آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 238294
تاریخ انتشار : 16 اردیبهشت 1397 10:6
تعداد بازدید : 786

30 هزار کامنت زیر اعلام موضع روحانی درباره تلگرام

مردم: دستور رفع فیلتر بدهید آقای رییس جمهوری!

اظهارنظر اینستاگرامی رییس جمهور حسن روحانی درباره فیلتر تلگرام با واکنش های گسترده ای روبه رو شد.

فناوران - حسن روحانی جمعه شب در پستی اینستاگرامی، بالاخره سکوت خود را درباره فیلتر تلگرام شکست و نوشت:
«سیاست دولت های یازدهم و دوازدهم مبتنی بر ایجاد فضای امن مجازی بوده و نه امنیتی و تاکنون هیچ شبکه اجتماعی یا پیام رسان "توسط این دولت" مسدود نشده و نخواهد شد. فیلتر و مسدودسازی اخیر تلگرام نیز نه توسط دولت اجرا شده و نه مورد تأیید دولت است.
برای مسدودسازی پیام رسان مذکور در تاریخ 10 اردیبهشت حکم قضایی صادر و به همه اپراتورهای موبایل و ارایه دهندگان خدمات اینترنتی ابلاغ کردند تا آن ها راسا اقدام به اختلال در ارتباط کنند. (مشابه این اقدام نیز سال گذشته و در دوران انتخابات ریاست جمهوری، برای امکان تماس صوتی تلگرام انجام شده بود.)
عدم طی مراحل قانونی امور اجرایی که با استفاده از ابزار قهریه و قضاییه صورت بگیرد، در تعارض با شعار «استقلال آزادی جمهوری اسلامی» و در نقطه مقابل دموکراسی قرار دارد.
اگر در عالی ترین سطح نظام، تصمیمی برای محدود کردن یا مسدودسازی ارتباطات مردم گرفته شده است، باید صاحبان واقعی این کشور که مردم هستند در جریان امور قرار بگیرند. 
روحانی البته متن پست اینستاگرامی خود را با با این هشتگ ها به پایان برد تا از آن به نوعی آدرس دهی غیرمستقیم تعبیر شود:
#محرمانه_نداریم #حکم_سفارشی
#جریان_آزاد_اطلاعات #حق_انتخاب #پیام_رس.».
در میان هشتگ های معنی دار رییس جمهور، بیش از همه «محرمانه_نداریم» با واکنش روبه رو شد که ظاهرا اشاره به یکی از سخنرانی های مقام معظم رهبری داشت که از مسوولان خواسته بود مردم را در جریان جزییات امور قرار دهند.

 واکنش عضو شورای عالی فضای مجازی
در واکنش به اظهارات رییس جمهور، یک عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی گفت: اگر محرمانه نداریم، بهتر است متن توافقات دولت با تلگرام برای اطلاع عموم منتشر شود.
عزت الله ضرغامی به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: در شرایط فعلی مهم ترین مساله حمایت جدی از پیام رسان های داخلی است؛ به دلیل ماهیت تعاملی پیام رسان ها، قاعدتا دولت باید اقدامات ایجابی و سلبی مناسبی برای مصالح ملی داشته باشد. عضو شورای عالی فضای مجازی ادامه داد: رییس مرکز ملی فضای مجازی و وزیر ارتباطات که ارکان اصلی سیاست گذاری و اجرا در این حوزه هستند، هر دو منصوب رییس جمهورند.
ضرغامی با بیان مباحثی که در مورد فیلتر تلگرام مطرح شده است، گفت: اینکه دو قوه باهم دعوا دارند یا قوه مقننه باید قانون بگذارد؛ خُب بروند با هم حل کنند. چرا اختلافات را به میان مردم می کشند؟
او ادامه داد: جلسه سران قوا "خاله بازی نیست" که از دفتر این به دفتر آن بروند و با لبخندهای مصنوعی عکس یادگاری بگیرند؛ برای حل این مسایل است.
ضرغامی گفت: رییس جمهور علاقه مند است که با صدای بلند بگوید دولت مزاحم هیچ پیام رسان خارجی نیست. قبول! ولی اگر آن جوان روسی به تعهدات خود در مقابل جمهوری اسلامی ایران عمل نکرد و عملا مردم را تحقیر کرد و از دوپینگ فنی و سیاسی ما نهایت سوء استفاده را کرد، رییس جمهور برای حفظ استقلال کشور می تواند سکوت 
کند؟
ضرغامی ادامه داد: اگر محرمانه نداریم یا سفارشی نداریم، بهتر است متن توافقات دولت با پیام رسان تلگرام برای اطلاع عموم منتشر شود.

 کاربران چه می گویند؟
زیر پست رییس جمهوری اما نزدیک به 30 هزار کامنت ارسال شده است. این در حالی است که در دیگر پست های رییس جمهور میانگین تعداد کامنت ها بین 3 تا 4 هزار است.
تقریبا در تمامی این کامنت ها کاربران خواستار رفع فیلتر تلگرام شده اند و بسیاری نیز از رییس جمهور به خاطر نداشتن اختیار در این حوزه انتقاد کرده اند.
برخی از نظرات مردمی به این شرح است:
- رییس جمهور عزیزم اگر در مورد چنین تصمیمی نظر دولت نظر قابل اجرایی نداشت، چرا برای تبلیغات از این مورد استفاده کردید؟
- نخستین  افرادی که کانال های تلگرامیشان را مسدود کردند و از این پیام رسان خارج شدند ، اعضای هیات دولت بودند و شروع کننده آن معاون اول رییس جمهور! اینکه رییس جمهور محترم طبق روال همیشگی از تصمیم گیری برای مسایل مهم و حیاتی کشور اعلام برائت می کنند، احتمال می رود که قرار است روزهای آتی با تصمیمات دولتمردان آمریکا قیمت دلار به بالای ۷ هزارتومان برسد و خب طبیعتا بهتر است فعلا مردم با واژه هایی چون محرمانه نداریم و فیلترینگ و دولت بدون اختیار سرگرم باشند تا با افزایش دلار و سکه ۲ میلیونی.
- جناب روحانی زمان انتخابات نگفتید که هیچ اختیاری ندارید، زودتر می گفتید ما بهتون رای نمی دادیم. این از وضع دلار این از وضع تلگرام والا ....
- مردم مخالف فیلترن.
- آقای روحانی راه درآمد ما رو نبندید لطفا دستور رفع فیلتر را بدهید.
-درود به شرفت دکتر روحانی...شما در قلب ماهستی و روز به روز به تنها بودن شما و لزوم حضور شما پی می بریم.
- ما یه دوستی داریم فیفا بازی می کنه گل بزنه خودش زده گل بخوره دستش خراب بوده.
- جای شما بودم به احترام اونهایی که رای دادند استعفا می دادم.
- الان اگه تلگرامو وصل کنی واسه یه عده میشی قهرمان ملی.
- مگه عصر حجره الان بخواهید جلوی علم و تکنولوژی و ارتباطات رو بگیرید؟
- آقای روحانی اگر قراره واکنشتون به مسائل مهم کشور فقط پست زدن تو اینستاگرام باشه، بهتره استعفا بدین و از خونه پست بزنید و مخالف خودتون اعلام کنید.
- توپ رو در زمین قوه قضائیه انداختن به قیمت چی؟! جناب رییس شورای امنیت ملی.
- یک تفریح داشتیم اونم می خوان ازمون بگیرن.
- دکتر روحانی عزیز، ما هممون می دونیم که شما فیلتر نکردین، فقط شما مسوولی که قانون رو اجرا کنید.
- گردش آزاد اطلاعات جزو ابتدایی ترین حقوق شهروندیه.
- آقای روحانی پول گندم و دانه های روغنی رو که آقای نوبخت گفت دولت در پرداختش مشکلی نداره وهنوز ندادین چی اینم دست شما نیست؟
- جناب دکتر روحانی آیا اینکه بستر تلگرام جهت فعالیت های خلاف قانون استفاده شده دلیل بر فیلتر شدن هست درسته؟ آیا این شبیه مثال تشویق برای یک نفر تنبیه برای همه نیست؟ پس مثلا چاقو هم برای آشپزی استفاده می شه هم میشه باهاش قتل انجام داد باید تمام چاقو های داخل کشور جمع آوری بشه؟ و در نهایت یک سوال بسیار مهم پیش میاد اینکه بر اساس قوانین کشور که هیچ کس بالاتر از قانون نیست و اینکه شما حقوقدان هستید آیا شما هیچ قدرت و اختیاری درباره فیلترینگ ندارید؟ باور کنید با فیلتر تلگرام هیچ اتفاقی می افتاد جز اینکه مردم ناراضی شدند و بخش زیادی از کسب و کارهای تلگرامی نابود و فشار اقتصادی به خانواده ها تحمیل شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :