آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 239858
تاریخ انتشار : 13 خرداد 1397 10:29
تعداد بازدید : 804

فقر زیرساخت های ارتباطی در قطب تجارت کشور

براساس برنامه ششم توسعه، بازار فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور هر سال باید حدود ۲۰ درصد بزرگتر و نهایت ۲.۵ برابر شود لذا دولتمردان بر اساس این اسناد، باید خود را با نیاز مشتریان تطبیق دهند.


هرمز - استان هرمزگان با وجود اینکه در حوزه اقتصادی تامین کننده بودجه کشور است اما اکنون از لحاظ زیرساخت های مخابراتی در نقطه صفر قرار گرفته است چون در اکثر بخش های از شهرستان های آن از جمله میناب، رودان، بشاگرد، جاسک، سیریک، بندرخمیر، پارسیان، حاجی آباد و.... مردم در فقر زیرساخت های مخابراتی و ارتباطی به سر می برند.
رنج ساکنان پایتخت اقتصادی از نبود اینترنت در حالی است که حسن روحانی، رئیس جمهور در دهم اردیبهشت 1396 در دیدار با مردم هرمزگان گفت: امروز روستاهای ما از طریق اینترنت با دنیا در ارتباط هستند و امروز ارتباطات همه ایران عزیز از لحاظ آگاهی و علمی با جهان برقرار شده است.
مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت در بهمن ماه 1396 با بیان اینکه تا پایان برنامه ششم توسعه ۸۰ درصد خانوارها باید حداقل سرعت ۲۰ مگابیت برثانیه دسترسی داشته باشند، اظهار داشت: این هدفگذاری برای تحقق ارائه خدمات مطلوب الکترونیکی به مردم درتمامی حوزه ها به ویژه در بخش سلامت، آموزش، دولت الکترونیکی، بانکداری و... است.
با اندک تاملی در صحبت های دولتمردان و وعده های روحانی در آستانه انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و شرایط اینترنت نامناسب در هرمزگان متوجه می شویم وعده های دولتی ها محقق نشده است.
نبود اینترنت، کندی سرعت، عدم پوشش های مناسب  مخابراتی به عبارتی حجم بالای عقب ماندگی ها در این بخش نه تنها نیازهای هموطنان را برطرف نساخته بلکه  به گونه ای است که برخی از شهرستان های پایتخت اقتصادی کشور در انتهای جدول استفاده از تکنولوژی های نوین قرار گرفته اند و حدود 90درصد جمعیت آن ها از زیرساخت های اطلاعاتی بی بهره اند.
در عصر ارتباطات و فناوری دیجیتال سهم بسیاری از روستا های این استان از شبکه های ارتباطی فقط خطوطی مانند نور تل است که حتی قابلیت ارسال پیام کوتاه را ندارد و با یک باران ساده و یا شرایط نامساعد جوی هفته ها از دسترس خارج خواهند شد درحالی که تمایل شهروندان به استفاده از اینترنت و فضای مجازی حقیقتی انکار ناپذیر است و اهمیت آن با گذشت زمان فزونی می یابد.
زیرساخت های ارتباطی نه تنها توسعه نیافته اند بلکه  کمبود آن در هرمزگان بیش از سایر استان ها به شدت احساس می شود چون زیرساخت ها در همان حالت ضعیف و ابتدایی باقی مانده و روزانه شاهد قطعی اینترنت حتی در مرکز استان می باشیم که باعث اختلال در امور شهرواندان شده است در حالی که با توسعه آن می توان برخی از خدمات اجتماعی، اقتصادی ، آموزشی و غیره را از طریق شبکه مخابراتی و زیرساخت های مربوط به آن ارائه کرد.
از آنجایی که ارتباط های انسانی و دید و بازدیدهای حضوری به لطف فناوری های نوین جای خود را به تماس هاس تصوی، صوتی و اتاق های گفتگو در شبکه های اجتماعی و پیام رسان های داخلی و خارجی داده اند گرایش مردم به استفاده از فضای مجازی بیشتر ملموس و محسوس شده که در واقع این شیوه ارتباطی جز جدایی ناپذیر زندگی بشر است.
قطعی مکرر امواج اطلاعاتی و ارتباطی نه تنها برای دلبستگان فضای مجازی دردناک بوده بلکه  موجی از نارضایتی و گلایه های سایر هرمزگانی را به همراه داشته است لذا همت مسوولان را می طلبد که در عصر پیشرفت فناوری اطلاعات و ارتباط عزم راسخی برای حل این مشکل داشته باشند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :