آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 238452
تاریخ انتشار : 18 اردیبهشت 1397 10:19
تعداد بازدید : 692

هزینه 50 میلیارد تومانی وزارت ارتباطات برای جویشگر ملی

دبیر شورای راهبری طرح جویشگر بومی گفت: فاز نخست پروژه ملی و واگذاری آن به شبکه ملی اطلاعات برای عملیاتی شدن به پایان رسید.

مهر - علیرضا یاری گفت: فاز نخست پروژه جویشگر بومی که در قالب ۴۰ زیر پروژه و محصول تعریف شده بود به اتمام رسیده و هم اکنون این پروژه در زیرمجموعه شبکه ملی اطلاعات قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه پروژه جویشگر بومی در ۳ فاز تعریف شده است که فاز نخست آن مربوط به تولید محصول و ایجاد دیتاسنتر بود که از سوی مرکز تحقیقات مخابرات ایران به اتمام رسید گفت: اجرای فازهای بعدی این پروژه با هدف توسعه بازار و حمایت از محصول، از سوی سازمان فناوری اطلاعات ایران و در ذیل شبکه ملی اطلاعات انجام می شود. رییس پژوهشکده IT مرکز تحقیقات مخابرات ایران با بیان اینکه موتورهای جست وجوی بومی (پارسی جو و یوز) در قالب این طرح، آماده به کارگیری از سوی دستگاه های اجرایی هستند، ادامه داد: باید استفاده از این محصولات در میان دستگاه های دولتی ترویج شود و اعتماد لازم به آنها صورت گیرد. یاری با تاکید براینکه این دو پروژه هم اکنون به سطح قابل قبولی از ارایه سرویس رسیده اند، گفت: در صورت حمایت از این پروژه ها و توسعه آنها، امکان پیشرفت آنها وجود دارد. به نحوی که قرار است در فاز دوم عملیاتی شدن این پروژه، جذب سرمایه گذار برای این محصولات در دستور کار قرار گیرد.
دبیر شورای راهبری طرح جویشگر بومی گفت: قرار است برنامه مدنظر برای توسعه محصولات پایه ای این حوزه از جمله موتورجست وجوی بومی، سرویس ایمیل و نقشه بومی در شورای راهبری شبکه ملی اطلاعات که ریاست آن با شخص وزیر ارتباطات است، مطرح شود که در صورت تصویب این طرح ها، تدوین دستورالعملی برای استفاده دستگاه ها از این محصولات در دستور کار قرار می گیرد. وی با بیان اینکه در این مرحله موتورهای جست وجوی بومی نیازمند جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی و تجاری سازی از سوی شرکت های بزرگ فناوری اطلاعات هستند، ادامه داد: برای کل پروژه جویشگر ملی که موتورهای جست وجوی بومی تنها یکی از محصولات آن است، در مجموع ۵۰ میلیارد تومان از سوی وزارت ارتباطات هزینه شد. از این میزان سهم موتورهای جست وجوی بومی هر یک حدود یک میلیارد تومان بوده است. به طور کلی در این پروژه ملی، ۴۰ زیرپروژه تعریف شد. اما در صورت جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی، تامین مالی حدود ۲۰ تا ۳۰ میلیارد تومان برای هر پروژه دور از ذهن نیست. یاری گفت: ۴۰ پروژه و حدود ۲۰ محصول از جمله دستاوردهای طرح جویشگر بومی است که این دستاوردها برای استفاده همگان هم اکنون در دسترس قرار گرفته است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :