آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 240510
تاریخ انتشار : 29 خرداد 1397 10:52
تعداد بازدید : 260

مدیر پیام‌رسان سروش:

5 میلیارد تمام شد، 100 میلیارد دیگر وام بدهید

مدیر پیام رسان سروش خواستار اعطای وام 50 تا 100 میلیارد تومانی به پیام رسان های داخلی با بیش از 5 میلیون کاربر شد.


تسنیم - میثم سیدصالحی در گفت وگوی مفصلی، با انتقاد از رفتار چندگانه دولت در قبال پیام رسان ها گفت: طبیعتا رفتارچند گانه از سمت دولت که خود ما هم منتقد آن هستیم و پیش از این به برخی تبعاتش اشاره کردیم، نوعی انزجار ایجاد کرد اما بالاخره باید راهکاری برای تعادل فضا ایجاد شود.
وی افزود: براساس آیین نامه حمایتی قوه قضاییه از پلت فرم های پیام رسان بومی، اصل 25 قانون اساسی در فضای مجازی به خصوص بستر پیام رسان های داخلی نیز ساری و جاری شده است؛ همان طور که مداخله در حریم خصوصی افراد در تمامی بسترهای ارتباطی که مردم پیشتر هم استفاده می کردند، ممنوع بود و پیگرد قانونی داشت، در ارتباط با پیام رسان ها نیز صدق می کند. بنابراین دستاویز قانونی برای پلت فرم های پیام رسان ایجاد شده که می توانیم در برابر هرگونه حرکتی که بخواهد حریم خصوصی کاربران ما را نقض کند، بایستیم.
سیدصالحی گفت: در این زمینه سعی کرده ایم از پروتکل ها و روش های کاملا شناخته شده استفاده کنیم؛ اکنون در حال استفاده از پروتکل TLS که مخفف Transport Layer Security است، هستیم که روش کدگذاری در حوزه های مالی و بانکی نیز هست.

 وام 5 میلیاردی هیچ است، 100 میلیارد بدهید
مدیر پیام رسان سروش ادامه داد: بسیاری از پیش نیازهای توسعه پیام رسان در گوشه و کنار دنیا ایجاد شده و شاید نیازی نباشد برای داشتن یک پیام رسان، مانند ما بخواهند زیرساخت های دیگر را هم توسعه دهند. در ایران مجبور هستیم برای ارایه خدمات ابری، به مباحثی نظیر دیتاسنتر و ایجاد زیرساخت های ارتباطی نیز ورود کنیم اما در سایر بخش های دنیا فعالان حوزه پیام رسانی با تکیه بر زیرساخت های ایجاد شده به فکر توسعه محصول خود هستند.
سیدصالحی گفت: چنین موضوعی باعث می شود در جریان نقدینگی با مشکل مواجه شویم؛ از طرفی دیگر برای تامین منابع انسانی و پوشش هزینه های بیمه و مالیات نمی توانیم کار را به تعویق بیندازیم و نیازمند منابع مالی نقد هستیم که وام ها برای پوشش این هزینه ها کمک می کند بنابراین وام هایی نظیر 5 میلیارد تومان در برابر آنچه قرار است به دست آوریم، هیچ است.
وی گفت: یکی از پیشنهاداتی که به طور جدی داشتیم و هنوز هم بر سر آن اصرار داریم، اعطای وام 50 تا 100 میلیارد تومانی به پیام رسان هایی با بیش از پنج میلیون کاربر است تا به این طریق بتوانند توسعه زیرساخت هایشان را سرعت بخشند؛ اما تاکنون با این پیشنهاد موافقت نشده است. شاید اگر این منابع در اختیار پیام رسان ها قرار گیرد نیازی به عرضه سهام از سمت آنها نباشد اما چون این حمایت ها و پول ها نیست، باید با فروش سهام این کار را انجام دهیم و مجموعه را پیش ببریم.

 تلگرام ضد فیلتر دروغ است
سیدصالحی درباره تلاش تلگرام برای ارایه نسخه ضدفیلتر گفت: به نظر من به عنوان یک کارشناس فناوری اطلاعات این ادعا، دروغی بیش نیست و حداقل در حال حاضر هیچ توجیهی ندارد. تلگرام چطور در شرایطی که دیتاسنترهای توزیع شده در دنیا دارد اما یکباره اختلال سراسری در آن ایجاد می شود و بعد این موضوع را به قطعی برق دیتاسنتر ربط می دهد؟! آیا واقعا این توجیه پذیرفتنی است؟!
وی افزود: اینکه تلگرام نصف روز از دسترس خارج بود، تکلیف کسب وکارهای فعال روی بستر آن چه می شود؟! چه کسی پاسخگوی ضرر و زیانی وارد شده به آنهاست؟!

 کسب و کارها از پیام رسان های داخلی خسارت بگیرند
مدیر پیام رسان سروش با بیان اینکه اگر اختلال و قطعی در پیام رسان داخلی افتاد، کسب و کارها می توانند مطالبه خسارت کنند گفت: امنیت و پایداری دو سرفصل مهم در رسالت کاری پیام رسان های داخلی است.
سیدصالحی گفت: در حال حاضر یک بیزینس اگر نیازمند اپلیکیشنی باشد، طراحی و توسعه آن را به شرکتی واگذار می کند و در ادامه اگر آن شرکت نرم افزاری نتواند به خوبی کار پشتیبانی و مدیریت آن اپلیکیشن را انجام دهد، بیزینس مذکور می تواند از آن شکایت کند چرا که در قرارداد فیمابین این موضوع لحاظ شده است اما در برخورد با یک اپلیکیشن خارجی این شرایط نیست. 

 پیام رسان ها در اولویت اپراتورها نیستند
سیدصالحی گفت: چالش ما در حال حاضر این است که اپراتورهای تلفن همراه، ما را در اولویت استفاده از پهنای باند قرار نداده اند. نمونه بارزش هم اینکه یکی دو هفته پیش سرویس یک اپراتور تلفن همراه برای ساعت ها قطع بود و این اختلال برای پیام رسان سروش به طور جدی تقریبا دو ساعت قطعی کامل بود ولی در همان زمان می شد از اینترنت استفاده کرد.
وی افزود: بنابراین فکر می کنیم ترجیحات اپراتورهای تلفن همراه به غیر از داخلی هاست؛ البته طبیعی هم هست زیرا استفاده از تلگرام و اینستاگرام ترجیح ترافیکی و درآمدی بیشتری برای آنها دارد.
مدیر سروش گفت: اپراتورهای تلفن همراه برای رایگان کردن پهنای باند مشترکان سروش، کل پول پهنای باند را از ما گرفتند نه یک سوم اینترنت! این در حالی است که اگر ما این شرایط را لحاظ نمی کردیم، کاربران یک سوم پول اینترنت را باید برای استفاده از پیام رسان سروش می پرداختند.

 5 میلیارد وام چه شد؟
سید صالحی گفت: تمام وام پنج میلیارد تومانی که از وزارت ارتباطات دریافت کردیم، بابت همین نرخ پهنای باند (ترافیک رایگان سروش برای کاربران) پرداخت کرده ایم و امیدواریم در جریان نقدینگی این مساله را ادامه دار کنیم تا کاربر سروش نیازی به پرداخت پول بابت استفاده از سروش نداشته باشد.
وی درباره تبلیغات در صدا و سیما نیز گفت: باید بگویم که این سازمان کل پیام های بازرگانی اش را به مجموعه توسکا که شرکتی خارج از سازمان است، واگذار کرده است بنابراین حتی اگر خود سازمان بخواهد فضایی از برنامه ها و باکس ها را استفاده کند باید به این شرکت پرداخت انجام دهد؛ طبیعی است که در چنین شرایطی با سایر اپلیکیشن های پیام رسان برابر هستیم.
مدیر سروش ادامه داد: در فضای برنامه های صداوسیما حداقل در یکی دو ماه گذشته، حضور رقبای ما به جهت همین بحث که نگویند ناعادلانه رفتار شده، بسیار بیشتر از ما بوده است و اخباری که درباره آنها گفته می شود شاید از سروش بیشتر باشد. سازمان صداوسیما اسپانسر مالی من است و ظرفیت آنتن دارد که ما هم توقع استفاده از این ظرفیت را داریم. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :