آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 239153
تاریخ انتشار : 31 اردیبهشت 1397 3:19
تعداد بازدید : 537

دریافت کارمزد از تراکنش های اینترنتی آغاز شد

در جریان اعمال کارمزدهای جدید در برخی خدمات بانکی، دریافت کارمزد از تراکنش های اینترنتی نیز در برخی بانک ها اجرایی شده است.

ایسنا- از مدتی پیش مشتریان بانک ها با تغییراتی در هزینه دریافت خدمات الکترونیکی مواجه شدند و در حال حاضر برای برخی اموری که تا پیش از این هزینه ای پرداخت نمی کردند، کارمزد می پردازند. از جمله آن می توان به تراکنش های مبتنی بر کارت به کارت خود بانک، کارت به حساب، پرداخت قبض، خرید شارژ و یا اعلام مانده اشاره کرد، در ادامه نیز در روزهای اخیر خدمات دریافتی از تراکنش های اینترنتی شامل کارمزد شده است، در حالی که تا پیش از این هزینه ای بابت آن دریافت نمی شد.
تغییرات جدید در کارمزد خدمات الکترونیکی بانک ها در حالی اعمال می شود که ظاهرا بانک مرکزی هیچ بخشنامه جدیدی در این رابطه صادر نکرده و مربوط به همان دستورالعمل اواخر دهه ۱۳۸۰ است که بر اساس آن بانک ها این اختیار را دارند که از خدمات خود تا حد تعیین شده کارمزد دریافت کنند.
 با وجود این که طی سال های گذشته خدمات الکترونیکی بانک ها توسعه پیدا کرده و هزینه های آنها در این رابطه افزایش یافته است، تغییری در نرخ کارمزدها ایجاد نشده بود و این موضوعی است که بانک ها بارها از بانک مرکزی خواسته اند تا به آن توجه و نظام کارمزد را بازنگری کند. بر این اساس در سال ۱۳۹۴ بانک ها پیشنهادات خود در رابطه با کارمزد خدمات الکترونیکی را در قالب جدولی بررسی و به بانک مرکزی ارائه کردند، اما آن طور که مدیران بانکی می گویند با وجود این که به دفعات درخواست بررسی و بازنگری در نظام کارمزدها را داشته اند تاکنون از سوی بانک مرکزی تغییری ایجاد نشده 
است.
این درحالی است که رئیس کل بانک مرکزی و مدیران مربوطه، معتقد به تغییر در نظام کارمزد و افزایش درآمدزایی بانک ها از این محل هستند، چرا که در حال حاضر برخلاف روال معمول دنیا در ایران بانک ها عمده درآمد خود را از محل سود ناشی از تسهیلات به دست می آورند در حالی که در بانکداری بین الملل کارمزدها جایگاه ویژه ای در درآمد بانکی داشته و در مقابل ارائه خدمات هزینه آن نیز دریافت می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :