آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 239393
تاریخ انتشار : 5 خرداد 1397 8:43
تعداد بازدید : 359

فین تک های ایرانی، روندهای جهانی

بر اساس گزارش موسسه CBINSIGHTS در سال 2017 ، 3 اتفاق قابل توجه در صنعت فین تک جهان رخ داده است:

حمیدرضا نائینی 
عضو هیات مدیره گروه فن آوا

 1- رکورد جدیدی در تامین مالی فین تک ها ازسوی VC ها در جهان ثبت شد (بیش از 16 میلیارد دلار)
 2- اروپا شاهد بزرگ ترین رشد سرمایه گذاری در فین تک ها بود (120 درصد رشد نسبت به سال 2016)
3- سهم سرمایه گذاری های آمریکا روی فین تک هایی که در مراحل اولیه رشد قرار دارند، به دلیل تمرکز روی سرمایه گذاری های قبلی کاهش یافت. (این سهم از 61 درصد در 2016 به 58 درصد کاهش یافت)
نکته قابل توجه دیگری که در این گزارش با آن پرداخته شده ظهور 25 فین تک تک شاخ (Unicorn) با مجموع ارزشی حدود 80 میلیارد دلار است که چین و هند با معرفی 5 استارت آپ فین تک با مجموع ارزش 26 میلیارد دلار در کنار آمریکا و اروپا ظرفیت های صنعت فین تک خود را به رخ جهانیان کشیدند. با توجه به چالش های داخلی اقتصاد ایران نظیر رکود بی سابقه و تحریم های ظالمانه نمی توان انتظار داشت که سرمایه گذاری هایی در ابعاد اروپا و آمریکا یا حتی آسیا (هند و چین) روی فین تک های ایرانی صورت پذیرد اما در بدبینانه ترین حالت می توان با فراهم کردن بسترها و زیرساخت های قانونی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی فرصت رشد بیشتری برای فین تک های ایرانی حداقل برای بازار 80 میلیونی ایران مهیا کرد. 
فارغ از تعداد و حجم سرمایه‎ گذاری ها روی فین تک ها در ایران، در برخی از لاین های کسب وکاری فوق تعداد استارت آپ های موجود بسیار اندک و انگشت شمار هستند. به عنوان مثال در حوزه مدیریت ثروت ، املاک و بلاک چین تعداد و فعالیت استارت آپ های فین تکی بسیار محدود است. 
در حوزه تامین مالی جمعی هرچند پلات فرم هایی که با مدل پاداش فعالیت می کنند عملکرد نسبتاً خوبی داشته اند اما بسترهای لازم توسعه این پلتفرم ها در مدل سهام و وام از نظر قانونی و فرهنگی همچنان وجود ندارد. در حوزه پرداخت نیز چالش های قانونی و رگولاتوری حتی بیشتر از شرکت های پرداخت الکترونیک (PSP) برای فین تک ها آزار دهنده است.
چرا که این کسب و کارهای نوپا  معمولاً با نوآوری های خود راه حل هایی را به مشتریان ارائه می کنند که در قوانین و مقررات پیش بینی های لازم برای آن ها نشده است.  این در حالی است که ساختارهای چابک و منعطف رگولاتوری و قانون گذاری در اروپا و آمریکا بسترهای لازم جهت رشد نوآوری هایی را که تسهیل گر زندگی بشر است، فراهم می کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :