آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 239804
تاریخ انتشار : 12 خرداد 1397 15:58
تعداد بازدید : 396

جریمه و مالیات در انتظار صادرکنندگان متخلف

معاون سازمان توسعه تجارت ایران با اعلام تعیین چهار شیوه برای بازگشت ارز حاصل صادرات ازسوی بخش خصوصی گفت: صادرکنندگانی که نخواهند به روش های تعیین شده ارز حاصل صادرات را به چرخه اقتصادی کشور بازگردانند، مشمول مالیات و جریمه شده و متخلف محسوب می شوند.

ایسنا - محمدرضا مودودی اظهارکرد: طبق مصوبه ابلاغ شده در زمینه بازگشت ارز حاصل از صادرات باید گفت که در این زمینه دو بخش خصوصی و دولتی به صورت مجزا درنظرگرفته شده اند.
وی گفت: درباره شرکت های دولتی، شبه دولتی، شرکت های وابسته به نهادهای عمومی غیردولتی و شرکت هایی که تحت مدیریت دولت هستند و حداقل ۸۰ درصد کل صادرات را در اختیار دارند، به این صورت است که این شرکت ها مکلفند ارز حاصل از صادرات خود را به دو شیوه مورد مصرف قرار دهند.
معاون سازمان توسعه تجارت گفت: براین اساس این شرکت ها، ملزم شده اند ارز صادراتی خود را برای تامین مواد مورد نیاز خود استفاده کنند یا اینکه آن را از طریق سامانه نیما به نظام بانکی و ارزی کشور وارد کنند، اما مجاز به واگذاری پروانه صادراتی خود به غیر نیستند.
مودودی در ارتباط با بخش خصوصی نیز گفت: اما درباره بخش خصوصی می توان گفت که این بخش اقتصادی که شاید بیش از ۲۰ درصد صادرات غیرنفتی را در اختیار نداشته باشد، به چهار شیوه می توانند ارز حاصل از صادرات را به کشور بازگردانند.
معاون سازمان توسعه تجارت ایران در توضیح این مطلب افزود: صادرکنندگان بخش خصوصی باید ارز خود را با قیمت ۴۲۰۰ تومان مصوب از طریق بانک ها یا صرافی های مجاز به نظام بانکی کشور بازگردانند یا اینکه اگر بدهی ارزی به دولت دارند، آن را از این طریق تسویه کنند یا معادل میزان صادرات مندرج در پروانه صادراتی شان، واردات داشته باشند یا کداظهارنامه صادراتی خود را در اختیار یک واردکننده غیر قرار دهند تا از این طریق ارز حاصل از صادرات برای واردات صرف و ثبت سامانه شود.
مودودی در پاسخ به این سوال که آیا با این شیوه بی نظمی در بحث واردات و صادرات کشور ایجاد نمی شود و واردات کالاهای غیرضروری صورت نمی گیرد؟ گفت: باتوجه به روندی که برای واردات تعیین شده از طریق تعرفه گذاری و سایر محدودیت های قانونی و مقرراتی که بر واردات اعمال شده است، مدیریت واردات صورت می گیرد و ارز صادراتی برای واردات اقلام غیرضروری و لوکس توجیه نخواهد داشت. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :