آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 239180
تاریخ انتشار : 31 اردیبهشت 1397 13:4
تعداد بازدید : 271

دولت فهرستی از کالاهای صادراتی را اعلام می کند

دولت قرار است به زودی فهرستی از کالاهای صادراتی را اعلام کند که بر مبنای آن، فروش دلار حاصل از صادرات آنها به نرخی غیر از ۴۲۰۰ تومان ممنوع خواهد بود. در این فهرست نام کالاهای سنتی پررنگ است.

مهر - دولت در راستای اجرای سیاست یکسان سازی نرخ ارز، صادرکنندگان کشور را مکلف کرده تا صادرات خود را اظهار کرده و ارز حاصل از آن را به نرخ ۴۲۰۰ تومانی در سامانه نیما ارایه کنند. اکنون خبرها حکایت از آن دارد که برخی از کالاها، از شمول این طرح خارج شده و کالاهایی در این فهرست حضور پررنگ دارند که صادرات آنها از سوی شرکت ها و مجموعه های دولتی صورت می گیرد.
یک مقام مسوول در این رابطه گفت: دولت قرار است که طی روزهای آینده، فهرستی از کالاهایی که باید ارز حاصل از صادرات خود را با نرخ ۴۲۰۰ تومانی در سامانه نیما یا شبکه بانکی به فروش برسانند، اعلام خواهد کرد که بر این اساس، نام بسیاری از کالاهای سنتی صادراتی ایران در آن به چشم می خورد و برخی از صادرات شرکت های دولتی و شبه دولتی از این موضوع معاف شده اند.
وی می افزاید: این امر باعث کم اظهاری صادرکنندگان و رواج برخی رانت ها خواهد شد؛ چراکه آن دسته از صادرکنندگانی که اجازه فروش ارز حاصل از صادرات خود با نرخ بالاتری را دارند، از این شرایط منتفع خواهند شد و در راستای توسعه صادرات آنها گام برداشته خواهد شد.
به گفته این مقام مسوول، در مقابل، آن دسته از کالاهایی که در این فهرست قرار می گیرند، به طور قطع با کم اظهاری در گمرکات یا کاهش انگیزه صادرکنندگان مواجه شده و به طور قطع، شرایط برای صادرات آنها سخت تر خواهد شد؛ چراکه عملا باید مواد اولیه مورد نیاز تولیدات خود را بر مبنای دلار بازار آزاد تهیه کنند و در مقابل، کالاهای صادراتی خود را با نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی تحویل دولت بدهند.
بر اساس این گزارش، اخبار ضد و نقیضی در رابطه با این فهرست کالایی مطرح می شود و برخی می گویند که کالاهای سنتی از جمله پسته، زعفران، فرش و روده در این فهرست قرار دارند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :