آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 239665
تاریخ انتشار : 9 خرداد 1397 10:2
تعداد بازدید : 645

70 استارت آپ خارجی امسال به الکام استارز می آیند

بیست وچهارمین دوره الکامپ، امسال با شعار پیش به سوی اقتصاد دیجیتال با توان ایرانی، از ششم تا نهم مرداد ماه در مرکز نمایشگاه های بین المللی برگزار می شود

فناوران - محمدباقر اثنی عشری رییس شورای مرکزی سازمان نظام صنفی رایانه ای با بیان  چهار بخش استراتژیک الکامپ امسال که شامل دولت هوشمند، الکامپ، پاویون استان ها و الکام استارز می شود گفت: شرکت های فناوری اطلاعات سراسر کشور می توانند در قالب پاویون در رویداد امسال شرکت کنند. در عین حال الکام استارز که امسال چهارمین دوره آن برگزار می شود و به دو زیربخش الکام گیمز و الکام ترندز تقسیم می شود.
 استقبال استارت آپ ها از الکام استارز
در ادامه رضا حیدری مسوول اجرای الکامپ با بیان اینکه سنگ بنای سالن الکام استارز از دوره قبل سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور گذاشته شد، گفت: طی سال ها تلاش شده تا الکام استارز هم رشد کیفی و محتوایی و هم رشد کمی داشته باشد. سعی شده در این فرآیند استارت آپ ها را به سوی استقلال و خودباوری سوق بدهیم تا برای کسب و کارهایشان به صورت عملیاتی فکر و برنامه ریزی کنند در همین راستا چهار مدل غرفه برای استارت آپ ها برنامه ریزی کردیم تا آنها را تشویق کنیم، اعتماد به نفس و ریسک پذیریشان را بالا ببریم.
او افزود: غرفه های اقتصادی که به صاحبان ایده اختصاص داده شده تا با هزینه 250 هزار تومان امکان حضور در الکامپ را پیدا کنند. غرفه های استاندارد را داریم که در دوره های گذشته نیز در اختیار استارت آپ ها قرار داده شد امسال با هزینه 750 هزار تومان وجود دارند و همینطور غرفه های 12 متری و بالاتر از 12 متر را طبق تعرفه های نمایشگاه پیش بینی کردیم.
مدیر اجرایی الکامپ در ادامه به پدیده قابل توجه در این دوره از الکام استارز پرداخت و گفت: میزان استقبال از غرفه های 12 متر و بالاتر از 12 متر چهار برابر غرفه های استاندارد است و این نشان می دهد ما با مدل های متنوع غرفه ها به درستی جریان تقاضای کسب و کارهای نوپا را پیش بینی کردیم. 
 پراکندگی استارت آپ ها در سالن های مختلف 
همچنین آرش برهمند، مسوول اجرایی الکام استارز یکی از ویژگی های این دوره را نحوه چیدمان غرفه ها دانست و افزود: علاوه بر تنوع غرفه ها امسال توزیع و پراکندگی استارت آپ ها نیز متفاوت است. در سال های گذشته استارت آپ ها در یک بخش از سالن متمرکز بودند ولی امسال به صورت پراکنده جانمایی می شوند تا امکان شبکه سازی و تعامل بیشتر با دیگر بازیگران زیست بوم برای آنها مهیا شود.
وی با بیان اینکه همگام با الکام استارز بازیگران زیست بوم استارت آپ ها نیز رشد کرده اند، گفت: سال های گذشته استارت آپ ها به یک کانتر و صندلی اکتفا می کردند ولی امسال در غرفه 12 متری به نمایشگاه می آیند. این نشان دهنده روند رو به رشد استارت آپ هایی است که از چهار سال پیش در الکام استارز حضور داشتند. در ادامه حیدری در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره جانمایی و سالن الکام استارز، اعلام کرد: سالن های 8 و 9 و 10 و 11 را به الکام استارز اختصاص داده ایم و بدون تردید به لحاظ متراژ بزرگ تر هم خواهیم شد با این وجود هنوز برای اظهار نظر نهایی زود است چون هنوز مهلت ثبت نام الکام استارز تا 12 خرداد ماه ادامه دارد.
 فرصت های ارایه الکام استارز
مسوول سالن الکام استارز با بیان اینکه امسال هم الکام پیچ یا فرصت ارایه ها را در الکام استارز خواهیم داشت، افزود: علاوه بر ارایه های رقابتی در بخش ارایه های ویژه، استارت آپ هایی که کسب و کارشان به بلوغ رسیده اند می توانند طرح تجاری خود را برای سرمایه گذاران تخصصی مانند صندوق های سرمایه گذاری، بورس، سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی ارایه کنند. امسال تمام بازیگران این عرصه را به دور هم جمع کردیم تا این بخش با قدرت در نمایشگاه ظاهر شود.
 حضور استارت آپ های خارجی
اثنی عشری با بیان اینکه استارت آپ های خارجی به الکام استارز امسال می آیند، گفت: سازمان فناوری اطلاعات در حال مذاکره برای حضور 50 تا 70 استارت آپ خارجی در این دوره از نمایشگاه الکامپ است. در ابتدا قرار بود در سالنی مجزا جانمایی شوند ولی پیشنهاد ما این است که در سالن الکام استارز و در کنار زیست بوم استارت آپ ها قرار بگیرند تا تعاملات و مذاکرات تجاری هدفمندی شکل بگیرد و بتوانند از این فضا به صورت بهینه استفاده کنند.
 الکام ترندز و الکام گیمز
برهمند در ادامه به دو بخش دیگر این سالن الکام ترندز و الکام گیمز پرداخت و افزود: در این دوره نمایشی از زندگی هوشمند را با همکاری بخش ترندز خواهیم داشت.
او با بیان اینکه الکام گیمز با چهره متفاوتی به الکامپ می آید، گفت: الکام گیمز در امتداد الکام استارز بر تولید بازی ایرانی و نمایش توان بومی در تولید محتوای سرگرمی متمرکز خواهد بود برخلاف دوره های قبل که رویدادی مختص به گیمرها بود. 
حیدری در پاسخ به نحوه تعامل و ارتباط الکام گیمز با نهادهای متولی بازی های رایانه ای در کشور، گفت: الکامپ فرصتی برای حضور تمام فعالان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور است فارغ از اینکه در ذیل چه تشکل و انجمنی تعریف می شوند. درباره الکام گیمز هم در تلاشیم با مسوولان بنیاد ملی بازی های رایانه ای تعاملاتی را برقرار کنیم تا با همکاری آنها این رویداد را به نحوی شایسته برگزار کنیم. 

 رشد کمی و کیفی الکامپ 
حیدری در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره اثرات حضور در نمایشگاه و رشد کمی و کیفی الکامپ، گفت: اینکه امسال در حال برگزاری بیست و چهارمین نمایشگاه الکامپ هستیم، یکی از شواهد رشد و اثربخشی این نمایشگاه است. هنوز در سطح دنیا حضور در نمایشگاه و برقراری ارتباط چهره به چهره برای توسعه بازار از اهمیت بالایی برخوردار است و الکامپ هم از این قاعده مسثنا نیست.  
اثنی عشری هم در این خصوص افزود: شرکت ها در الکامپ حضور داوطلبانه دارند و هیچ اجباری وجود ندارد و اینکه در هر شرایط اقتصادی شرکت ها علاقه مند به حضور در الکامپ هستند، نشان دهنده اثربخشی این نمایشگاه در سطح کشور است.
 حضور در سبیت 2018 آلمان
اثنی عشری همچنین درباره تصمیم معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مبنی بر حضور پاویون ایران و استارت آپ ها در نمایشگاه سبیت 2018 آلمان، گفت: در سازمان نظام صنفی رایانه ای حضور ایران در دو بخش مجزا در نمایشگاه سبیت را به مصلحت ندانستیم و با رویکرد اجتناب از موازی کاری تصمیم گرفته شد تا غرفه سازمان و الکامپ را با پاویون ایران که ازسوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برپای می شود، ادغام کنیم.
او افزود: بنابراین امسال سازمان حضور مستقل در سبیت 2018 آلمان ندارد و فقط نماینده ای از سازمان در پاویون ایران حضور خواهد یافت.
 اثرات افزایش نرخ ارز بر برگزاری نمایشگاه الکامپ
مدیر اجرایی الکامپ درباره اثرات افزایش نرخ ارز گفت: صنعت فاوا نیز مانند دیگر صنایع بی نصیب از مشکلات ارزی نبوده است ولی در بحث نمایشگاه تعدادی از شرکت ها که نماینده شرکت های خارجی هستند یا محصولات ارزی دارند و باید هزینه های حضورشان را به صورت ارزی پرداخت کنند با مسائلی روبه رو هستند که در جلساتی که با آقای اسفهبدی معاون وزیر و مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه ها داشتیم، قول مساعدی داده شده تا در این بخش با الکامپ همراهی شود. از جمله به جای پرداخت ارز نقدی قرار شد امسال معادل ریالی آن پرداخت شود. از سوی دیگر حداکثر همکاری از سوی شرکت سهامی برای پرداخت های ارزی شرکت های الکامپ در نظر گرفته شده است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :