آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 240441
تاریخ انتشار : 28 خرداد 1397 9:1
تعداد بازدید : 402

وزیر ارتباطات دستور پیگیری داد

دروغ 120 گیگی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دستور داد ماجرای خبر دروغ «عیدی 120 گیگی اینترنت همراه اول به مشترکان» پیگیری شود.

فناوران - پیش از عید سعید فطر، پیامی به صورت گسترده در شبکه های اجتماعی منتشر شد مبنی بر این که همراه اول به مناسبت عید، 120 گیگ اینترنت هدیه می دهد و برای دریافت آن کافی است یک کد دستوری را شماره گیری کنند. این درحالی بود که این کد دستوری، حساب مشترکان را 200 هزار تومان شارژ می کرد.

 پیام دروغ اما باورپذیر
براساس این گزارش در روز های گذشته خبری مبنی بر عیدی اینترنت ١٢٠گیگابایتی همراه اول در فضا مجازی منتشر شد که طی آن از مشترکان خواسته می شد که کد مشخصی را وارد کرده تا پس از آن حجم اینترنت رایگان را دریافت کنند.
این کد دستوری *100*2*6*5*1# بود و خیلی زود توانست قربانی های زیادی بگیرد. علت باورپذیربودن و گسترش این پیام چند نکته بود:
1- همراه اول پیش تر در عید نوروز، به مشترکان اعتبار 1000 تا 50 هزار تومانی هدیه داده بود و به همین دلیل مشترکان سابقه دریافت هدیه از این اپراتور را داشتند.
2- کد دستوری منتشر شده، واقعا 120 گیگ اینترنت یک ساله در اختیار کاربران قرار می داد. درواقع اگر مشترکان کدی را که در این پیام است، مرحله به مرحله از طریق USSD در گوشی خود چک کنند، یعنی ابتدا ستاره ۱۰۰ و بعد بقیه اعداد را وارد کنند متوجه می شوند که این بسته، بسته اینترنتی یک ساله ١٢٠ گیگابایتی همراه اول است که کد دستوری آن در درگاه های رسمی این اپراتور وجود دارد.
3- پس از آنکه مشترکان با گرفتن کد، اینترنت یک ساله دریافت می کردند، این کد را برای تمام اعضای خانواده و دوستان خود ارسال می کردند، غافل از این که این اینترنت رایگان نبوده و صورت حساب شان 200 هزار تومان شارژ شده است.
درواقع منتشرکنندگان این خبر نفع مستقیم مالی نداشته اند و تنها در تلاش بودند به اعتبار همراه اول و اعتبار مشترکان به آن ضربه بزنند.

 تکذیب همراه اول هم افاقه نکرد
پس از پخش گسترده این خبر نادرست در شبکه های اجتماعی، اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران واکنش نشان داد و در اطلاعیه ای با بیان پیامی مبنی بر ارایه اینترنت رایگان ازسوی همراه اول به مناسب عید فطر، اعلام کرد: به تازگی شایعه ای در شبکه های مجازی منتشر شده که در آن از عیدی ١٢٠ گیگابایتی اینترنت همراه اول به مناسبت عید سعید فطر خبر می دهد که انتشار این پیام توسط همراه اول تکذیب می شود.
البته این کد دستوری همچنان کار می کند و شاید بهتر بود که مسدود شود، با این حال پس از شماره گیری کد، به وضوح از مشترک پرسیده می شود که آیا خرید بسته 365 روزه، 120 گیگ اینترنت به قیمت 199 هزار تومان را تایید می کند؟
 دستور آذری جهرمی
حجم شکایت قربانیان این خبر دروغین آن قدر زیاد بود که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را به واکنش وادارد و در نتیجه وزیر ارتباطات به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی دستور داد: انتشار پیام دروغ اختصاص اینترنت رایگان به مشترکان یکی از اپراتورهای تلفن همراه پیگیری و رسیدگی شود.
براساس خبر روابط عمومی وزارت فاوا، با انتشار پیام جعلی در شبکه های اجتماعی با عنوان استفاده از کد دستوری خاصی برای بهره مند شدن از حجم رایگان اینترنت مشترکان اپراتور اول به مناسبت عید سعید فطر، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی دستور داد تا ضمن شناسایی ارسال کننده این پیام جعلی و معرفی آن به مقامات قضایی، تعداد مالباختگان احتمالی را شناسایی و راهکار فوری برای حل این موضوع ارایه شود.
آذری جهرمی فرایند فعال سازی این گونه سرویس ها را در اپراتورهای تلفن همراه دارای اشکال دانست و خواستار رسیدگی و رفع این مشکل شد.
بنابه این گزارش، طی چند روز گذشته و همزمان با عید سعید فطر، پیامی در شبکه های اجتماعی منتشر شد مبنی بر اینکه اپراتور اول به این مناسبت با استفاده از کد دستوری *100*2*6*5*1# به میزان 120 گیگ حجم اینترنت رایگان اختصاص خواهد داد، مشترکانی که فریب این پیام جعلی را خورده اند، عضو یک سرویس حجمی با ارزش مالی بیش از 200هزار تومان شده اند که این مبالغ در صورت حساب آنها لحاظ شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :