آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 240034
تاریخ انتشار : 19 خرداد 1397 14:24
تعداد بازدید : 195

رهش

فناوران- رمان رَهِش (به نگارش نویسنده ره ش) نوشته رضا امیرخانی است و سال گذشته نشر افق آن را چاپ کرد. داستان از دید زن میانسالی به نام لیا روایت می شود. لیا و همسرش معمار هستند و با هم بر سر مدیریت و توسعه نامتوازن شهری کشمکش دارند. امیرخانی، نویسنده رهش می گوید: این اثر یک رمان معمارانه است و در آن بیشتر دارم سراغ واکاوی این مساله می روم که چه اتفاقی برای شهر در حال رخ دادن است. به نظرم در دنیا شهرهای بزرگ الگوهای توسعه متفاوتی دارند.


از توسعه شهرهای بزرگ معمولا به عنوان عبرت بزرگ یا عبرت منفی یاد می کنند. مثلا در آمریکا شهری مانند لس آنجلس توسعه بزرگی داشته اما همه آن را شهر از دست رفته معرفی می کنند. همه شهردارهای آمریکا هم می دانند که نباید شهرشان مانند لس آنجلس شود. در ایران مساله برعکس است. شهری مثل تهران تا این اندازه که می بینیم بزرگ می شود، آلودگی هوا پیدا می کند و از طرف دیگر همه شهرهای دیگر کشور هم سعی دارند مثل تهران شوند. من برای تهران راه حلی ندارم اما می توانم فکر کنم که مشهد، شیراز و اصفهان نباید مثل تهران می شدند که شدند و می دانم شهری مثل کاشان نباید قطعاً مثل تهران شود و در حال تبدیل شدن است.
عنوان کتاب (ره ش) هم به معنای رهیدن و هم عکس واژه شهر است. در بخشی از این کتاب که 18 هزار تومان بها دارد می خوانید: «تهران – با این نماهای رومی– شده است برشی از معادن سنگ! معدنِ سنگِ عمودی شده بی ریختی است منطقه یک تهران. حالا هگمتانه چه حرفی برای دانش جوی معماری دارد؟ بگذریم؛ اتوبوس که بین راه در لالجین ایستاد، رفتم و زیباترین بشقاب ها را انتخاب کردم. برای دوره دانش جویی کمی گران بود و کسی از بچه ها طرف شان نرفته بود. دو تا برداشتم. یکی از دخترها که همیشه مانتوی جین می پوشید، گفت: به به! شاه زاده قصه ما هم وقتی اسب سفیدش را پارک کرد دم در خانه ویلاییِ لیا، برای کیک عصرانه بشقاب سفالی هم دارد!»


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :