آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 239164
تاریخ انتشار : 31 اردیبهشت 1397 10:16
تعداد بازدید : 620

پلیس فتا هشدار داد:

وعده ارسال کالا شیوه رایج کلاهبر داران سایبری

رییس اداره تشخیص جرایم سایبری پلیس فتا ناجا با بیان شیوه های مختلف کلاهبرداری در فضای مجازی گفت: یکی از مهم ترین موضوعاتی که زمینه ساز بروز کلاهبرداری های سایبری می شود جلب اعتماد هموطنان و سواستفاده از این اعتماد است.

پلیس فتا - سرگرد حمید کیانی با بیان اینکه یکی از مواردی که می تواند موجبات جلب اعتماد کاربران فضای مجازی را فراهم آورد، جملات جذاب و تبلیغات اغواگرایانه برشمرد و اظهار کرد: این گونه تبلیغات در سایت های مختلف و به خصوص شبکه های اجتماعی از قبیل تلگرام منتشر شده و برخی از افراد سودجو با ارایه محصولات مختلف و با قیمت هایی پایین و یا ارایه هدایایی به عنوان جایزه و ... سعی دارند اهداف مجرمانه خود را عملی کنند.
کیانی گفت: یکی از مواردی که به تازگی مورد استفاده افراد سودجو قرار گرفته و از آن طریق از کاربران کلاهبرداری می کنند، دادن اطمینان خاطر به مشتری مبنی بر ارسال کالا و ارایه فاکتور های جعلی است که جای شک و تردیدی برای قربانیان باقی نمی گذارد.
وی افزود: در این روش با ارایه مستنداتی جعلی در کانال ها و گروه های مختلف و در بستر تلگرام، از کاربران وجه کالای خریداری شده را دریافت می کنند ولی در ادامه هیچ کالایی برای مشتری ارسال نخواهد شد.
وی تاکید کرد: هموطنان دقت داشته باشند که حتماً خرید های اینترنتی خود را از سایت ها و فروشگاه های معتبر انجام داده و به تبلیغات صورت گرفته در سایت های آگهی و یا کانال ها و گروه ها در شبکه های اجتماعی توجه نکنند. کیانی گفت: خرید کردن از فروشگاه های دارای نماد اعتماد الکترونیکی ریسک وقوع کلاهبرداری و برداشت های غیر مجاز از حساب های بانکی را کاهش داده و هموطنان با آسودگی خاطر می توانند از فرصت های فضای مجازی و به خصوص فروشگاه های اینترنتی استفاده کنند.
وی ادامه داد: نماد اعتماد الکترونیکی نمادی است که توسط مرکز توسعه و تجارت الکترونیکی به سایت های فروشگاهی داده می شود که فعالیت قانونی داشته و محصولات مجاز ارایه می دهند. لذا خرید کردن از این فروشگاه ها امنیت و اطمینان بیشتری خواهد داشت.
رییس اداره تشخیص جرایم سایبری در توصیه به کاربران تاکید کرد: هموطنان همواره سعی کنند از سایت های معتبر خرید کرده و آدرس این سایت ها را خودشان در آدرس بار تایپ کرده و از مراجعه به لینک هایی که در شبکه های اجتماعی و یا سایت های آگهی ارایه شده خودداری کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :