آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 239488
تاریخ انتشار : 6 خرداد 1397 11:54
تعداد بازدید : 181

اسپیکر آمازون جاسوس خانگی می شود

گزارش های منتشره حاکی است که اسپیکر هوشمند آمازون مجهز به دستیار صوتی الکسا، مکالمات صوتی میان یک زن و شوهر آمریکایی را ضبط و برای یکی از دوستان آن ها ارسال کرده است.


ایسنا- بر اساس گزارش منتشر شده از سوی وب سایت نیویورک تایمز، این روزها که بازار گجت های مدرن همچون اسپیکرهای هوشمند در جهان به خوبی داغ شده است، شرکت های تکنولوژی متعددی همچون آمازون، گوگل، مایکروسافت، اپل و غیره به دنبال طراحی، تولید و عرضه اسپیکرهای هوشمند هستند که بر پایه دستیارهای صوتی و هوش مصنوعی کار می کنند.
حالا تازه ترین گزارش ها از آن است که اسپیکر هوشمند و دستیار صوتی الکسای آمازون، مکالمات شخصی و دیالوگ های رد و بدل شده میان یک زن و شوهر آمریکایی را که بر سر تعویض و خرید پارکت های چوبی منزل خود بحث و گفت وگو می کردند، ضبط کرده و به یکی از دوستانشان که در لیست مخاطبان الکسا بوده، فرستاده است.
این موضوع که موجب نارضایتی این زن و شوهر شده است، جنجال های بسیاری را در فضای مجازی به پا کرده است. بسیاری از منتقدان بر این باورند که این اتفاق می تواند برای تمامی کسانی که از اسپیکرهای هوشمند در خانه و محل کار خود استفاده می کنند، اتفاق بیفتد و حریم شخصی و خصوصی آن ها را به مخاطره بیندازد.
برخی دیگر از منتقدان عنوان کرده اند این اتفاق نشان داد که هنوز نمی توان به تکنولوژی اعتماد کرد و اسپیکرهای هوشمند می توانند نقش یک جاسوس خانگی را برای کاربرانشان ایفا کنند.
این زن و شوهر که در شهر پورتلند ایالت اورگون زندگی می کنند، در مصاحبه با گزارشگر شبکه تلویزیونی سیاتل گفتند زمانی از این اتفاق خبردار شدند که یکی از کارمندان این زوج که ۱۷۶ مایل دورتر زندگی می کند، با آن ها تماس گرفته و اعلام کرده که چند فایل صوتی از مکالماتشان را دریافت کرده است.
وی در ادامه سخنانش گفت: از زمانی که این اتفاق افتاده است، دیگر اسپیکر هوشمندم را نتوانستم روشن کنم و دیگر هم به آن اعتماد نخواهم کرد. چراکه معلوم نیست دفعه بعدی چه مکالماتی را می خواهد ضبط کند و سپس برای چه کسی بفرستد.
این زوج پس از آگاهی از این مساله با شرکت آمازون تماس می گیرند تا از علت این واقعه مطلع شوند. بلافاصله یک مهندس و متخصص اسپیکرهای هوشمند شرکت آمازون به خانه آن ها رفته و علاوه بر عذرخواهی، تمامی مسائل مربوطه را یادداشت و ثبت کرده و علت آن را این گونه اعلام کرد: این زن و شوهر هنگام بحث بر سر پارکت چوبی خانه شان، یک بار نام الکسا را به زبان آورده اند که همین امر باعث شده است اسپیکر هوشمند آمازون فعال شود. سپس با بیان نام کسی همچون نام فرد مخاطب، فایل های صوتی ضبط شده را برای او می فرستد.
با این حال، به نظر می رسد که پس از این اتفاق، اعتماد مردم و کاربران به اسپیکرهای هوشمند اندکی رو به افول برود و میزان فروش این گجت های جدید و جذاب را تحت تاثیر قرار دهد. چراکه بسیاری از تحلیلگران برآورد کرده و براین باور بودند که اسپیکرهای هوشمند سریع تر از ابزارهای واقعیت مجازی و افزوده به رشد خود ادامه داده و در سال ۲۰۱۸ سهم بسیار بیشتری از بازار ابزارهای هوشمند و دیجیتال را از آنِ خود خواهند کرد.
اسپیکرهای هوشمند به کاربران این امکان را می دهند تا در صورت داشتن مشغله، وسائل خانگی خود را با دستورهای صوتی کنترل کنند به عنوان مثال، از وضعیت آب و هوا و جدیدترین اخبار مطلع شده، تایمر و زنگ هشدار برای خود تنظیم کنند و با دوستان و خانواده خود تماس
 برقرار کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :