آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 240101
تاریخ انتشار : 21 خرداد 1397 7:59
تعداد بازدید : 430

فناوری هایی که جام جهانی فوتبال را تماشایی تر می کنند

تب فوتبال با نزدیک شدن به افتتاحیه جام جهانی فوتبال داغ تر و داغ تر می شود. بیست و یکمین دوره جام جهانی فوتبال از ۱۴ ژوئن تا ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۸ (۲۴ خرداد تا ۲۴ تیر ۱۳۹۷) در روسیه برگزار خواهد شد. این اولین جام جهانی در تاریخ است که در اروپای شرقی برگزار می شود.


فناوران - طبق معمول مسابقات نهایی شامل ۳۲ تیم است که ۳۱ تیم آن از طریق مسابقات مقدماتی انتخاب می شوند و یک تیم نیز به عنوان میزبان به صورت خودکار مشخص می شود. مجموع بازی های این تورنمنت ۶۴ مسابقه است که در ۱۲ ورزشگاه و ۱۱ شهر برگزار خواهد شد. 
اما آنچه می تواند در این روال تغییر و تازگی ایجاد کند، میزان استفاده از فناوری های مدرن و پیشرفته تر است. 
یکی از مهم ترین فناوری هایی که قرار است در این جام جهانی معرفی شود، «دستیار داور ویدیویی» است. جیوانی اینفانتینو، رییس فیفا اعلام کرده که تکنولوژی ویدیویی به جام جهانی 2018 روسیه خواهد آمد. این فناوری به اختصار «VAR» نام دارد و در تشخیص گل ها، پنالتی ها و حتی کارت قرمزها به داوران کمک می کند.
فناوری یاد شده پیش از این در لیگ های بسیاری از جمله بوندس لیگا و لیگ برتر فوتبال آمریکا امتحان خود را پس داده است. همچنین در تابستانی که گذشت در کاپ تیم های روسیه این فناوری آزمایش شد و حالا دستیار داور ویدیویی می تواند با اطمینان برای مسابقات جام جهانی پیاده سازی شود.
این فناوری قرار است در تمام 64 بازی رسمی جام جهانی 2018 تیم داوری را پشتیبانی کند. تیم کمک داوری ویدیویی در اتاقی در مرکز تصویربرداری در مسکو مستقر خواهد شد. این تیم به تمام دوربین های پخش و دو دوربین خارج از خط دسترسی دارند.
البته کمک داور ویدیویی تصمیم گیری نمی کند؛ بلکه در فرآیند تصمیم گیری به داورهای مستقر در زمین کمک می کند و تصمیم نهایی همچون گذشته با داور وسط خواهد بود. 
از سیستم VAR می توان در چهار حالت استفاده کرد:
تشخیص رد شدن کامل توپ از خط دروازه
تشخیص ضربه پنالتی
دادن کارت قرمز
شناسایی بازیکن خطا کار
تیم VAR متشکل از یک کمک داور ویدیویی و سه دستیار کمک داور ویدیویی است که همه اعضای تیم کمک داوری ویدیویی از مقامات رسمی مسابقات فیفا هستند.
کمیته داوری فیفا 13 داور انتخاب کرده است که طی جام جهانی 2018 کمک داور ویدیویی خواهند بود. انتخاب این داورها براساس تجربیات آنها در رقابت های ملی و مشارکت در سمینارهای آماده سازی برای مسابقات فیفا بوده است. علاوه بر 13 کمک داور ویدیویی، برخی از داورها و کمک داورها طی مسابقات اصلی فیفا به عنوان داوران ویدیویی عمل خواهند کرد. همچنین چهار اپراتور بازپخش انتخاب خواهد شد تا بهترین زاویه برای دوربین ها فراهم شود. دو نفر از آنها بهترین زاویه را انتخاب خواهند کرد و دو نفر دیگر به بررسی وقایع خواهند پرداخت.
کمک داور ویدیویی بازی را از طریق دوربین اصلی، مانیتور بالایی، تماشا می کند و برای کنترل و بازدید حوادث از مانیتورهایی استفاده می کند که چهار تصویر را با هم به نمایش می گذارند. وی مسوول تیم کمک داوری ویدیویی است و به صورت مستقیم با داور مستقر در زمین در ارتباط است.
همانطور که گفته شد، این داوری ویدیویی دو دستیار اول و دوم و سوم هم دارد که تمرکز دستیار اول بر دوربین اصلی است؛ در صورتی که کمک داور ویدیویی در حال کنترل یا چک کردن رویدادی باشد، وی را در جریان بازی زنده قرار می دهد. دستیار سوم بر بازخورد برنامه تلویزیونی است و در ارزیابی رویدادهای بازی به کمک داور ویدیویی کمک می کند. همچنین اطمینان حاصل می کند که ارتباط مناسبی میان کمک داور ویدیویی و دستیار دوم کمک داور ویدیویی برقرار است. 
دستیار دوم در ایستگاه آفساید یا خارج از محوطه مستقر است. این فرد تمام موقعیت آفساید را بررسی می کند تا فرآیند کنترل و بازدید را برای کمک داور ویدیویی تسریع ببخشد.
تیم کمک داوری ویدیویی در اتاق عملیات ویدیویی در مرکز تصویربرداری ملی مسکو مستقر هستند. با استفاده از شبکه فیبرهای نوری، بازخورد تمام دوربین های پخش زنده از 12 استادیوم روسیه به این اتاق فرستاده می شود. تیم های داوری مستقر در زمین بازی در هر استادیوم از طریق یک سیستم رادیویی پیچیده با تیم کمک داوری ویدیویی در تماس است.

 دوربین ها
تیم کمک داوری ویدیویی به 33 دوربین پخش زنده دسترسی دارد که هشت مورد از این دوربین ها اسلوموشن (حرکت آهسته) و چهار مورد فوق اسلوموشن هستند. همچنین این تیم به دو دوربین آفساید یا اوت دسترسی دارد. این دو دوربین تنها در اختیار تیم کمک داوری ویدیویی است. برای مراحل حذفی هم دو دوربین فوق اسلوموشن پشت هر دروازه قرار خواهد گرفت که تصاویر آن در اختیار تیم کمک داوری ویدیویی قرار می گیرد.
بازپخش های اسلوموشن معمولا برای شرایط واقعی استفاده می شوند مانند تشخیص نقطه تماس خطای فیزیکی یا موقعیت خطا. سرعت معمولی برای قضاوت فاعلی استفاده می شود، مانند شدت یک خطا. تیم کمک داوری ویدیویی به تمام بازخوردهای دوربین پخش زنده دسترسی دارد.
تیم کمک داوری ویدیویی طی هر بازی، به طور مداوم خطاهای واضح مرتبط با چهار خطای مذکور را چک می کند. این تیم تنها در صورت وقوع خطاهای واضح یا حوادث جدی نادیده گرفته شده با تیم داوری مستقر در زمین بازی ارتباط برقرار می کند.
برای جام جهانی 2018، داورها دستورالعمل های واضحی را دریافت کرده اند که چه موقع از تیم کمک داوری ویدیویی کمک دریافت کنند یا چه موقع برای ویدیو چک به کنار زمین مسابقه بروند.

 تکنولوژی خط دروازه
از دیگر فناوری های مورد استفاده در فوتبال می توان به تکنولوژی خط دروازه پرداخت که در جام جهانی پیش رو نیز استفاده خواهد شد. این فناوری مجموعه ای از ابزارهاست که مسیر توپ را دنبال و عبور آن از خط را مشخص می کنند. فیفا سیستم های مختلفی را برای پیاده سازی این فناوری تایید کرده است که عمدتا بر ردیابی دوربین یا سنسورهای میدان مغناطیسی متکی هستند.
با این حال پیاده سازی تکنولوژی خط دروازه هزینه سنگینی را روی دست باشگاه ها می گذارد، تا جایی که آذر ماه سال گذشته اتحادیه فوتبال اسکاتلند اعلام کرد که از این فناوری استفاده نخواهد کرد چراکه تنها ثروتمندترین لیگ های اروپایی از عهده پرداخت هزینه های آن برمی آیند.

 توپ هوشمند آدیداس
در ساخت این توپ که «تل استار» نام دارد، از طیف رنگ هایی استفاده شده که میزان انعکاس نور را زیر نور مستقیم آفتاب یا در محیط های با نور ناکافی در حد مناسبی حفظ می کند. علاوه بر این تل استار به میکروچیپی مجهز شده که اطلاعاتی نظیر سرعت و مسیر حرکت توپ را محاسبه می کند.

 سیستم ضد پهپاد
با فراگیر شدن پهپادها برخی تماشاگران از آن برای ثبت نماهای نزدیک تر و اختلال در بازی استفاده می کردند. همین مساله باعث شد بسیاری از استادیوم ها به عنوان منطقه عاری از پهپاد اعلام شود و ضوابطی را برای مقابله با آنها اتخاذ کنند. این سیستم ها اغلب ارتباط بین کنترل کننده و پهپاد را مختل می کنند و آن را فرود می آوردند.
گجت های پوشیدنی داوران
آلارم های سیستم خط دروازه در صورت تشخیص عبور توپ از دروازه هشدارهای رمزنگاری شده را از طریق بازوبند هوشمند به داور ارسال می کند. علاوه بر این همچون سال های قبل امکان برقراری ارتباط از طریق هدست های رادیویی برای داوران وجود دارد.
 منابع: گاردین و فیفا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :