آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 239300
تاریخ انتشار : 2 خرداد 1397 12:2
تعداد بازدید : 315

نایب‌رییس اتاق ایران:

رقابت پذیری بدون بهره وری امکانپذیر نیست

نایب رییس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی با اعلام اینکه در 50 سال اخیر شاخص بهره وری در کشور صفر بوده است، گفت: رقابت پذیری بدون بهره وری بالا امکانپذیر نیست.

ایرنا - حسین سلاح ورزی در مراسم بزرگداشت روز ملی بهره وری در اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی ایران، افزود: در حالی وضعیت بهره وری در کشور با وضعیت کنونی همراه است که در هدف گذاری ها مقرر شده یک سوم رشد اقتصادی کشور از بهره وری باشد.
وی با بیان اینکه بسیاری از بحران ها در کشور، به نبود بهره وری در این حوزه است، توضیح داد: برای نمونه بحران آب کشور به مصرف بی رویه و بدون بهره وری اصولی در حوزه کشاورزی برمی گردد.
در این مراسم، فرشید شکر خدایی دبیر جشنواره ملی بهره وری نیز با ارایه گزارشی از نهمین جشنواره بهره وری گفت: در این جشنواره یک هزار و٨٠٠ شرکت حضور داشتند. 
وی درباره بهره وری و وضعیت آن در کشور نیز گفت: براساس اهداف برنامه چهارم و پنجم توسعه، قرار بود یک سوم از رشد اقتصادی کشور از طریق بهره وری محقق شود اما طبق آمار این هدف محقق نشده است. 
وی افزود: در ایران، هشت میلیون نفر به عنوان کارمند و شاغل در بخش دولتی به صورت ثابت کار می کنند، بدون آنکه سیستمی برای تشویق و اجرای وظایف بهتر برای آنها باشد؛ این موضوع بهره وری آنان را کاهش می دهد.
شکر خدایی با اعلام اینکه 85 درصد از اقتصاد کشور در اختیار بخش دولتی و شبه دولتی است، اضافه کرد: راه اندازی سیستم های اثربخش در پرداخت پاداش های بهره وری در سازمان های دولتی و شبه دولتی و پرهیز از سیاسی کاری در این سازمان ها، خصوصی سازی واقعی در کشور، جلوگیری از رانت های اقتصادی و افزایش فضای رقابتی در بخش های مختلف اقتصاد می تواند راه هایی برای ارتقای بهره وری در اقتصاد کشور باشد. 
در مراسم نهمین جشنواره ملی بهره وری و بزرگداشت روز ملی بهره وری، لوح های تقدیر به شرکت های برتر اعطا و از بهره برترین مدیران ارشد شرکت های ایرانی نیز قدردانی شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :