آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 239529
تاریخ انتشار : 7 خرداد 1397 5:28
تعداد بازدید : 447

خم شدن آیفون 6 کار دست اپل داد

مشکل خم شدن گوشی های آیفون 6 حدود چهار تا پنج سال پیش باعث بروز مشکلاتی برای اپل شد و در حالی که حالا چندین سال از عرضه این گوشی ها می گذرد اما ظاهرا این مشکل باز هم دامن اپل را گرفته و ثابت شده که این کمپانی از خمش پذیری گوشی های آیفون آگاه بوده است.

فناوران - در حالی که سال 2014 اپل آیفون 6 را معرفی کرد و خیلی اتفاقی یکی از کاربران متوجه شد که این گوشی به گونه ای طراحی شده که در اثر فشار امکان خم شدن دارد، با انتشار ویدیویی در یوتیوب سروصدای زیادی درباره خم شدن گوشی های آیفون منتشر شد و این موضوع باعث شد که تست خم شدن گوشی از همان سال باب شود و هر کسی به هر عنوانی اقدام به تست خم شدن گوشی می کرد حتی این قضیه آنقدر فراگیر شد که تست خم شدن به سایر گوشی ها هم سرایت کرد و به این ترتیب همواره شاهد انتشار ویدیوهایی از آزمایش و بررسی میزان خم شدن گوشی ها و مقایسه آنها 
بودیم.
این موضوع آنقدر بزرگ شد که اپل تصمیم گرفت به شکایت ها و اعتراضات پاسخ دهد و در نهایت اعلام کرد که آمار خرابی نمایشگر گوشی های یادشده تعداد محدودی بوده و این معضل به دلیل درست استفاده نکردن از گوشی اتفاق افتاده است و مربوط به شرکت 
نمی شود. 
با این حال اپل از خبرگزاری ها و خبرنگاران دعوت کرد تا مقاومت آیفون ۶ را مورد آزمایش قرار دهند و با تهیه ویدیویی مقاومت این گوشی را به نمایش بگذارند. این تصمیم اپل نشان دهنده ضعف استحکام بدنه گوشی های آیفون قبلی بود؛ ولی اپل برای نجات از حواشی آیفون ۶ چنین تصمیمی گرفت.
حالا بعد از گذشتن سال ها از این موضوع، اسناد و مدارکی به دست آمده است که نشان می دهد اپل از ابتدا می دانسته که آیفون ۶ سه برابر و آیفون 6 پلاس هفت برابر از نسل قبل مقاومت بیشتری نسبت به خم شده داشته است .
ظاهرا مدارکی به دست یکی از خبرگزاری ها رسیده که حاوی شکایات کاربران از مقاومت آیفون ۶ و آیفون ۶ پلاس است. 
شاکیان پرونده ادعا کرده بودند که اپل مشتریان خود را گمراه کرده، اما اپل مدعی شده بود هر دو گوشی مقاومت بالایی دارند و در تست خم کردن از سایر آیفون ها قوی تر است. ولی وقتی کاربران تصمیم گرفتند تست خم کردن را روی گوشی خود اجرا کنند، متأسفانه با مشکل کار نکردن صفحه لمسی مواجه شدند. 
برخی کاربران هم ادعا کرده بودند که گوشی در جیبشان خم شده است.
در نهایت مشخص شد وقتی گوشی تحت فشار یا خم شدن قرار می گیرد، تراشه مربوط به مدار IC از برد خارج می شود که علت بروز این مساله، نبود ماده چسبنده ای به نام Underfill  در تراشه است؛ این ماده برای اتصال مدارهای مجتمع به برد به کارمی رود و جزو لایه های مهم در طراحی برد گوشی است. 
بر این اساس وقتی گوشی تحت فشار قرار می گیرد تراشه از برد جدا می شود و صفحه نمایش لمسی گوشی به درستی کار 
نمی کند. اسناد و مدارک نشان می دهد اپل از ابتدا از این معضل در گوشی های آیفون ۶ و ۶ پلاس مطلع بوده است. 
قاضی دادگاه منطقه ای ایالات متحده، معتقد است که یکی از بزرگ ترین نگرانی های اپل پیش از عرضه آیفون ها (آیفون ۶ و ۶ پلاس)، مقاومت کمتر آن ها در برابر خم شدن نسبت به نسل های قبلی بود.
این موضوع نشان می دهد که اپل قبل از فروش محصولات خود، به این موضوع مهم واقف بوده و با علم به اینکه آیفون ۶ و آیفون ۶ پلاس چه نقاط قوت و ضعفی دارند، آن ها را روانه بازار کرده است. 
بر اساس اسناد و مدارک به دست آمده، اپل مشکل مربوط به تراشه روی برد گوشی های آیفون را یک سال بعد از عرضه آیفون ۶ به بازار، در ماه می ۲۰۱۶ برطرف کرد. 
اپل پس از بررسی موضوع تصمیم گرفت که از این ماده استفاده کند تا زمان خم شدن گوشی چیپ از برد جدا نشود. گزارش ها حاکی است که این موضوع فقط برای گوشی آیفون 6 و 6 پلاس اتفاق افتاد.
طی آن دوره که این مشکل به موضوع مهمی تبدیل شده بود، در نهایت اپل چنین مساله ای را در آیفون ۶ تأیید کرد، اما هزینه تعمیر را بر عهده خود مشتری گذاشت و همان طور که گفته شد، اگر کاربری به دلیل قطعی چیپ از برد گوشی با معضل کار نکردن صفحه نمایش مواجه می شد، باید ۱۴۹ دلار هزینه تعمیر می پرداخت و اپل هیچ هزینه ای تقبل
نمی کرد.
حالا بعد از سال ها ظاهرا پرونده اپل رو شده و برخی از کسانی که معمولا جبهه مخالف اپل هستند، از این مساله استفاده کرده اند و موضوع را به مشکل جدیدی که حکایت از ترک خوردن لنز دوربین گوشی های آیفون دارد، ربط داده اند. در گزارش های جدید از مشکل گوشی های آیفون آمده است که لنز دوربین این گوشی ها بدون اینکه در معرض گرما یا سرمای شدید قرار بگیرند، ترک 
می خورد.
به این ترتیب اپل به شدت با مشکل مواجه شده است و معلوم نیست این بار چگونه می خواهد از این دردسر تازه رها شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :