آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 240437
تاریخ انتشار : 28 خرداد 1397 8:54
تعداد بازدید : 469

بانک فناوری سازمان ملل در خدمت کشورهای کم تر توسعه یافته آفریقا

کشورهای کم تر توسعه یافته آفریقا یا LDC ها قرار است به منظور ایجاد نیروی محرکه در زمینه علم، فناوری و نوآوری و توسعه پایدار از تسهیلات و مزایای راه اندازی «بانک فناوری سازمان ملل متحد» در ترکیه بهره مند شوند و در این زمینه دانشگاه های آفریقایی نقش کلیدی ایفا خواهند کرد.


نسترن صائبی
بانک فناوری سازمان ملل روز چهارم ژوئن در شهر گبزه، در 30 مایلی استانبول در ترکیه دایر شد. در همین راستا نیز دانشگاهی با نام دانشگاه سازمان ملل متحد دایر خواهد شد که هدف از تاسیس آن بهبود شرایط تحقیقات و نوآوری در کشورهای توسعه نیافته و همچنین گسترش شبکه های تحقیقاتی و گسترش ارتباط میان دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی در این کشورها و همچنین کمک به این کشورها برای دسترسی و استفاده از فناوری های حیاتی است. 
آمین محمد، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد، در مراسم افتتاحیه این بانک گفت: فناوری باید همه جوامع را قادر سازد که چالش های توسعه سنتی را از بین ببرند. 
کشورهای توسعه نیافته حدود 880 میلیون نفر جمعیت دارند که این میزان 12 درصد جمعیت کل جهان را به خود اختصاص داده است. تقریبا 80 درصد کشورهای توسعه نیافته را کشورهای آفریقایی تشکیل می دهند. براساس پیش بینی های کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل، تا سال 2025 کشورهای توسعه نیافته از 32 کشور تشکیل خواهند شد و تنها دو کشور یعنی کامبوج و هائیتی کشورهای غیر آفریقایی در این لیست خواهند بود. 

 غلبه بر محدودیت ها
ژیائولان فو، مدیر و عضو کنسول راهبردی بانک فناوری و مدیر مرکز مدیریت و فناوری برای توسعه، متعلق به دانشگاه آکسفورد، درباره این اقدام جالب گفت: بانک فناوری به کشورهای توسعه نیافته کمک خواهد کرد که بر محدودیت ها و تنگناهای خود غلبه کنند. این بانک باعث تسریع انتقال فناوری از کشورهای توسعه یافته (شمال و جنوب) به کشورهای توسعه یافته خواهد شد و تبادل بهترین شیوه در سیاست گذاری های علمی، تکنولوژیکی و نوآوری بین کشورها را تسهیل خواهد کرد. 
وی افزود: این بانک هم تسهیل کننده است و هم شتاب دهنده و نقش مهمی در پیشرفت فنی و توسعه پایدار در کشورهای توسعه نیافته ایفا خواهد کرد. 
براساس مطالعات سازمان ملل متحد روی امکان سنجی بانک فناوری، زیرساخت های فنی ضعیف و محدودیت منابع انسانی علمی باعث شده که سازگاری و جذب فناوری های موجود در دنیا ازسوی کشورهای توسعه نیافته با چالش های بسیاری مواجه شود و همین امر به نوبه خود ارتقای صنایع، همکاری با کسب وکارهای پیشرفته و کمک به توسعه پایدار کشورها را دشوارتر می کند. 
تمام کشورهای توسعه نیافته در سال 2011 روی هم رفته تنها 1538 مقاله علمی و فنی منتشر کرده اند. این در حالی است که تعداد این مقالات در سال 2001 فقط 874 تا بود و این یعنی کشورهای توسعه نیافته تنها 185/0 درصد از تولید علم در جهان را به عهده دارند. به بیان دیگر می توان گفت که تعداد مقالات چاپ شده در مجلات علمی در کشورهای توسعه نیافته در بازه زمانی 2001 تا 2011 به ازای هر یک میلیون نفر فقط دو مقاله بوده است. 
گفتنی است که از واژه کشورهای توسعه نیافته برای توصیف کشورهایی استفاده می شود که بر اساس معیارهایی به توسعه دست نیافته اند.  تعیین مصداق برای معیار توسعه یافتگی همواره مورد بحث بوده است، اما به طور کلی معیارهای اقتصادی معمولا شاخص اصلی کشورهای توسعه یافته بوده است. برای مثال، میزان سرانه درآمد یکی از مهم ترین معیارهاست و بنابراین، کشورهایی که دارای نرخ تولید ناخالص داخلی پایینی هستند، توسعه نیافته محسوب می شوند.
معیار مهم اقتصادی دیگر، میزان صنعتی بودن کشور است. یکی دیگر از معیارهایی که اخیرا مورد توجه قرار گرفته، شاخص توسعه انسانی است. این شاخص، معیارهای اقتصادی نظیر درآمد را با امری همچون میزان امید زندگی و سطح آموزش عمومی ترکیب می کند. به این ترتیب، کشورهایی که دارای نمره پایین تری در شاخص توسعه انسانی هستند، توسعه نیافته محسوب می شوند.
در سالیان اخیر، فناوری به ویژه فناوری اطلاعات و ارتباطات بیشترین تاثیر را در زوایای مختلف زندگی انسان به ویژه توسعه اقتصادی داشته و در واقع معیاری برای توسعه یافتگی یا نیافتگی کشورها شده است. به طور خاص فناوری اطلاعات و ارتباطات بهره وری کل عوامل تولید (TFP) را در بسیاری از کشورهای جهان و به خصوص کشورهای توسعه یافته از نیمه دوم دهه 1990 افزایش داده است. سرمایه فناوری اطلاعات و ارتباطات ویژگی های کالای دانش را دارد. بنابر این قادر است نه تنها از طریق تعمیق سرمایه، بلکه ازسوی اثرات سرریز خود، بهره وری را تحت تاثیر قرار دهاد. 
دو مطالعه اخیر در بیش از 36 كشور جهان به این نتیجه جالب می رسند كه در كشورهای ثروتمندتر صنعتی، ارتباط بالا، مثبت و معنی داری بین فناوری اطلاعات، رشد و بهره وری وجود دارد، لیكن گواهی مبنی بر چنین ارتباطی در كشورهای در حال توسعه وجود ندارد.
این شكاف، به خاطر سطوح پایین سرمایه گذاری فناوری اطلاعات و ارتباطات، نسبت به كشورهای توسعه یافته و فقدان دارایی های مكمل از قبیل ساختار دانش پایه برای حمایت از استفاده از كالاهای فناوری اطلاعات و ارتباطات است. مطالعات نشان می دهد كه كشش IT در كشورهای در حال توسعه، معادل منفی 012/0 و در كشورهای توسعه یافته 057/0 برآورد شده است. 
به همین دلیل است که سازمان ملل متحد تصمیم دارد تا با دایر کردن بانک فناوری این شکاف را پر کند. 
منابع: University world news


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :