آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 237830
تاریخ انتشار : 8 اردیبهشت 1397 9:24
تعداد بازدید : 444

تاریک و روشن حریم خصوصی کاربران در شبکه‌های اجتماعی (بخش دوم)

لینکدین؛ کمپانی اطلاعات خوار

لینکدین به عنوان شبکه اجتماعی متخصصان شناخته شده است. جایی که کاربران با به اشتراک گذاشتن سوابق کاری، تحصیلات و مهارت هایشان خود را به یکدیگر، سازمان ها و شرکت ها معرفی می کنند. با توجه به نوع اطلاعاتی که کاربران در این شبکه منتشر می کنند، طبیعتا باید حساسیت نسبت به حفاظت از اطلاعات میان کاربران بیشتر باشد. اما آنچه برای بیشتر کاربران در این شبکه اهمیت دارد، معرفی خود و پیدا کردن فرصت های کاری بهتر از طریق برقراری ارتباط با افرادی که در موقعیت های کاری مورد نظرشان مشغول به کار هستند است. اگر شما هم از کاربران لینکدین باشید احتمال اینکه جزو اکثریتی باشید که نمی دانند تنظیمات پیش فرض لینکدین، استفاده و ذخیره جز به جز اطلاعات کاربران است، زیاد است. تعداد زیادی از ما هنگام عضویت در سرویس های آنلاین قوانینی که با آن موافقت می کنیم را نمی خوانیم. ممکن است قوانین را بخوانیم و بفهمیم چطور از اطلاعات مان استفاده می شود و باز هم از سرویس مورد نظرمان استفاده کنیم. اما حداقل می فهمیم با تغییر تنظیمات و اطلاعاتی که منتشر می کنیم، چطور از خودمان و موقعیت مان محافظت کنیم یا دست کم ابزاری برای سو استفاده کنندگان نباشیم.

undefined
شبنم کهن چی
Shkohanchi@
 پیش فرض رضایت
تنظیمات لینکدین در بخش های مختلف، دسترسی و جمع آوری همه اطلاعات کاربران است. این یکی از ترسناک ترین وجوه لینکدین است. در بسیاری از شبکه های اجتماعی کاربر با تنظیمات دلخواه صاحبان شبکه که شامل دسترسی به جزیی ترین اطلاعات کاربران است  به صورت پیش فرض موافق نیست. به عبارت دیگر تقریبا تیک هیچ کدام از موارد حساس به صورت پیش فرض زده نشده است. اما در لینکدین اوضاع فرق می کند. گویی کاربران هنگام عضویت همه قوانین این شبکه اجتماعی را پذیرفته و با همه نوع دسترسی موافقت کرده اند؛ همه موارد تیک دارد. 
شما به عنوان کاربر لینکدین به صورت پیش فرض همه مجوزها را برای صاحبان لینکدین صادر کرده اید. از جمله این مجوزها، جمع آوری اطلاعات شرکت ها و گروه هایی که دنبال می کنید، جمع آوری اطلاعات مربوط به سن و جنسیت، اطلاعات کارفرما و غیره است. برای مثال از جمله مواردی که کاربر به صورت پیش فرض به لینکدین مجوز داده، می توان به بخشی پرداخت که به صورت واضح از کاربر می پرسد «آیا می توانیم بعضی از اطلاعات شما را برای خدمات تحقیقاتی و پژوهشی مورد استفاده قرار دهیم؟» و توضیح می دهد این اطلاعات برای تحقیقات اجتماعی و اقتصادی و کارفرماها مورد استفاده قرار می گیرد. جواب شما از قبل و بدون اینکه بدانید «بله» است. 
باید بدانید بیشتر این مجوزها در بخش تنظیمات عمومی در دسترس شما نیستند و باید در سیاست حریم خصوصی این شبکه بگردید تا به آنها دسترسی پیدا کنید.
 آرشیوی از شما 
لینکدین آرشیو کاملی از اطلاعاتی که شما در این شبکه اجتماعی به اشتراک می گذارید و اطلاعاتی که از شما جمع آوری کرده در اختیار دارد. اطلاعاتی مانند میزان تحصیلات تان، اطلاعات شغلی که در همان لحظه دارید، اطلاعات سوابق کاری، مهارت های تان، سن و جنسیت تان، موفقیت هایتان، کسانی که با آنها در ارتباط بودید، آنها را دنبال کردید، پیام ها، دعوت نامه ها، فایل هایی که به اشتراک گذاشتید، محتوای متنی منتشر شده، پست هایی که به آنها علاقه داشتید و هر اطلاعات دیگری که خودتان در این شبکه اجتماعی به اشتراک گذاشتید یا به واسطه فعالیت ها و مجوزهایی که به لینکدین داده ای جمع آوری شده. هر زمان درخواست کنید، لینکدین نیز مانند توییتر، آرشیو اطلاعات تان را برای دانلود در اختیارتان قرار می دهد. فرقش با توییتر، غنی تر بودن اطلاعاتی است که از شما جمع آوری کرده است.
 رازداری به شرط
در بخش سیاست حریم خصوصی لینکدین، به صراحت اعلام شده «اگر از خدمات ما استفاده می کنید، موافقت کرده اید که اطلاعات شخصی خود را به ما به اشتراک بگذارید» به عبارت دیگر موافقت کرده اید اطلاعات شما جمع آوری و مورد استفاده قرار گیرد. هر چند لینکدین بر خط مشی رازداری این کمپانی تاکید کرده است. اما سیاست حریم خصوصی لینکدین همانی است که به صورت پیش فرض شما را موافق جمع آوری اطلاعات دانسته. 
 اطلاعات پایه
طبیعی است که برای ایجاد حساب کاربری در همه سرویس های آنلاین، همه ما حداقلی از اطلاعات شخصی شامل آدرس ایمیل، شماره تماس، رمز عبور و نام خود را با صاحب سرویس به اشتراک می گذاریم. 
اطلاعاتی که لینکدین از کاربر جمع آوری می کند نیز از همین جا شروع می شود. علاوه بر این اطلاعات، برخی از کاربران اطلاعات بیمه و کارت اعتباری خود را نیز در این شبکه اجتماعی ثبت می کنند. اطلاعاتی مانند تحصیلات، تجربه های کاری، مهارت ها، عکس و محل اقامت را نیز به دیگر اطلاعات اضافه کنید. اگر از کاربرانی باشید که فرم اطلاعات ProFinder را پر کرده باشید حتما اطلاعات بیشتری را نیز منتشر کردید. 
 اطلاعات خواری
این کمپانی حتی از کوکی های مرورگر کاربرانش نیز برای جمع آوری اطلاعات استفاده می کند. لینکدین در صورتی که شما به آن دسترسی بدهید به اسامی دفتر تلفن شما هم دسترسی پیدا می کند. این کمپانی اعلام کرده اگر تصمیم بگیرید دفتر تلفن و تقویم و ایمیل خود را به لینکدین وصل کنید، این کمپانی به اسامی، شماره تماس ها، آدرس ها، آدرس ایمیل ها، روزهای خاص، مناسبت های شخصی تقویم شما، زمان و مکان جلساتی که در تقویم خود ثبت کرده اید به همراه شرکت کنندگان در این جلسات و موضوعات آن (در صورتی که ثبت کرده باشید) دسترسی خواهد داشت و این اطلاعات را جمع می کند. شاید برایتان جالب باشد که لازم نیست فقط خودتان ایمیل یا تقویم یا دفتر تلفن تان را به لینکدین وصل کنید تا اطلاعات تان به صورت کامل رصد شود. اگر دوستانی که اطلاعات شما را در دفتر تلفن یا ایمیل شما دارند، یا به هر دلیلی در تقویم آنها ثبت شده اید، سرویس های خود را به لینکدین وصل کنند، لینکدین اطلاعات شما را به واسطه آنها دریافت می کند. 
 تعقیب کارآگاهان
لینکدین اخباری که مربوط به شماست را نیز پیگیری و جمع آوری می کند. اگر کاربری درباره شما صحبت کند، اگر درباره سخنرانی شما در کنفرانسی اطلاع رسانی شود و اگر با دیگران در انجام پروژه ای همکاری کنید، لینکدین به همه این اطلاعات علاقه مند است و آنها را جمع آوری می کند. کمی دقت کنید می بینید که لینکدین در مورد تک تک کاربرانش کنجکاو است و با دقت وضعیت کاری و فعالیت شما را دنبال می کند. 
 از لایک ها تا اپ
شما از وقتی وارد لینکدین می شوید، مشغول تحویل اطلاعات خود به این کمپانی هستید. بازدیدها، کلیک ها، لایک ها، محتوایی که منتشر می کنید، افرادی که به صفحه شان سر می زنید، آنچه جست وجو می کنید...همه در حافظه لینکدین ذخیره می شود تا به موقع از آنها استفاده شود. این کمپانی حتی از اپلیکیشن هایی که در تلفن همراه خود استفاده می کنید نیز آگاه است. همچنین از سایت ها و برنامه هایی که با لینکدین در آنها لاگین می کنید اطلاعات جمع می کند. داده های مکانی را نیز به فهرست اطلاعاتی که از شما جمع آوری می شود اضافه کنید. 
 کوکی های جاسوس
به همه اطلاعات پیشین، اطلاعات مربوط به دستگاهی که با آن وارد لینکدین می شوید را نیز اضافه کنید که تنها همان IP می تواند سرنخی باشد برای رصد کردن شما در اینترنت. اطلاعات ریز دیگری که این کمپانی از شما به دست می آورد عبارت است از IP شما، پروکسی مورد استفاده تان، نوع سیستم عامل تان، نوع مرورگرتان، افزونه هایی که روی مرورگرتان نصب شده، شناسه ها و ویژگی دستگاه مورد استفاده و حتی ISP که از آن سرویس اینترنت می گیرید. 
لینکدین مانند دیگر شبکه های اجتماعی از کوکی های مرورگر شما نیز استفاده می کند. بنابراین کوکی ها را جدی بگیرید و با مرور تنظیمات مرورگرتان تلاش کنید از اطلاعات تان محافظت کنید. 
 نقشه چیست
این کمپانی علاوه بر اینکه از اطلاعات جمع آوری شده اش در تحقیقات و پژوهش های اجتماعی و اقتصادی استفاده می کند، اعلام کرده از آنها برای ارایه پشتیبانی، شخصی سازی و توسعه خدمات این شبکه اجتماعی نیز بهره می برد. مسوولان این کمپانی معتقدند استفاده از اطلاعات کاربران می تواند در شخصی سازی این شبکه برای هر کاربر، ارایه خدمات و تبلیغات و افزایش مهارت های آنها تاثیر زیادی داشته باشد. لینکدین مدعی است در حقیقت این کار (جمع آوری اطلاعات) را برای این که کاربران تجربه ای بهتر، بصری تر و شخصی تری از لینکدین داشته باشند انجام می دهد.
لینکدین اعلام کرده به دنبال ایجاد فرصت های اقتصادی برای همه کاربرانش در سراسر جهان است تا آنها کارآمدتر و موفق تر باشند. بنابراین از اطلاعاتی که جمع آوری می کند برای تحقیق در مورد روندهای اجتماعی، اقتصادی و کاری استفاده می کند؛ برای به دست آوردن بینش کلی و آمارهایی درباره حرفه ها، صنایع و نیروی کار. 
این کمپانی همچنین تاکید کرده داده های شخصی کاربران را در اختیار تبلیغ کننده ها قرار نمی دهد مگر اینکه کاربر اجازه این کار را بدهد. ولی این کمپانی یک راه فرار برای خود و تبلیغ کننده ها نیز گذاشته است. لینکدین اعلام کرده اطلاعات شخصی کاربران را به تبلیغ کننده ها نمی دهد «با این حال» اگر کاربران روی یک آگهی کلیک کنند، آگهی دهنده متوجه می شود شما روی آگهی او کلیک کرده اید و می تواند متوجه آنچه منتشر کردید یا دنبال کردید، پست ها و اطلاعات شما شود. 
 تجربه سازی
وقتی لینکدین می گوید برای تجربه بهتر و شخصی سازی از اطلاعات جمع آوری شده استفاده می کند یعنی چه؟ آنچه دنبال می کنید، می پسندید و می نویسید و کلیه رفتارهای اجتماعی تان در لینکدین به این کمپانی می گوید چه می خواهید. برای همین لینکدین می گوید در حقیقت فیدی که در لینکدین دارید می گوید چه چیزی به من نشان بده. برای همین توصیه کرده اگر پستی مشاهده می کنید که با علاقه و سلایق شما سازکار نیست آن را پنهان کنید تا لینکدین متوجه شود چنین محتوایی را به شما نشان ندهد. 
از سوی دیگر لینکدین آنچه شما منتشر می کنید را بررسی می کند و اگر شما به صورت منظم پست های مناسب و مرتبط با حرفه تان منتشر کنید، ممکن است شما را به کاربران دیگر نیز پیشنهاد کند. 
 افشا به شرط
استفاده یا سواستفاده از اطلاعات بستگی به تعریف شیوه بهره برداری از اطلاعات دارد. لینکدین مانند بسیاری از سرویس های آنلاین دیگر معتقد است از اطلاعات کاربرانش سواستفاده و آنها را افشا نمی کند مگر اینکه به موجب قانون ملزم به انجام این کار باشد. یا لازم باشد به سازمان های اجرایی و دولتی کمک کند در موارد مشکوک واقدامات غیر قانونی تحقیق کنند. همچنین اگر امنیت سرویس لینکدین به خطر بیفتد، اطلاعات لازم را افشا 
می کند. 
همچنین لینکدین اعلام کرده ممکن است اطلاعات کاربران را به عنوان بخشی از قرارداد فروش، ادغام یا تغییر منتقل کند. اما به کاربرانش دلگرمی داده حریم خصوصی را همانطور که در سیاست خود اعلام کرده حفظ می کند. اما در سیاست حریم خصوصی اطلاعات لینکدین صحبتی از حفاظت از اطلاعات نیست. در واقع لینکدین تلاش می کند سیاست خود را در استفاده و جمع آوری اطلاعات کاربران به اطلاع شان برساند و نه حفاظت از اطلاعات شان. 
 ثبت ابدی
شاید فکر کنید با بستن حساب کاربری خود در لینکدین، همه اطلاعات تان را پاک می کنید و خیال تان راحت می شود. اما اینطور نیست. لینکدین پس از اینکه حساب کاربری خود را بستید نیز اطلاعات شما را نگه داری می کند. 
 توصیه های لینکدین
واقعی باش؛ لینکدین می گوید بر خلاف برخی از خدمات آنلاین دیگر کاربران ما باید افراد واقعی باشند با نام و اطلاعات واقعی.
حرفه ای باش؛ لینکدین می گوید می خواهیم کاربران ما به طور حرفه ای رفتار کنند. نمی خواهیم کاربران از لینکدین برای ارعاب دیگران استفاده کنند. بنابراین متوجه باشید اینجا جای به اشتراک گذاری تصاویر ناخوشایند و یا پورنوگرافی نیست. حرفه ای رفتار کنید. 
خوب باش؛ لینکدین نباید برای آسیب رساندن به دیگران استفاده شود. از این شبکه نباید برای ترویج یا تهدید خشونت، آسیب مالی حمله به مردم به دلیل عقایدشان، نژاد، قومیتشان، جنسیت شان یا گرایش جنسی شان، وابستگی سیاسی و مذهبی یا شرایط فیزیکی شان استفاده شود.
احترام به دیگران و پیروی از قانون؛ لینکدین می گوید ما نمی خواهیم لینکدین برای فعالیت های غیر قانونی یا نقض قانون به کار گرفته شود. قبل از به اشتراک گذاشتن علایم تجاری یا اطلاعات خصوصی یا اسرار تجاری لطفا مطمئن شوید که حق قانونی برای انجام آن کار را دارید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :