آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 238114
تاریخ انتشار : 11 اردیبهشت 1397 10:54
تعداد بازدید : 435

دلایل عملی نشدن شهر هوشمند به روایت مدیر وزارت فاوا

حمیدرضا احمدیان، مدیر کل دفتر نوآوری و حمایت از سرمایه گذاری وزارت ارتباطات نبود نگاه سیستماتیک و تعریف هدفمند از شهر هوشمند را علت اجرایی نشدن شهر هوشمند در کشور دانست.
undefined
فناوران - احمدیان درباره اینکه در زمینه شهر هوشمند همایش های زیادی در شیراز، کیش و تهران برگزار شده اما تاکنون خروجی مشخص حاصل نشده گفت: مشکلی که ما در حوزه توسعه شهرهای هوشمند داریم این است که یک نگاه سیستماتیک و یک تعریف هدفمند و دارای پلت فرم در زمینه شهر هوشمند شکل نگرفته است. یعنی در یک شهر به راه اندازی و تعبیه سنسورها توجه داشته اند و در شهر دیگر یکسری سیستم های MISE و GISE و امثالهم راه انداخته اند و دیتا به خوبی در آنها می چرخد لذا می گویند که ما تفکراتمان هوشمند است و شهرمان هوشمند شده است. این برخورد نشان می دهد که ما هنوز در تعاریف هوشمندی مشکل داریم.
مدیر کل دفتر نوآوری و حمایت از سرمایه گذاری وزارت ارتباطات افزود:  وقتی از تعریف خارج می شویم، می بینیم که دورنما در حوزه شهری ما نیز وجود ندارد با راه اندازی واحد هوشمندسازی و اداره هوشمندسازی و این دست موارد نتیجه ای حاصل نمی شود.
احمدیان ادامه داد: پیشنهادی که ما به فعالان حوزه شهری دادیم این بوده که بزرگ فکر کرده و کوچک اجرا کنند. یعنی اگر قرار است در تهران شهر هوشمند اجرا شود ابتدا باید پلت فرم طراحی شده و تفکرات روی کاغذ بیاید، مدل ترسیم شود اما اجرا در سطح یک محله باشد. اگر اجرا شد و این امکان بود که مسایل هوشمندی در سطح یک محله اجرا شود آن وقت به مرور محله های دیگر را نیز یکی پس از دیگری به طرح اضافه کنید. اما نباید از اول عباراتی مثل تهران هوشمند یا شیراز هوشمند مطرح شود.
احمدیان گفت: در یک پلت فرم هرچند درباره تمام اجزا شناخت وجود داشته باشد اما می بایست از کوچک ترین جز شروع به شکل دادن به پلت فرم کرد. توجه داشته باشید که بزرگ اجرا کردن در شهر هوشمند تهدیدات فراوانی را در پی خواهد داشت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :