آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 239160
تاریخ انتشار : 31 اردیبهشت 1397 10:3
تعداد بازدید : 455

برای تربیت تکنیسین‌های ماهر

مجمع تشکل های دانش بنیان و دانشگاه فنی و حرفه ای تفاهم نامه امضا کردند

مجمع تشکل‎های دانش‎بنیان و دانشگاه فنی و حرفه ای کشور، دیروز در محل اتاق بازرگانی با هدف تربیت تکنسین‎های ماهر از طریق آموزش بر پایه مهارت، تفاهم نامه همکاری 4 ساله امضا کردند.

فناوران - افشین کلاهی رییس هیات مدیره مجمع تشکل های دانش بنیان در این مراسم با بیان اینکه در اتاق بازرگانی تلاش می‎شود تا فعالان اقتصادی در فضای مساعدتری به کسب و کار بپردازند، گفت: باید زیست بوم مناسبی برای کارآفرینی فراهم کنیم که این موضوع تعاریف مشخص دارد و نیازی به پروژه‎های حمایتی نیست.
کلاهی افزود: اگر زیست بوم کارآفرینی در کشور ایجاد شود در پی آن قطعا اشتغالزایی نیز ایجاد خواهد شد و یکی از ارکان مهم این زیست بوم آموزش بر پایه مهارت است که در کشور ما مغفول مانده است.
وی گفت: نظر حاکمیت این است که نیروی کار باید مهارت و تخصص لازم را داشته باشد، اما با این وجود آموزش‎های مهارتی حلقه مفقوده اشتغال و کارآفرینی در کشور است و ایران در شاخص ارتباط آموزش با اشتغال رتبه آخر را دارد. یعنی از میان 130 کشور رتبه 130 را دارد.
رییس هیات مدیره مجمع تشکل های دانش بنیان در ادامه با بیان اینکه درحال حاضر فارغ التحصیلان دانشگاه ها به درد استخدام در شرکت ها نمی‎خورند، گفت: آموزش ها در دانشگاه ها به روز نیست و با هدف کسب مهارت طراحی نشده‎اند به همین دلیل سعی کردیم در کمیسیون کارآفرینی اتاق بازرگانی روی این موضوع به جدیت کار کنیم.
وی افزود: در همین راستا با دانشگاه ها برای ایجاد آموزش بر پایه مهارت همکاری لازم را داریم و تفاهم نامه با دانشگاه فنی و حرفه ای نیز در همین رابطه است.
کلاهی اضافه کرد:  لازم است که سازمان‎های مرتبط و تشکل‎ها در آموزش بر پایه مهارت با دانشگاه ها همکاری کنند تا سرفصل های آموزشی به روز رسانی شود. اینگونه ضعف ما در پرورش نیروی ماهر از بین خواهد رفت.
 در ادامه مراسم انعقاد تفاهم نامه میان مجمع تشکل های دانش بنیان و دانشگاه فنی و حرفه ای، ابراهیم صالحی عمران رییس دانشگاه فنی و حرفه‎ای نیز گفت: بر اساس این تفاهم نامه هدف اساسی ما نزدیکی و برقراری ارتباط بهتر میان دانشگاه، صنعت، تجارت و جامعه است و معتقدیم که وظیفه دانشگاه براساس برنامه های آموزشی، درسی، دوره های آموزشی، تربیت نیروی انسانی ماهر است که البته ورود به اتاق بازرگانی با توجه به نیاز و تقاضای بازار کار برای برقراری ارتباط بهتر میان دانشگاه و صنعت است.
وی افزود: آماده هستیم کارگاه ها و آموزشگاه های خود را در اختیار اتاق های بازرگانی بخش صنعت و تجارت قرار دهیم تا این ارتباط هرچه بهتر شکل گیرد و در ارایه امکانات بهتر به ما کمک کند.
صالحی عمران گفت: قطعا براساس این تفاهم نامه ارتباط تنگاتنگی بین بخش های مختلف اقتصادی به ویژه بخش خصوصی با دانشگاه فنی و حرفه ای ایجاد می شود.
رییس دانشگاه فنی و حرفه ای اضافه کرد: سرمایه‎گذاری در آموزش های مهارتی در اقتصاد آموزش و پرورش موثر است زیرا افراد را مستقیم به بازار کار ارتباط 
می دهد.
صالحی عمران همچنین اظهار کرد: دانشگاه فنی و حرفه ای با حدود ۵۰ سال سابقه و پیشینه در کشور تا سال ۹۰ وابسته به وزارت آموزش و پرورش بود و با مصوبه مجلس از این وزارتخانه جدا و زیرمجموعه وزارت علوم شد.
وی ادامه داد: این دانشگاه ۱۷۳ دانشکده و آموزشکده در سراسر کشور دارد همچنین هزار و ۳۰۰ آزمایشگاه و کارگاه با جمعیت دانشجویی ۲۰۰ نفر را داراست.
وی وظیفه آموزش عالی را تربیت کننده نیروی متخصص و کسب مهارت برای هنرجویان دانست و افزود: اوج رشد و گسترش دانشگاه در سال ۱۹۷۰ بود. باید توجه داشت رشد آمورش عالی متوازن با نیاز تولید و بخش های اقتصادی نیست. اقتصاد آموزش و پرورش نوع آموزش و سرمایه گذاری در آموزش های مهارتی را می طلبد زیرا افراد را مستقیم به بازار کار ارتباط می دهد.
رییس دانشگاه فنی و حرفه ای بیان کرد: آموزش عالی باید منجر به آموزش مهارت در دانش آموزان و دانشجویان شود و براساس نوع مهارتی که یاد می گیرند نیروی ماهر شده وارد بازار کار شوند.
صالحی گفت: بهترین نوع آموزش، آموزش مهارت و تولید است که این موضوعات باهم رابطه نزدیکی دارد و اتاق بازگانی نیز در تربیت نیرو، نقش بسیار موثری دارد.
علیرضا دلیری، معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در ادامه مراسم با بیان اینکه صنعتگراهای ما با دانشگاهیان قهر هستند، گفت: سال 93 بررسی کردیم که چگونه می توان این دو قشر را باهم آشتی داد و به این نتیجه رسیدیم که تنها راه ایجاد منفعت برای هردو است.
وی افزود: به همین دلیل اولین مرکز نوآوری را در دانشگاه شریف ایجاد کردیم و اکنون بعد از 4 سال 2500


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :