آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 239125
تاریخ انتشار : 30 اردیبهشت 1397 11:47
تعداد بازدید : 325

رییس اتاق اصناف ایران عنوان کرد:

فعالیت ۷۵۰ هزار بنگاه بدون پروانه کسب در کشور

علی فاضلی گفت: اکنون ۷۵۰ هزار بنگاه بدون پروانه در کشور وجود دارند که بدون ضابطه کار می کنند و نیروی کاری که در آنها مشغول کار هستند، مورد ظلم قرار گرفته اند.

ایلنا - علی فاضلی رییس اتاق اصناف ایران با بیان وجود ۲ میلیون و ۱۸۳ هزار بنگاه صنفی در کشور افزود: همه این بنگاه ها دارای پروانه کسب هستند و نیروی کار ایرانی در آنها دارای شناسنامه ، حداقل دستمزد و بیمه اند و مشکلی در این خصوص ندارند و کمترین شکایت را در بنگاه های مشمول قانون کار داریم. 
وی گفت: اکنون ۷۵۰ هزار بنگاه بدون پروانه در کشور وجود دارند که بی ضابطه کار می کنند و نیروی کاری که در آنها مشغول کار هستند، مورد ظلم قرار گرفته اند.
رییس اتاق اصناف ایران البته این نکته را نیز یادآور شد بیشتر کارگرانی که در این بنگاه های غیرمجاز کار می کنند، نیروی کار خارجی هستند. برای نمونه در صنایع نساجی و چرم خیلی از کارگران افغانی جای کارگران ایرانی را گرفته اند که همین مساله یکی از اعتراضات کارگران ایرانی نیز به شمار می رود.
وی همچنین با بیان اینکه این بنگاه های بدون پروانه تحت سیطره اتاق اصناف نیستند، گفت: در این بنگاه های غیرمجاز همه این تخلفات در حق کارگران انجام می شود و حتی حداقل دستمزد را هم رعایت نمی کنند، اما این مشکلات فقط به این بنگاه ها محدود نیست. 
فاضلی در تکمیل توضیح خود با بیان اینکه نمی خواهد خیلی وارد عرصه اقتصادی شود، اضافه کرد: به طور کلی یک اشکال اساسی در چارچوب اقتصاد کشور وجود دارد که آن هم تعریف نشدن یکسری مزیت ها برای برخی موارد و مشاغل است که موجب دوری نیروی کار از این حوزه ها شده است.
رییس اتاق اصناف ایران برای روشن تر شدن مساله توضیح داد: یعنی ما در بخش کشاورزی و صنایع بزرگ مزیت نداریم؛ نباید از بیکاری یا کم کاری هیچ وقت شاهد برخی صحنه ها و موارد باشیم مانند اینکه تعداد زیادی به سمت دستفروشی رفته اند. 
وی با بیان اینکه اینگونه مسایل دورنمای بسیار بدی را نشان می دهد، گفت: کارگر ایرانی چنین وضعیت بدی پیدا کرده است و حتی خیلی از بنگاه ها و کارگاه ها هستند که استخدام نمی کنند و وضعیت به گونه ای پیش رفته که فرد با داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد می گوید به حداقل حقوق نیز راضی است. فاضلی با بیان اینکه ایران در مباحث اشتغال گیر دارد، گفت: باید برای نمونه صنعت گردشگری خود را رشد بدهیم و بتوانیم بحث اشتغال را در این صنایع بیشتر کنیم؛ ضروری است که فکر دیگری کنیم زیرا این جمعیت کار می خواهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :