آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 240511
تاریخ انتشار : 29 خرداد 1397 10:53
تعداد بازدید : 215

در دستور تصویب شورای عالی فضایی قرار گرفت

طرح نقشه راه برنامه فضایی تا افق 1404

رییس سازمان فضایی ایران در جلسه بررسی نقشه راه و برنامه های پژوهشگاه فضایی ایران در حوزه ماهواره های مخابراتی، گفت: فناوری فضایی باید در خدمت حل مشکلات و چالش های کلان کشور باشد تا رضایتمندی جامعه را در پی داشته باشد.


فناوران-  مرتضی براری گفت: موضوع معماری پیشنهادی بخش فضایی کشور و نقشه راه برنامه فضایی تا افق 1404 دو دستور جلسه مهم کمیسیون مذکور بود که با توجه به اهمیت آن، جهت تصویب نهایی در جلسه آتی شورای عالی فضایی، در کمیسیون مطرح شده است که نقشه راه ترسیمی برای پژوهشگاه فضایی ایران نیز باید در چارچوب این نقشه راه باشد.
براری با بیان اهمیت و نقش برنامه ریزی در ماموریت ها و پروژه های فضایی گفت: لازم است در برنامه ریزی برای حوزه فضایی کشور با نگاه واقع بینانه و منطبق بر شرایط کشور و با توجه به الزامات قانونی در اسناد بالادستی، امکانات بومی و نیازهای کشور در این حوزه اقدام کرد.
وی افزود: با توجه به شرایط و براساس نیازهای کشور می توان با استفاده از ظرفیت همکاری های بین المللی با سایر کشورها و در قالب سرمایه گذاری مشترک (Joint Venture) از مشارکت و همکاری همه فعالان در این حوزه بهره برداری کرد.
معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه علاوه بر توسعه فناوری فضایی بایستی به کاربرد این فناوری در رفع نیازها و چالش های کشور در حوزه های مهمی همچون مدیریت بحران و بلایای طبیعی، محیط زیست، پایش گرد و غبار، مدیریت منابع آب و لزوم افزایش بهره وری حوزه کشاورزی پرداخته شود، گفت: برای حل این چالش ها و کمک به جامعه باید به صورتی برنامه ریزی و سیاست گذاری شود که ماهواره هایی که در مدار قرار می گیرند، بتوانند در این حوزه ها به سازمان ها و بخش های مختلفی که نیاز به اطلاعات دارند، سرویس کارآمد ارایه کند.
وی ادامه داد: انتظار داریم که پژوهشگاه فضایی ایران نیز به عنوان اتاق فکر بخش فضایی کشور به صورت جدی در این حوزه ورود کند و برای حل این بحران ها و مدیریت فناوری های کشور در حوزه فضایی، در تمامی بخش های زنجیره ارزش فضایی کشور نقش آفرینی کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :