آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 239867
تاریخ انتشار : 13 خرداد 1397 10:49
تعداد بازدید : 546

افزایش 40درصدی جرایم سایبری در چهارمحال و بختیاری

رییس پلیس فضای تولید وتبادل اطلاعات (فتا)استان چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه استفاده از فضای مجازی نیازمند داشتن سواد رسانه ای است، گفت: با رشد اینترنت متاسفانه سواد رسانه ای ابتر مانده است.

پلیس فتا - مرتضی عسگری گفت: جرایم سایبری از ابتدای امسال تاکنون نسبت به مدت مشابه سال گذشته با رشد حدود 40 درصدی روبرو شده است.
وی افزود: بیشتر جرائم در سال گذشته و امسال در بستر پیام رسان های خارجی و در رأس آن تلگرام بوده که غالب جرایمِ به وقوع پیوسته در این پیام رسان کلاهبرداری اینترنتی بوده است.
عسگری تصریح کرد: استفاده از فیلترشکن به منظور دسترسی به یک پیام رسان خارجی همچون تلگرام به معنای بازکردن تمام دروازه های ورودی سیستم همانند عکس های تلفن همراه و از کنترل خارج شدن تلفن همراه است.
وی اظهار کرد: اگر پیام رسان های ملی از نظر فنی ارتقاء لازم را پیدا کند همگان به سمت استفاده از آن ها خواهند رفت.
عسگری با بیان این که نصب فیلتر شکن روی تلفن همراه ممکن است تبعات داشته باشد، گفت: آموزش، تسهیل و ترغیب به دور زدن فیلترینگ، جرم است.
وی در خصوص استفاده از سایر نسخه های پیام رسان خارجی تلگرام گفت: تمام این نسخه ها در نهایت به یک سرور منتهی می شود و استفاده از این نسخه ها نیز می تواند تبعات داشته باشد.
عسگری تاکید کرد: اکنون با رشد جرائم در فضای مجازی مواجه هستیم اما با آموزش به کارشناسان پلیس فتا استان، بیش از 80 درصد از مجرمان شناسایی می شوند.
عسگری در خصوص بارگذاری عکس های خصوصی افراد در فضای مجازی از طریق تلگرام و اینستاگرام گفت: تصاویری که ممکن است انتشار آنها در آینده موجب نگرانی شوند، اصلا نباید در فضای مجازی بارگذاری شوند.
وی خاطرنشان کرد: سرور تلگرام در خارج از کشور قرار دارد و در هنگام وقوع جرم، پلیس فتا از این سرور تقاضا همکاری در شناسایی مجرمین را دارد، ولی متاسفانه مدیر این پیام رسان از قوانین حقوقی و قضایی تبعیت نمی کند و در مواردی آبروی شخصی که از او سوء استفاده شده در خطر قرار دارد. البته خوشبختانه توان فنی پلیس فتا بالاست اما گاهی آن قدر روند شناسایی مجرمان طولانی می شود که ممکن است به نتیجه نرسد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :