آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 239900
تاریخ انتشار : 13 خرداد 1397 11:56
تعداد بازدید : 444

کسب وکار صادرکنندگان غیرنفتی تعلیق شده است

رییس کنفدراسیون صادرات ایران با بیان اینکه معاون سازمان توسعه تجارت بر 4 شیوه تعیین شده برای بازگشت ارز حاصل از صادرات بخش خصوصی تاکید کرده است، گفت: این 4 شیوه بر اساس همان دستورالعمل ۱۲ بندی معاون اول رییس جمهور درباره نحوه به کارگیری ارز صادراتی است که در روز دوم اردیبهشت ابلاغ شد اما نکته اینجاست که در آن دستورالعمل وظایفی نیز برای دستگاه های مختلف تعیین شده که هیچ کدام اجرایی نشده است.

اتاق ایران - محمد لاهوتی افزود: براساس این دستورالعمل صادرکنندگان مکلف شده اند ظرف شش ماه از تاریخ صدور پروانه صادراتی گمرکی، ۹۵ درصد ارز حاصل از صادرات خود را به صورت واردات در مقابل صادرات، پرداخت بدهی ارزی خود، فروش ارز به بانک ها و صرافی های مجاز، سپرده گذاری نزد بانک ها یا ترکیبی از این اشکال به کشور برگردانند اما ابهاماتی در آن وجود دارد که هنوز روشن نشده و صادرکننده را در بلاتکلیفی قرار داده است.
لاهوتی ادامه داد: از سوی دیگر بر اساس تبصره بند 2 این بخشنامه آمده است که فهرست صادرکنندگان عمده ازسوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به نحوی که با احتساب شرکت های دولتی و شرکت های وابسته به نهادهای عمومی غیردولتی حداقل ۸۰ درصد صادرات کشور را شامل شود در مقاطع سه ماهه اعلام می شود اما جدای از اینکه در این بند ملاکی برای تعیین شرکت های بزرگ اعلام نشده، لیست 80 درصد کالاها که ملزم به عرضه ارز خود در سامانه نیما هستند نیز منتشر نشده است.
به گفته لاهوتی، بر این اساس قرار بود ارز حاصل از صادرات 20 درصد باقی مانده، خارج از سامانه نیما و بین صادرکننده و واردکننده منتقل شود که ابهامات این موضوع نیز برطرف نشد.
لاهوتی با بیان اینکه صادرکنندگان بخش خصوصی برای حل ابهامات موجود در شیوه نامه ارزی دولت تاکنون چندین بار به مسوولان نامه نوشته اند، گفت: به این نامه ها جوابی داده نشده است و همچنان مشخص نیست نرخ تبادل ارز کالاها خارج از سامانه نیما توافقی است یا باید بر مبنای دلار 4200 تومان باشد.
لاهوتی گفت: اگر دولت مصمم است نرخ 4200 تومان را به تمام ارزهای حاصل از صادرات تعمیم دهد، باید شرایطی ایجاد کند که قیمت ارز در بازار غیررسمی به نرخ مصوب دولت نزدیک شود در غیر این صورت صادرات غیرنفتی به شدت با مشکل مواجه می شود و حتی تعطیل خواهد شد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :