آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 240159
تاریخ انتشار : 21 خرداد 1397 12:32
تعداد بازدید : 311

مسوولانی که حرف‌های خودشان را هم فراموش می‌کنند

از تهدید پلمب تا بلاتکلیفی ایمن سازی پاساژ علاءالدین

در حالی که حدود چهار ماه پیش معاون پیشگیری و حفاظت از حریق سازمان آتش نشانی اعلام کرده بود که اگر موارد ناایمن در پاساژ علاءالدین اصلاح و نگهداری نشود، در صورت وقوع حریق حداقل 350 نفر جان خود را از دست می دهند، حالا که چندین ماه از این موضوع گذشته، خبری از هیچ اظهار نظر و اقدامی نبوده و کسبه و مشتریان این پاساژ در فضای پرمخاطره ای که ذکر شد، همچنان مشغول به کار و در رفت و آمد هستند.


فناوران- محمود قدیری نهم اسفند ماه سال 96 با اشاره به اینکه مالک پاساژ علاءالدین هنوز اقدامات ایمنی این پاساژ را تکمیل نکرده است، گفت: تنها 60 درصد از موارد ایمنی این پاساژ انجام شده و باقی کار رهاشده است.
به گفته وی، سیستم ایمنی این پاساژ هنوز به صورت کامل تست و تحویل آتش نشانی داده نشده که میزان کاربری آن برآورد شود. همچنین بخشی از منطقه بندی عمودی حریق صورت نگرفته است و اگر حریقی در طبقات پایینی رخ دهد، به سرعت به طبقات بالایی سرایت پیدا می کند.
معاون پیشگیری و حفاظت از حریق سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران با بیان اینکه مدیریت و نظمی در این پاساژ وجود ندارد، تأکید کرده بود که در طبقه ششم حتی در شرایط عادی اکسیژن کافی برای نفس کشیدن وجود ندارد، چه برسد به اینکه اگر حریق رخ دهد. همچنین  مواد قابل اشتعال در راهروها و مسیر پله های فرار دپو شده که بسیار خطرناک است.
وی با بیان دیگر موارد ناایمن در این پاساژ، یادآور شده بود که با تخریب طبقه هفتم پاساژ علاءالدین واحدهای تجاری این طبقه، در طبقه ششم گنجانده شده و بخشی از فضای مشاع اشغال شده است.
قدیری با تأکید بر اینکه سازمان آتش نشانی دو اخطار به پاساژ علاءالدین صادر کرده، گفته بود که تاکنون 2 اخطار به مالک این پاساژ داده شده اما متأسفانه تاکنون توجهی به اخطارها نکرده است، صرف اینکه اگر یک پله فرار ناقص در ضلع شرقی نصب شده باشد، دلیل ایمن شدن بنا نیست. در صورت ابلاغ اخطار سوم و عدم توجه به آن، این پاساژ پلمب می شود. 
معاون پیشگیری و حفاظت از حریق سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران نسبت به بالا بودن ریسک خطر در پاساژ علاءالدین هشدار داده و گفته بود: برای برآورد جمعیت داخل این پاساژ، در هر طبقه اکیپ های دونفره جمعیت را شمارش کردند. براین اساس به طور متوسط بین 3 تا 3500 نفر در هر واحد در این پاساژ حضور دارند که با شرایط فعلی ایمنی در صورت بروز حریق، حداقل 350 نفر جان خود را از دست خواهند داد. اما با اجرای صحیح دستورالعمل سازمان آتش نشانی و نگهداری آن به جرات می گوییم که اگر حریقی در این پاساژ اتفاق بیفتد، 99 درصد تلفاتی نخواهد داشت.
با این حال ظاهرا تمام ماجرا فقط در حد هشدار بوده و تاکنون هیچ اقدامی نه در راستا ایمن سازی و نه پلمب پاساژ صورت نگرفته است. اینکه پاساژ علاءالدین ممکن است فرو بریزد و جان بیش از 3500 نفر در خطر است، تنها جملاتی است که هرازگاهی تیتر اخبار خبرگزاری ها و روزنامه ها می شود و بعد از مدتی هم به دست فراموشی سپرده می شود، اما سوال اینجاست که هیچ مقامی آنقدر قدرت ندارد که با مدیریت پاساژ وارد بحث و گفت وگو شود یا مدیریت پاساژ آنقدر قدرتمند است که حتی در صورت فرو ریختن ساختمانی به آن عظمت، قادر به پاسخگویی است. بر این اساس ظاهرا باید منتظر فاجعه ای همچون پلاسکو باشیم تا عمق فاجعه مشخص شود و شاید از آن پس مدیران ارشد و مقامات درصدد به کرسی نشاندن برخی از حرف های شان بربیایند.  


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :