آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 239303
تاریخ انتشار : 2 خرداد 1397 12:11
تعداد بازدید : 287

رییس امور شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی ریاست‌جمهوری تشریح کرد

دلایل اعمال نشدن معافیت مالیات بر ارزش افزوده برای شرکت های دانش بنیان

رییس امور شرکت ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه معافیت مالیاتی برای تمام شرکت های دانش بنیانی که فعالیت آنها به تایید رسیده باشد، اعمال می شود، گفت: ولی برای معافیت مالیات بر ارزش افزوده این شرکت ها ابهاماتی وجود دارد که تاکنون اجرایی نشده است.


ایسنا - محمد صاحبکار خراسانی تعداد کل شرکت های دانش بنیان مشمول استفاده از مزایای ماده 3 قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان را 3 هزار و 517 شرکت دانست و افزود: ما به فرآیند تمدید شرکت ها وارد شدیم که بر اساس آن شرکت هایی که پویایی لازم را نداشته باشند، حذف خواهند شد و این فرآیند یک فرآیند طبیعی در این حوزه است.
وی درباره بهره مندی شرکت ها از معافیت مالیاتی با بیان اینکه در کشور دو نوع مالیات “مستقیم” و “مالیات بر ارزش افزوده” وجود دارد، اظهار کرد: در خصوص معافیت مالیاتی مستقیم؛ شرکت های دانش بنیانی که در پارک های علم و فناوری مستقر هستند، به استناد ماده 27 برنامه 4 توسعه مشمول معافیت مالیاتی مناطق آزاد می شوند.
به گفته این مقام مسوول، در ماده 9 قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان ماده 27 برنامه چهارم توسعه “دایمی” شد و نیازی نیست هر 5 سال این قانون تمدید شود.
رییس امور شرکت ها و موسسات دانش بنیان با بیان اینکه قانون معافیت مالیاتی مستقیم برای شرکت های دانش بنیان در حال اجراست، گفت: بر این اساس هر شرکت دانش بنیانی که در داخل پارک های علم و فناوری مستقر بوده و فعالیتی را داخل پارک اجرایی می کند، با تایید مدیر پارک فناوری و رییس سازمان امور مالیاتی همان منطقه، می تواند از مزایای معافیت مالیات مستقیم بهره مند شود.
صاحبکار توضیح داد: به عنوان مثال اگر بخشی از فعالیت های یک شرکت دانش بنیان در داخل پارک و بخشی در خارج پارک باشد، آن بخش از فعالیت های این شرکت که در داخل پارک قرار دارد، مشمول معافیت مالیات مستقیم می شود.
وی به معافیت مالیات بر ارزش افزوده این شرکت ها پرداخت و یادآور شد: در خصوص نحوه اجرای مالیات بر ارزش افزوده برای شرکت های مستقر در داخل پارک های علم و فناوری بحث های زیادی میان سازمان امور مالیاتی و مسوولان پارک ها و وزارت علوم وجود دارد و این سوال مطرح است که آیا معافیت مالیات بر ارزش افزوده باید مشابه اجرای معافیت مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد اجرایی شود یا خیر.
صاحبکار با بیان اینکه مالیات بر ارزش افزوده بین دو طرف معنادار می شود، افزود: در مناطق آزاد برای اعمال معافیت مالیات بر ارزش افزوده به این صورت عمل می شود که اگر دو طرف معامله در داخل منطقه آزاد باشند، مشمول این معافیت می شوند و اگر خارج از محدوده باشد، شرکت ها مشمول معافیت مالیات بر ارزش افزوده نمی شود.
رییس امور شرکت ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان مزایای قانونی مطرح در ماده 3 قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان، گفت: در این بند قانونی، معافیت های دیگری در نظر گرفته شده است که این تعداد شرکت های دانش بنیان مشمول این معافیت ها می شوند.
رییس امور شرکت ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی در عین حال گفت: برای شرکت هایی که مشمول مزایای ماده 3 قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان می شوند، تاکنون نتوانستیم معافیت مالیات بر ارزش افزوده اعمال کنیم؛ چراکه در این زمینه ابهامات قانونی وجود دارد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :