آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 240032
تاریخ انتشار : 19 خرداد 1397 14:23
تعداد بازدید : 344

مضحکه ای به نام دروازه بانی خبر!

محمد معصوم- به بهانه شروع جام جهانی 2018 روسیه، تیتر “مصاحبه جالب همسر زین الدین زیدان” در حداقل 12 خبرگزاری نسبتا معتبر و 3 خبرخوان قرار گرفته است.


ماجرا از این قرار است که یک خبر تلگرامی توجهم را به خود جلب کرد و مشتاقم کرد منبع اصلی خبر را پیدا کنم. ورونیکا فرناندز، همسر زین الدین زیدان، با دو نشریه تله فوت و پاریس اسپورت مصاحبه کرده و نکات تازه ای را از این ستاره سابق تیم ملی فرانسه و رئال مادرید بیان کرده است.
خلاصه خبر این بود: او زکات می دهد، تا وقتی ورونیک مسلمان نشده بود با او ارتباط نداشت، راز ضربه به ماتراتزی گفتن مسلمان تروریست بود و این که زیدان بابت آن ضربه در فینال 2006، 500 هزار یورو جریمه شد.
با یک جست وجو دستمان می آید نتیجه عبارت “مصاحبه جالب همسر زین الدین زیدان” 4 صفحه است. خبرها از انتخاب، پارسینه، جهان نیوز، خبرورزشی و برنا نقل شده است که پارسینه هم از جهان نقل قول کرده است؛ البته سایت انتخاب عبارت “ صفحه درخواستی شما موجود نمی باشد”! را برمی گرداند. یک نکته جالب طیف گوناگون این رسانه ها است از رجانیوز، جوان و صبح نو تا جماران، همشهری آنلاین و هفت صبح. شفقنا، بازتاب، العالم، طرفداری و خبرفارسی دیگر مشتریان این خبر بوده اند. چند خبرگزاری هم منبع را ایران زده اند که مشخص نیست منظورشان چیست. احتمالا اولین رسانه منتشرکننده، جهان نیوز به مدیرمسوولی پرویز سروری است.
خلاصه ورنیکا فرناندز این می شود: دانسر اسپانیایی که در 16 سالگی با زیزوی 16 ساله آشنا شد و الان هم 4 پسر دارند. و اما ماجرای زیدان: طبق اظهار خود مارکو ماتراتزی، او به خواهر زیدان توهین کرده نه مادرش و فیفا هم زیدان را به پرداخت 4800 یورو و محرومیت از سه بازی محکوم کرد.
مفهوم گزينش گري كه «دروازه باني، مرزباني، سوزباني و خبرباني» نيز ترجمه شده است، نخستين بار توسط كورت لوين، در زمان جنگ جهاني دوم مطرح شد. هر وسيله ارتباط جمعي، اعم از روزنامه، راديو، تلويزيون بايد در بين كهكشاني از داده هاي خبري و اطلاعاتي كه دنياي امروز مشحون از آن است، دست به گزينش بزند، زيرا هرگز قادر نيست تمامي حوادث را منعكس كند. دروازه بانان، قدرتي بس عظيم بر ديدگاه هاي ما نسبت به محيط اعمال مي كنند. عده ای درمورد تحلیل های  بی بی سی می گویند این رسانه انگلیسی با ظرافت تمام بین 10 خبر 1 دروغ می گوید. این نقل قول از ژوزف گوبلز، وزیر تبلیغات آلمان نازی، زیاد استفاده می شود دروغ هر قدر بزرگتر باشد، باور آن براي توده هاي مردم راحت تر است. اما بعضی مسوولین سایت یا نمی دانند یا فراموش می کنند گوگل قابلیتی به نام cached دارد که می تواند دردسرساز شود شما خبر را از سایت حذف کرده اید اما در جست وجوی این موتور جست وجوی آمریکایی خیلی چیزها ذخیره می شود خیلی چیزهاااا.
مساله اما نماز خواندن، زکات دادن، مسلمان شدن ورونیک یا حتی جریمه 500 هزار دلاری نیست مساله این است که چنین خبری اصلا به انگلیسی پیدا نشده است. چندی پیش خبر استریل کردن وسائل کاخ سفید بعد از سفر بن سلمان از ترس شپش در بسیاری از بنگاه های خبری ازجمله صداوسیما مخابره شد با یک منبع تقریبا بی اهمیت و ناشناس یعنی پایگاه لبنانی العهد. اگر در شبکه های اجتماعی شایعه شایع شود چندان جای نگرانی نیست چون ذات و شاکله این فضا با شایعات عجین است. کاربر از روی عمد یا سهو یا برای دیده شدن یا هرچیزی مطلبی می گذارد و بعد از مدتی تائید یا تکذیب می شود؛ اما یک پایگاه عریض و طویل که صفت خبری و خبرگزاری و رسالت روشنگری را یدک می کشد شایسته نیست بدون درنظرگرفتن gatekeeping چیزی مخابره کند. بی هویتی یک رسانه چیزی کم از مرگ آن ندارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :