آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 239274
تاریخ انتشار : 2 خرداد 1397 8:50
تعداد بازدید : 622

ورود پیام رسان های خارجی با یک واسطه ایرانی

در هفته های اخیر اخباری مربوط به توافق چند شرکت ایرانی با پیام رسان های غیرایرانی منتشر شد که خبرنگار تسنیم در پیگیری های خود به نتایجی رسیده که حکایت از صحت این اتفاق دارد که بیم آن می رود باب جدیدی برای سرقت اطلاعات ایرانی ها باز شود.

تسنیم - با گذشت چند هفته از فیلتر شدن تلگرام و جلوگیری از خروج اطلاعات و فعالیت های حدود 50 میلیون مشترک ایرانی از این اپلیکیشن پیام رسان، خبری درباره همکاری و توافق برخی از شرکت های ایرانی با یک پیام رسان خارجی منتشر شده است.
پیگیری ها نشان می دهد با توجه به انتشار خبر از یک رسانه اوکراینی این پیام رسان نیز یک پیام رسان روسی یا نزدیک به روسیه است.
اگرچه گمانه زنی ها می گوید پیام رسان هایی نظیر تم تم سعی دارد جایگزین تلگرام باشد اما آنچه قابل مشاهده است و از چندی قبل تر یعنی از زمستان سال گذشته مطرح بوده، پیام رسان دیالوگ است که قصد دارد بار حدود 50 میلیون مشترک پیام رسان تلگرام را به دوش خود بگیرد.
سؤالی که پس از این باید پاسخ داده شود این است که کدام شرکت ها می توانند چنین اقدامی را سازماندهی کنند؟! قطعاً گزینه نخست برای چنین فعالیتی با توجه به تجربه ورودِ اپراتوری غیرایرانی به ایران و گستردگی فعالیت طی سال های گذشته اش حضور یکی از اپراتورهای تلفن همراه است.
اگرچه این گزینه، محتمل به نظر می رسد اما گزینه درستی نیست، همراه اول و رایتل شرکت هایی با مدیران عامل جدیدی هستند که بعید است چنین تصمیمی را در شروع فعالیت خود بگیرند.
ایرانسل نیز همواره شرکای خاص خود را داشته و با طرف روسی وارد مذاکره نمی شود؛ این اپراتور همواره خود را از ورود به این تجربه دور نگه خواهد داشت چرا که مساله خروج سود سهام شریک غیرایرانی آن هنوز پاسخ مطمئنی دریافت نکرده است.
بااین حال بعید به نظر می رسد گمانه زنی از دایره اپراتورها خارج شود اما نه اپراتورهای اصلی کشور، بلکه خبرها و پیگیری های تسنیم نشان می دهد یکی از شرکت های متقاضی پروانه MVNO که مجوز فعالیت خود را از وزارت ارتباطات دریافت کرده، این مذاکرات را انجام داده است.
جست وجوها و پیگیری های روند فعالیت های اخیر این اپراتور مجازی مشخص کرد گزینه دیالوگ، شرکت ارتباطات سیار هوشمند امین بوده و همکاری با سایر شرکت ها نیز در دست بررسی است.
این شرکت چندی قبل رسما در سایت خود اعلام کرده که به توافقاتی با دیالوگ رسیده است؛ این شرکت همچنین در خبری که چندان به مفاد این توافق نپرداخته می گوید از خدمات و پلات فرم دیالوگ قرار است استفاده کند.
این طور که به نظر می آید دیالوگ مورد توجه این شرکت قرار گرفته است و پس از بررسی قابلیت های فنی دو طرف که از سوی طرف ایرانی صورت گرفته به نتایجی نیز رسیده است.
یکی از این نتایج قابلیت میزبانی از دیگر شرکت های ایرانی روی پلات فرم دیالوگ و ارایه خدمات دیگر دیالوگ به این شرکت ایرانی است.
با شفاف شدن طرف قرارداد قرار گرفتن کدام شرکت ایرانی، سوالات متعدد بعدی در نظر خواهد آمد؛ آیا ارتباطات سیار هوشمند امین می تواند تضمینی برای درز نکردن اطلاعات کاربران ایرانی باشد؟ آیا مشترکان پرشمار تلگرام در ایران دوباره باید به یک پلات فرم خارجی اعتماد کنند؟ آیا وقت آن نرسیده به کلی دست بیگانگان از ارتباطات ایرانی قطع شود؟ آیا ما به آن درجه از دانش نرسیده ایم که خودمان برای خودمان پلات فرمی کارآمد تهیه کنیم؟
از این سوالات کم نیستند اما پاسخی برای آن نیست تا جایی که با وعده های رنگارنگ ما دل در گروی هر تکنولوژی غیر از تکنولوژی های بومی می دهیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :