آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 239276
تاریخ انتشار : 2 خرداد 1397 8:54
تعداد بازدید : 497

عضو کمیته فیلترینگ:

برای رفع فیلتر توییتر منتظر تشکیل جلسه هستیم

جزییات دلایل درخواست رفع فیلتر توییتر از سوی یکی از اعضای کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه ارایه شد.

فناوران - 8 نفر از 12 عضو کمیته فیلترینگ شامل جهرمی وزیر ارتباطات، بطحایی وزیر آموزش و پرورش، علوی وزیر اطلاعات، آوایی وزیر دادگستری، غلامی وزیر علوم، صالحی وزیر ارشاد و دو نماینده مجلس عضو کمیته شامل  سبحانی فر نماینده مردم سبزوار (رییس کمیته مخابرات مجلس) و کاظمی نماینده مردم ملایر نامه ای خطاب به دادستان کل کشور به عنوان دبیر کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه اینترنتی برای رفع فیلتر توییتر نوشته اند.
محمود واعظی در دولت یازدهم گفته بود برای رفع فیلتر توییتر تلاش هایی در جریان است اما دولت به تنهایی توان رفع فیلتر این شبکه اجتماعی را ندارد. این در حالی است که در همان زمان هم در صورت ائتلاف دولت با نمایندگان مجلس عضو کارگروه، آنها اکثریت را به دست می گرفتند.
در دولت دوازدهم نیز آذری جهرمی اعلام کرده بود در تلاش برای رفع فیلتر توییتر است اما مخالفت های جدی در این زمینه وجود دارد.
حال بالاخره پس از فیلتر تلگرام، همان راهکار پیشنهادی قدیمی یعنی ائتلاف دولت و مجلس برای رفع فیلتر توییتر در پیش گرفته شده است.
رمضان علی سبحانی فر نماینده مجلس، عضو کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه و یکی از امضاکنندگان این درخواست پس از پایان جلسه علنی مجلس در جمع خبرنگاران گفت: از آنجا که ماهیت توییتر با تلگرام متفاوت است و جنبه رسانه ای دارد، این موضوع مطرح شد.
وی افزود: رسانه های خارجی به دلیل فیلتر تلگرام و برخی محدودیت ها، جوسازی های نامناسبی علیه کشور انجام دادند، بنابراین می توان از طریق رفع فیلتر «توییتر» برخی از اثرات را کاهش داد.
عضو ناظر مجلس در شورای عالی فضای مجازی،  یکی دیگر از دلایل طرح رفع فیلتر توییتر را اقناع نکردن پیام رسان های داخلی برای مخاطبان دانست و اظهار داشت: بنابراین، این درخواست در نامه ای مطرح شد و جامعه نیز به دنبال پیام رسانی است که اطلاعات بیشتری برای مردم فراهم کند. از آنجایی که توییتر شرایط تلگرام را ندارد، می توان بخش های مورد نیاز را در این پیام رسان حذف کرد.
سبحانی فر در پاسخ به این سوال که چند درصد ممکن است دادستان کل کشور با درخواست رفع فیلتر «توئیتر» موافقت کند، گفت: اکثریت درخواست داشتند که در جلسه ای این موضوع بررسی و توئیتر رفع فیلتر شود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :