آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 239302
تاریخ انتشار : 2 خرداد 1397 12:5
تعداد بازدید : 327

رییس کنفدراسیون صادرات ایران:

دلار 4200 تومانی نیاز کشور را تامین نمی کند

رییس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: بانک مرکزی توانسته با استقرار سامانه نیما، حجم بالایی از تقاضای واقعی بازار ارز را تامین کند.

مهر - محمد لاهوتی درباره مدیریت عرضه و تقاضای ارز در سامانه نیما گفت: بانک مرکزی توانسته با استقرار نظام یکپارچه معاملات ارزی یا نیما که به منظور ثبت معاملات، شفافیت نظام ارزی و بازگشت ارز حاصل از صادرات راه اندازی شده است، حجم بالایی از تقاضای واقعی بازار ارز را تامین کند.
وی با بیان اینکه به علت تجمیع اطلاعات ارزی کشور در سامانه نیما باید ضریب امنیتی آن افزایش پیدا کند، گفت: اگر اطلاعات جمع آوری شده در سامانه به هر دلیلی فاش شود، مشکلات جدی را برای نظام ارزی کشور به وجود می آورد.
رییس کنفدراسیون صادرات با بیان اقدامات مثبت دولت برای مدیریت بازار ارز گفت: برای کنترل نوسانات شدید بازار ارز ضروری بود که دولت به کمک سامانه نیما بر ورودی و خروجی ارز، نظارت دقیقی داشته باشد.
وی با بیان اینکه نرخ ۴۲۰۰ تومان نمی تواند تمام نیازهای ارزی بازار را برطرف کند، گفت: چنانچه دولت نرخ دوم را نپذیرد، نمی تواند بازار ثانویه را مدیریت کند. بنابراین با شرایط کنونی بهتر است دولت نرخ مصوب را تنها به کالاهای اساسی و ضروری تخصیص دهد و نیازهای دیگر را از طریق نرخ دوم تامین کند.
لاهوتی همچنین خروج آمریکا از برجام را بر بازار ارز بی تاثیر دانست و عنوان کرد: به دو علت قاچاق دانستن هر گونه معامله خارج از شبکه رسمی از سوی دولت و نبود تقاضا برای نرخ های غیر واقعی در بازار ثانویه، قیمت دلار با کاهش همراه بوده است؛ درحالی که بر خلاف پیش بینی ها مبنی بر افزایش نرخ ارز بعد از خروج یکجانبه آمریکا از برجام، بازار نسبت به این موضوع واکنش منفی نشان داد.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :