آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 239130
تاریخ انتشار : 30 اردیبهشت 1397 11:58
تعداد بازدید : 335

پیشنهاد تشکیل بازار ثانویه ارز

رییس اتاق بازرگانی تهران خواستار تشکیل بازار ثانویه ارز برای تامین سایر نیازهای ارزی شد و این موضوع را عاملی برای کاهش قیمت آن در بازار دانست.


اتاق تهران - مسعود خوانساری، رییس اتاق تهران در نشست اردیبهشت ماه شورای گفت وگوی استان تهران گفت: دولت بنابر شرایطی که بر بازار ارز حاکم شد، شاید ناگزیر بود تصمیماتی در این حوزه اتخاذ کند؛ تصمیماتی نظیر اعلام یک نرخ برای ارز و ممنوعیت خرید و فروش آزادانه ارز.
وی افزود: در دو سه هفته اخیر، بیش از ده ها جلسه با حضور رییس جمهوری و معاون اول رییس جمهوری برگزار شده و ما در این جلسات اعلام کردیم که می پذیریم دولت ناچار به اتخاذ چنین تصمیماتی بوده اما این تصمیمات نتیجه پنج سال تاخیر در سیاست گذاری درست ارزی است.
خوانساری ادامه داد: نظر ما این است که نرخ ۴۲۰۰ تومان برای ارز نیز پایین تر از نرخ واقعی است و این قیمت گذاری منجر به افزایش تقاضا می شود. نتیجه آنکه با عرضه ارز با این نرخ، خزانه خالی می شود.
وی با بیان اینکه وظیفه دولت نیست همه نیازهای ارزی کشور را تامین کند، افزود: در این میان یک سری نیازهای ارزی ضروری هنوز پیش بینی نشده است. در عین حال ضرورتی ندارد دولت به واردات همه کالاها ارز ۴۲۰۰ تومانی تخصیص دهد. برای مثال، محصولات آرایشی و بهداشتی، پیش از این با ارز بالاتر وارد کشور می شده و اکنون لزومی ندارد ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات این نوع کالاها اختصاص پیدا کند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :