آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 240741
تاریخ انتشار : 3 تیر 1397 11:44
تعداد بازدید : 255

تاسیس سامانه «سجام» با هدف هم افزایی توان سمن ها

مدیرکل پیشگیری های مردمی قوه قضاییه گفت: با تاسیس سامانه «سجام» سازمان های مردم نهاد فعال در حوزه پیشگیری از وقوع جرم با یکدیگر متحد شده و توان آنها افزوده می شود.

فارس- رفاهی، مدیرکل پیشگیری های مردمی معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه گفت: 14 برنامه سراسری مرتبط با موضوع پیشگیری از وقوع جرم و هفت برنامه استانی در دست اجراست.
رفاهی گفت: یکی از این برنامه های مهم برنامه سجام است که سامانه جامع اطلاعات مردمی است که با هدف افزایش نظارت های مردمی شکل گرفته است.
وی گفت: ما اگر می خواهیم با آسیب های اجتماعی مبارزه کنیم و اگر می خواهیم مسوولیت اجتماعی مردم را بالا ببریم و اگر به دنبال تحقق و عملی کردن بحث امر به معروف و نهی از منکر هستیم، باید به سمت نظارت مردمی حرکت کنیم.
رفاهی افزود: نظارت با دو شیوه انجام می شود. اولا نظارت متمرکز است که از طریق نهادهای حاکمیتی انجام می شود اما در شیوه دوم که با هدف پیشگیری از آسیب های اجتماعی رخ می دهد، از طریق ظرفیت های مردمی صورت می گیرد.
مدیر کل پیشگیری های مردمی معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه گفت: در سامانه سجام بزرگ ترین تشکل اجتماعی کشور در قوه قضاییه تشکیل می شود و دسترسی مردم به دستگاه قضایی و فرهنگسازی در حوزه پیشگیری ها افزایش پیدا می کند.
وی ادامه داد: افشاگری جرایم و تخلفات دستگاه ها در بدو پیدایش درون این شبکه محقق می شود و همچنین پتانسیل مردمی موجود میان مردم تجمیع شده و ساماندهی می شود.
رفاهی گفت: غیر فیزیکی بودن همکاری مردم با دستگاه قضایی و همسوسازی سازمان های مردم نهاد و گروه های تخصصی و مردمی از دستاوردهای تاسیس این سامانه است که منجر به تمرکز فعالیت سازمان ها و نهادها می شود. وی گفت: تا کنون 30 هزار نفر در این سامانه عضو شده اند که 26 هزار نفر آنها مردان و 4 هزار نفرشان زنان بوده اند که به عنوان دیده بان جرایم با هدف پیشگیری از وقوع جرایم فعالیت خودشان را انجام داده اند.
رفاهی گفت: در سامانه سجام برای ثبت نام سمن های فعال در حوزه پیشگیری از وقوع جرم هم بخشی در نظر گرفته شده است.
مدیر کل پیشگیری های مردمی معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه گفت: در سامانه سجام اقدامات و جرایمی که علیه محیط زیست بوده یا علیه منابع طبیعی باشد و جرایم و حوادث مرتبط با کارگری در اولویت انتشار و رسیدگی قرار دارد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :