و نگرانی ها، از آنجا که طرح ساماندهی عرضه تجاری بازی های خارجی در حال اجرایی شدن است، براساس تصمیم بنیاد ملی بازی های رایانه ای، پروانه انتشار بازی های ناشران خارجی حاضر در TGC حداقل در یک بازه زمانی طولانی صادر نمی شود تا این فرصت به بازی سازان داخلی داده شود تا بتوانند جلسات خود را با این ناشران پیگیری کرده و به سرانجام برسانند.
با توجه به این موضوع، به ناشران داخلی حاضر در TGC اکیدا توصیه می شود از مذاکره با ناشران خارجی برای واردات بازی پرهیز کرده و تمرکز و زمان خود را روی صادرات بازی های ایرانی بگذارند. در غیر این صورت نه تنها وقت بازی سازان داخلی و ناشران خارجی را گرفته اند، بلکه به دلیل عدم صدور پروانه انتشار، جلساتی که با این هدف برگزار شود به نتیجه نخواهد رسید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :