آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 240210
تاریخ انتشار : 22 خرداد 1397 11:10
تعداد بازدید : 397

سامانه بازار کار داخل شهرداری تهران رونمایی شد

رییس شورای اسلامی شهر تهران در آیین رونمایی از سامانه بازار کار داخل شهرداری تهران اجرای فرایند انتخاب نیروهای توانمند را از طریق این سامانه مصداق تحقق بخشی از شعار شهر شیشه ای و شفاف دانست.

مهر - محسن هاشمی افزود: شاهد آغاز فعالیت سامانه بازار کار داخل شهرداری تهران هستیم، سامانه ای که به تعبیری می توان  آن را ویترین و محل نمود سرمایه اصلی شهرداری تهران که نیروهای توانمند آن هستند، نامید.
رییس شورای شهر تهران گفت: همانطور که می دانید پیروزی انقلاب اسلامی، در شرایطی اتفاق افتاد که نسل انقلاب از نظر منابع انسانی برای آن آماده نبودند، یکی از عوامل این عدم آمادگی، وضعیت کلی منابع انسانی در کشور و پایین بودن نرخ آموزش به خصوص در مقاطع عالی بود و علت دوم، پایین بودن نرخ تحصیلات عالی و آکادمیک در طیف انقلابی.
وی با بیان این مطلب که با تورم نیروی انسانی متخصص و تحصیل کرده داخلی مواجه هستیم یادآوری کرد: متاسفانه متناسب با توانمندی وتخصص خود مورد استفاده قرار نمی گیرند و  موجب وارد شدن سه آسیب به جامعه می شوند.
محسن هاشمی آسیب های ناشی از عدم به کارگیری نیروهای متخصص در حوزه های تخصصی شان را به بخش خانواده، نظام آموزش عالی و در نهایت آسیب به دستگاه های اجرایی دانست و افزود: آسیبی که به خانواده و خود این متخصصان جوان وارد می شود،  این پیامد را دارد که با عدم استفاده از توانمندیشان دچار نارضایتی، رخوت یاس و ناامیدی می شوند و برخی از آنها در برابر فرصت های شغلی و تحصیلی خارج از کشور، گزینه مهاجرت را انتخاب می کنند.
وی ادامه داد: همچنین آسیبی که به نظام آموزش عالی وارد می شود این است که با هزینه قابل توجه، نیرو تولید می کند اما زمانی که از این نیروها استفاده صحیح نشود، عملا منابع سیستم آموزشی کشور هدر می رود.
رییس شورای اسلامی شهر تهران در تشریح آسیب به دستگاه های اجرایی نیز گفت:  عدم استفاده از نیروهای متخصص در جایگاه شغلی متناسب موجب می شود که به جای نیروهای توانمند، متخصص، بروز وبا انگیزه و انرژی از نیروهای فرسوده با تخصص وانگیزه کمتری استفاده می کند و بهره وری در آن به شدت کاهش می یابد.
وی آسیب های برشمرده را نتیجه یک نوع انسداد مدیریتی دانست و ادامه داد: مدیرانی که ازجوانان  نسل اول انقلاب ونسل دوم مسوولان کشور هستند حاضر به واگذاری قدرت خود به نسل بعد نمی شوند وبا تداوم حضور در مسوولیت های اجرایی، با گذشت زمان، به سن مسوولان کشور اضافه می شود و کم کم مطالبه جوانگرایی به یکی از شعارهای مشترک مسوولان ارشد کشور تبدیل می شود.
هاشمی از جمله آسیب هایی را که به موضوع جوانگرایی وارد می شود، به کارگیری افراد فاقد تجربه و تخصص لازم در مناصب بالای مدیریتی برشمرد و گفت: ترجیح رابطه به ضابطه و زیرپاگذاشتن شایسته سالاری را جوانگرایی معرفی کردند.
رییس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه نیروهای فعال در یک دستگاه بزرگ اجرایی مانند شهرداری تهران، انتظار داشته باشند فرایند رشد سازمانی به شکلی علمی و منصفانه طی شود، انتظار بحقی است گفت: زمانی که فرد براساس تخصص و توانمندی خود جذب یک سازمان می شود، انتظار دارد با تلاش و عملکردی که از خود بجا می گذارد، از نظر شغلی ترقی کند و اگر ما براساس معیارهای غیرعلمی و اجرایی، مانند مسایل باندی وجناحی یا خانوادگی، مدیری را خارج از چرخه شایسته سالاری منصوب کنیم عملا انگیزه نیروهای سازمان برای ارتقا ورشد مخدوش می شود واحساس می کنند عملکرد بهتر لزوما به ارتقا منجر نمی شود. وی ادامه داد: در حالی که ما باید معیارهایی شفاف نظیر تجربه، تخصص، توانمندی، عملکرد و بهبود را به عنوان معیارهای انتصاب در سازمان درنظر بگیریم و با این حجم نیروی انسانی که در درون شهرداری تهران وجود دارد، حتی الامکان از نیروهای خارج سازمانی استفاده نکنیم.
هاشمی یکی از راهکارهای عملی، جوانگرایی و شایسته سالاری را  شفافیت در انتصاب های مدیریتی بیان کرد و افزود:  وقتی ما برای انتخاب یک هنرپیشه یا صدابردار و عکاس، فراخوان می دهیم، داوری تشکیل می دهیم، کاندیدا معرفی می کنیم و درنهایت فرد برگزیده را انتخاب می کنیم، چه اشکالی دارد مانند بسیاری از کشورهای توسعه یافته جهان، انتصابات مدیریتی ما شفاف باشد.
وی گفت: برای انتصاب ها باید معیارها و کف صلاحیت ها را مشخص و فراخوان بدهیم، بعد هیات داوری مشخصی داشته باشد که سوابق افراد را بررسی و فهرست کاندیداها را مشخص کند وسپس با آنها مصاحبه کند و سپس کاندیدای برگزیده را معرفی کند و همه اینها در فرایندی شفاف و قابل دسترسی برای عموم انجام شود تا افرادی که متقاضی بودند و کاندیدا نشدند بتوانند خود را با کاندیداها مقایسه کنند  و کاندیدای این پست نیز اولا به عنوان کسانی که واجد شرایط چنین پستی هستند، معرفی بشوند تا در پست های مشابه امکان انتصابشان فراهم شود و هم بدانند که براساس چه معیارهایی انتخاب نشدند و فرد برگزیده چه برتری هایی نسبت به آنها دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :