آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 239010
تاریخ انتشار : 29 اردیبهشت 1397 8:25
تعداد بازدید : 401

در دو نامه به وزارت صنعت و شورای عالی فضای مجازی

سازمان نظام صنفی رایانه ای خواستار معافیت وارادات نرم‎افزار از ثبت سفارش شد

سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور در نامه ای به وزارت صنعت، معدن و تجارت و شورای عالی فضای مجازی مشکلات مرتبط با ثبت سفارش را مطرح کرده و خواستار مستثنی کردن واردات نرم افزار از فرآیند ثبت سفارش شده است.

فناوران - در حوزه فناوری اطلاعات، خرید اغلب محصولات نرم افزاری تنها به صورت صدور و دریافت لیسانس انجام می شود، مبادله کالای فیزیکی به صورت سنتی صورت نمی‎گیرد و درنتیجه امکان ورود آن به چرخه گمرکی طبق روال های فعلی وجود ندارد. همچنین با توجه به سپری شدن سریع اعتبار لیسانس های نرم افزار از تاریخ صدور آن ها، زمانبر بودن عملیات ثبت سفارش و گشایش اعتبار تا ترخیص کالا از گمرکات، با ماهیت این نوع خرید ناسازگار است.
سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور طی نامه هایی جداگانه خطاب به محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت و ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی، خواستار مستثنی کردن واردات نرم افزار از ثبت سفارش و انجام آن طبق ماده 38 آیین نامه اجرایی واردات و صادرات، به صورت «بدون انتقال ارز» ،شده است.
متن نامه مذکور به این شرح است:
همانگونه که مستحضرید، هیات وزیران در جلسه 22فروردین 1397 خود و به استناد اصل 138 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، موضوعاتی را با عنایت به تبصره 3 ماده 7 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب 1392 و به منظور ساماندهی و مدیریت بازار ارز تصویب کرد. حسب بند یک این مصوبات، واردات کلیه کالاها به صورت تجاری به کشور اعم از مناطق آزاد تجاری_صنعتی و ویژه اقتصادی و سایر مبادی ورودی بدون ثبت سفارش ممنوع است.
با عنایت به اینکه در حوزه فناوری اطلاعات، خرید اغلب محصولات نرم افزاری تنها به صورت صدور و دریافت لیسانس انجام می شود، مبادله کالای فیزیکی به صورت سنتی صورت نگرفته و درنتیجه امکان ورود آن به چرخه گمرکی طبق روال های فعلی وجود ندارد. همچنین با توجه به سپری شدن سریع اعتبار لیسانس های نرم افزار از تاریخ صدور آنها، زمانبر بودن عملیات ثبت سفارش و گشایش اعتبار تا ترخیص کالا از گمرکات، با ماهیت این نوع خرید ناسارگار است.
با توجه به اینکه در حوزه فناوری اطلاعات، خرید اغلب محصولات نرم افزاری تنها به صورت صدور و دریافت لیسانس انجام می شود، مبادله کالای فیزیکی به صورت سنتی صورت نگرفته و درنتیجه امکان ورود آن به چرخه گمرکی طبق روال های فعلی وجود ندارد. همچنین با توجه به سپری شدن سریع اعتبار لیسانس های نرم افزار از تاریخ صدور آن ها، زمانبر بودن عملیات ثبت سفارش و گشایش اعتبار تا ترخیص کالا از گمرکات، با ماهیت این نوع خرید ناسازگار است.
به منظور رفع مشکلات و بحران های مالی و کسب وکاری عدیده ای که روال جدید برای شرکت های عضو این سازمان ایجاد کرده است، استدعا دارد دستور فرمایید امکان مستثنی کردن واردات نرم افزار از ثبت سفارش و انجام آن طبق ماده 38 آیین نامه اجرایی واردات و صادرات، به صورت «بدون انتقال ارز» فراهم شود. 
سازمان نظام صنفی رایانه ای آماده هر گونه همکاری و مشارکت با آن وزارت، در راستای بررسی و رفع عاجل مشکل اعضای خود است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :