آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 239758
تاریخ انتشار : 12 خرداد 1397 8:56
تعداد بازدید : 867

نتایجی که رفته‌رفته آشکار می‌شود

نابینایی و کمردرد در انتظار کاربران افراطی موبایل

گوشی های موبایل در عین اینکه دستگاه های بسیار مفیدی هستند، اما در صورتیکه بیش از اندازه از آنها استفاده کنیم، عوارضی در پی خواهند داشت.


ساحره چمنی
فناوران - از تشعشعات خطرناک گوشی ها گرفته که بر بافت مغز تاثیر می گذارند تا آسیب های جسمانی و دردهای عضلانی و حواس پرتی، تصادف و بی خوابی، همه عوارضی است که این دستگاه ها به جا می گذارند. در این مقاله به آسیب هایی که این دستگاه ها به بدن ما می رسانند می پردازیم.

 درد عضلات و انحراف انگشتان دست 
کار با گوشی های هوشمند مجهز به نمایشگر بزرگ اگرچه جذاب و راحت است، اما نگه داشتن این گوشی ها با یک دست نه تنها دشوار است بلکه می تواند منجر به آسیب دیدگی انگشت کوچک دست به عنوان نگهدارنده گوشی شود.
تورفتگی یا انحراف انگشت کوچک یکی از این آسیب ها به شمار می رود. در درازمدت بافت های انگشت دست خشک شده و حالت خمیده به خود می گیرد.  بهترین راه برای جلوگیری از این عارضه بهتر است زمان استفاده از گوشی را کوتاه کرده و موبایل را با دو دست نگه دارید.
اگر در انگشتان خود مخصوصا انگشت شصت احساس درد می کنید، باید بدانید دچار عارضه رایجی به text claw شده اید که در نتیجه کار کشیدن از انگشتان برای نوشتن پیام یا نگه داشتن گوشی به وجود می آید. این عارضه می تواند دلایلی غیر از کار با گوشی نیز داشته باشد؛ اما دلیل اصلی آن احتمالا کار کشیدن زیاد از انگشت جهت کار با گوشی است. 
در این شرایط بهتر است با انجام حرکات کششی دست و ماساژ انگشتان از این عارضه جلوگیری کنید. انجام چت های طولانی مدت نیز در تشدید این حالت موثر است.
مورد دیگر درد مچ، فشار به اعصاب ناحیه جلوی بازو و پشت آرنج می شود. اگر در حوالی بازوی خود احساس سوزش یا بی حسی می کنید، احتمالا به دلیل استفاده زیاد از تلفن همراه دچار مشکلاتی در این نواحی شده اید.
بنابراین اگر با گوشی خود مکالمه های طولانی مدت دارید، بهتر است مدام دستی که با آن گوشی را نگه می دارید عوض کنید یا از هندزفری جهت مکالمه استفاده کنید.
یکی دیگر از موارد رایج در استفاده طولانی مدت از گوشی، درد در انگشت شست است. تایپ کردن زیاد از حد در گوشی و کار کشیدن از انگشت شصت برای نگه داشتن آن منجر به بروز مشکل در مفاصل آن خواهد شد؛ مشکلاتی نظیر آرتروز انگشت شست و ایجاد صدا و درد هنگام خم و راست کردن آن می توانند عواقب کار کردن زیاد با گوشی باشند. به این ترتیب توصیه می شود که تا حد امکان گوشی را روی یک سطح مانند میز یا کف دست قرار دهید و از سایر انگشتان خود برای تایپ کردن و کار با گوشی کمک بگیرید.

  درد گردن و آسیب ستون فقرات
پزشکان می گویند، پایین نگه داشتن گردن در زاویه ۴۵ درجه فشاری برابر ۲۲ کیلوگرم بار را به آن ناحیه وارد می کند و خم کردن آن تا زاویه ۶۰ درجه این فشار را در حد ۲۷ کیلوگرم افزایش می دهد.
بر این اساس توصیه می شود که کاربران گوشی را هم سطح با چشمان و موازی با سر خود نگه دارند. در غیر اینصورت در طولانی مدت، علاوه بر گردن درد، باعث آسیب هایی به ستون فقرات می شود.

  دردهایی در ناحیه کمر
تحقیقات نشان داده که ۸۴ درصد افراد ۱۸ تا ۲۴ ساله دچار درد ناحیه کمر و دنبالچه هستند. این دردها از حالت نشستن نامناسب هنگام کار با گوشی و لپ تاپ ناشی می شود. قوز کردن و لم دادن باعث فشار به کمر و ایجاد درد در این ناحیه می شود.
بر این اساس پزشکان توصیه می کنند که هنگام کار با لپ تاپ یا گوشی حتما صاف بنشینید، حتی تغییر مداوم حالت نشستن از دردهای این چنینی جلوگیری می کند.

  خشکی چشم و آسیب بینایی
معمولا هنگام کار کردن با گوشی فراموش می کنیم پلک بزنیم. خیره شدن به نمایشگر باعث خستگی چشم می شود و در دراز مدت باعث فشار به چشم و بروز مشکلات و عفونت های چشمی می شود.
بنابراین بهتر است هر چند وقت یک بار چشم از گوشی برداشته یا چشم ها را کاملا ببندید یا به نقطه دوری خیره شوید.
مورد دیگری که ناشی از استفاده بیش از حد از گوشی می شود، مشکلات بینایی است. این مساله فراتر از خشکی چشم است و به گفته چشم پزشکان نور آبی و بنفشی که از نمایشگر ساطع می شود می تواند به کوری بیانجامد. به علاوه خیره شدن به صفحه نسبتا کوچک گوشی می تواند باعث تنبلی چشم و ضعف و خستگی و تاربینی شود.
بر این اساس بهتر است نور صفحه نمایش را کم کنید، اندازه فونت را افزایش دهید و به چشمان تان استراحت دهید. همچنین در برخی گوشی ها می توانید با فعال کردن حالت مطالعه در شب نور آبی نمایشگر را کاهش دهید. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :