آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 239155
تاریخ انتشار : 31 اردیبهشت 1397 3:27
تعداد بازدید : 509

دبیر کارگروه فیلترینگ:

هروقت بخواهیم فیلترشکن ها را می بندیم

معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی با انتشار افت رتبه الکسای سایت تلگرام، مدعی شد فیلتر این پیام رسان موفق بوده است.

فناوران - در حالی که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات آماری منتشر کرد که نشان می داد میزان فعالیت کاربران در تلگرام در حال بازگشت به سطح پیش از فیلترینگ است، عبدالصمد خرم آبادی دبیر کمیته فیلترینگ و معاون دادستان کل کشور، تلاش کرد با انتشار آماری، به صورت مستقیم به وزیر فاوا پاسخ دهد.
خرم آبادی در مطلبی که در پیام رسان سروش منتشر کرده است، نوشت: مسدودسازی تلگرام به طور موفقیت آمیزی طبق برنامه پیش می رود. فیلتر و مسدودسازی قسمتی از تلگرام در ایران باعث سقوط فاحش رتبه تلگرام در ایران و جهان شده است. 
وی افزود: ظرف چند روز رتبه telegram.me  یکصد پله در ایران و ده ها پله در جهان سقوط کرد.

 هر زمان بخواهیم فیلترشکن ها را فیلتر می کنیم
دبیر کارگروه فیلترینگ گفت: با وجودی که به منظور انتقال آرام مردم به پیام رسان های داخلی هنوز برخی از نسخه های فارسی تلگرام مسدود نشده اند و به رغم اینکه هنوز مبارزه جدی با فیلترشکن ها انجام نشده، در مرحله اول مسدود سازی، عدم بازدید بسیاری از کاربران از تلگرام موجبات سقوط فاحش رتبه این پایگاه اینترنتی را در ایران و جهان رقم زده است. وی افزود: مسدود سازی تدریجی فیلترشکن ها طبق برنامه از پیش تعیین شده است و نظام جمهوری اسلامی هر زمان اراده کند فیلترشکن ها را به طور کامل مسدود خواهد کرد.
خرم آبادی گفت: توانایی فنی نخبگان سایبری نیروهای امنیتی و انتظامی جمهوری اسلامی فوق تصور است. هنوز از توانایی این نیروها برای مبارزه با فیلترشکن ها استفاده نشده است.

 آمار متفاوت وزیر فاوا
به نظر می رسد سخنان و استدلال دبیر کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه، به طور مستقیم خطاب به وزیر ارتباطات است. محمد جواد آذری جهرمی به انتشار آمار میزان بازدید از پست های منتشر شده در تلگرام در یک ماه اخیر به نقل تلگرافی یکی از محصولات دانشگاه تهران پرداخت. آماری که نشان می دهد نه دستور مهاجرت اجباری کانال های دولتی و نه فیلترینگ نتوانسته تاثیر بلند مدتی روی بازدید پست ها بگذارد. براساس این آمار میزان بازدیدها در تلگرام از سوی ایرانیان به سرعت در حال بازگشت به نقطه قبل از فیلترینگ است.

 کدام استدلال درست است؟
طبیعتا میزان بازدید از پست های تلگرامی، یکی از بهترین شاخص ها برای ارزیابی میزان خروج مردم از این پیام رسان است. هرچند مشخص نیست سامانه تلگرافی چقدر با دقت به بررسی میزان بازدید از کانال ها و پست ها می پردازد.
اما آمار دبیر کارگروه فیلترینگ چندان قابل استناد و اتکا نیست و میزان بازدید از سایت تلگرام، ارتباطی به میزان حضور کاربران در این پیام رسان ندارد و اصولا افراد برای استفاده از اپلیکیشن تلگرام، سراغ سایت آن نمی روند.
سایت تلگرام خدماتی مانند دانلود اپلیکیشن، تلگرام تحت وب، ورود به گروه ها و کانال ها از طریق وب و اطلاعات کلی می دهد.
بنابراین از آنجا که سایت تلگرام هیچ خدمت اساسی برای دسترسی به اپلیکیشن ارایه نمی کند، طبیعی است که در صورت فیلتر این سایت، آمار مراجعه به آن نیز کاهش یابد و نمی توان نتیجه گرفت که کاهش بازدید از سایت تلگرام، به معنی موفقیت فیلتر اپلیکیشن آن است.

 شکست فیلترینگ به روایت نماینده مجلس
در همین حال عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز دیروز گفت: حجم استفاده از فیلترشکن ها نشان دهنده این است که سیاست به کارگرفته شده در مدیریت فضای مجازی ناموفق بوده است. 
حمیده زرآبادی درنشست علنی دیروز مجلس شورای اسلامی درنطق میان دستور، گفت: امروز ما در جامعه زندگی می کنیم و به آرمان ها و ارزش های انقلابی پایبند هستیم که پایه و اساس آن را اسلام و فضائل اخلاقی شکل می دهد، اما آنچه از سوی برخی مسوولان درجامعه بازتاب می یابد، فرسنگ ها با مفاهیم اسلامی و آرمان های انقلاب  فاصله دارد و این مساله فضای حاکم بر جامعه را ملتهب می سازد.
وی خطاب به رییس جمهور گفت: آیا قرار است منشور حقوق شهروندی نمود و بازتابی درجامعه داشته باشد، استفاده از جوانان و ظرفیت بی نظیر آنان چه زمانی محقق خواهد شد، آ


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :