آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 239751
تاریخ انتشار : 12 خرداد 1397 3:15
تعداد بازدید : 1200

افت کم سابقه حجم فروش در بازار

بحران سخت افزاری در راه است

بررسی ها نشان می دهد که میزان فروش ریالی شرکت های سخت افزاری داخلی در دو ماهه اول سال 97 به طور متوسط بیش از 40 درصد افت کرده است.

فناوران- بر اساس نظرسنجی انجام شده در گروه مجازی مدیران شرکت های سخت افزاری عضو نظام صنفی رایانه ای استان تهران، با وجود افزایش 50 درصدی قیمت کالاهای سخت افزاری، حجم ریالی فروش این شرکت ها به طور متوسط 40 درصد و گاه تا 60 درصد نسبت به مدت مشابه در سال قبل کاهش یافته است. به این ترتیب با فرض ثبات قیمت ها نسبت به سال قبل، افت شدیدی در حدود 70 درصد حجم بازار را شاهد بوده ایم.
بر اساس این نظرسنجی، 38 درصد شرکت کنندگان اعلام کرده اند که آمار کلی فروش ریالی شان در دو ماه فروردین و اردیبهشت 97  بیش از 60 درصد کاهش داشته و 21 درصد نیز افت 40 تا 60 درصدی میزان ریالی فروش را اعلام کرده اند.
همچنین 12 درصد شرکت های سخت افزاری مشارکت کننده در این نظرسنجی اعلام کرده اند که فروش شان بین 20 تا 40 درصد افت کرده و 15 درصد شرکت های سخت افزاری نیز افت حدود 20 درصدی در میزان ریالی فروش را اعلام کرده اند.  به این ترتیب 86 درصد از شرکت های سخت افزاری با وجود افزایش قیمت محصولات، درآمد بسیار پایین تری از میزان فروش داشته اند که نشان دهنده افت شدید تقاضا برای این محصولات است.
آگاهان می گویند که این آمار نشان از بروز بحران جدی در بازار فاوای کشور دارد. به عقیده آنان، این اتفاق بدون تردید ناشی از سیاست های جدید ارزی و نیز نامشخص و غیرشفاف بودن قوانین و آیین نامه های جدید بازرگانی است؛ سیاست ها و رویه هایی که گاه فقط یک روز عمر دارند و  تغییر می کنند؛ اما در همین مدت اندک نیز زمینه فساد در عوامل تخصیص عرض را فراهم می کنند.
به گفته کارشناسان، کاهش ۶۰ تا ۷۰ درصدی حجم بازارسخت افزار می تواند در آینده عواقب ناگواری همچون تعطیلی شرکت ها و واحدهای صنفی این حوزه از اقتصاد را در پی داشته باشد و در نتیجه موجب  بیکاری عده  زیادی  از کارشناسان سخت افزاری، خروج سرمایه از این بازار و کمبود شدید کالاهای ضروری فاوا شود و در نهایت از کار افتادن بسیاری از سیستم های عمومی خدماتی فناوری اطلاعات کشور را در پی داشته باشد. 
به عقیده آگاهان، بی توجهی مدیران ارشد دولتی به این آمار نگران کننده و هشدارمدیران تشکل های مختلف فاوا شرایط را برای ظهور بحران فراگیر انفورماتیکی در کشور فراهم کرده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :