آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 239489
تاریخ انتشار : 6 خرداد 1397 11:55
تعداد بازدید : 350

آلودگی 500 هزار روتر به بدافزار وی پی ان فیلتر

بیش از 500 هزار روترِ اغلب خانگی، به بدافزار موسوم به VPNFilter آلوده شدند.

خبرآنلاین- روترهای لینک سیس، نِت گی یر، میکروتیک و تی پی لینک؛ عمده محصولات آلوده شده در 54 کشور جهان هستند که در کنار برخی ابزارهای ذخیره سازی شبکه / NAS به بدافزار وی پی ان فیلتر آلوده شده اند.
اف بی آی پس از بازکردن بخشی از کد این بدافزار اعلام کرد که هکرهای دولتی روسیه (Fancy Bear) پشت این ماجرا هستند که بیشتر دستگاه های اوکراینی را موردحمله سایبری خود قرار داده اند. این مقامات مدعی هستند که بدافزار جدید، بدافزار BlackEnergy را که سال گذشته به اوکراین حمله کرد؛ هم پوشانی می کند و بنابراین سازنده هر دو یکی است.
جاسوس افزار تعریف شده هدفی چندگانه دارد و در مرحله دوم قابلیت خودتخریبی پیداکرده و با نشستن روی فِرم وِر/ Firmware روتر، کنترل کامل دستگاه را از دست مالک درآورده و مالک قادر به ورود به روتر خود نخواهد بود.
ارسال دستورها از راه دور برای گردآوری دیتای سیستم قربانی، مرحله بعدی حمله سایبری ازسوی این بدافزار است تا محصولات مربوط به اینترنت اشیا را تحت مدیریت و فرمان خود درآورد.
اما در مرحله سوم از حمله، اپلیکیشنِ مانیتورکردن ترافیکِ اینترنت، روی دستگاه قربانی نصب شده و گواهینامه معتبر امنیتی تخریب می شود و سپس ارتباطات جدید بین سیستم قربانی و شبکه TOR برقرار می شود.
برای مقابله با این بدافزار نیاز به آپدیت روتر است که کاربر عادی قادر به انجام آن نیست و به همین خاطر به زودی شاهد قربانیان بیشتری خواهیم بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :